به گزارش افکارنیوز ، پایان دهۀ ۱۹۷۰، یاکوف نمرودی وابستهٔ نظامی سفارت غیررسمی اسرائیل در ایران، تعدادی از افسران بلندپایهٔ ارتش را به مهمانی در منزل خود در تهران دعوت کرد و برای اینکه آن ها را تحت تاثیر قرار دهد از پسرش اُفر خواست تا برای میهمانان پیانو بنوازد.

پسر ابتدا مایل نبود ولی پدرش اصرار کرد و او نیز اندکی پیانو نواخت. ژنرال های ایرانی از اجرا بسیار لذت بردند و او را تشویق کردند.

رئیس وقت ستاد ارتش، ارتشبد فریدون جم، افر را به زبان فارسی به سوی خود خواند. افر نمرودی که امروز ۵۶ سال دارد به یاد می آورد: «او ساعت طلایش را به من هدیه داد.

من پسر بچه ای هشت ساله بودم و کوچکترین تصوری نداشتم از آنچه که اتفاق می افتاد. به پدرم چشم دوختم و او گفت: خیر ارتشبد جم، از شما خواهش می کنم، صحیح نیست. » ولی ارتشبد ایرانی اصرار ورزید و با گذشت بیش از ۳۰ سال، نمرودی که تاجر و ناشر سابق معاریو دیلی محسوب می شود هنوز ساعت را نگه داشته است.

داستان های بی شماری از رابطهٔ نزدیک میان حکومت اسرائیل و رژیم محمدرضا شاه پیش از سقوطش در سال ۱۹۷۹ وجود دارند؛ رابطه ای که در شرایط سیاسی جاری غیرقابل تصور به نظر می آید. پیش از انقلاب اسلامی هزاران اسرائیلی به خصوص تجار و دیپلمات ها، سرمایهٔ خود را در ایران می جستند و آن را به دست می آوردند.

مستند تاثیرگذار دن شادور و باراک هیمن، «داستان ناگفتهٔ بهشت اسرائیلی ها در ایران» را بازگو می کند. مستند «قبل از انقلاب» به بینندگان یادآوری می کند که زمانی پروازهای ال ال هر روزه میان تل آویو و تهران برقرار بودند؛ فقط دو مدرسهٔ اسرائیلی خارج از اسرائیل وجود داشتند که یکی از آن ها در پایتخت ایران بود و تعدادی از اسرائیلی ها چنان از تجارت با ایران سود بردند که پس از بازگشتشان توانستند بدون نیاز به رهن در حومهٔ اعیان نشین تل آویو برای خود املاکی خریداری کنند.

تصاویر ویدیویی ۸ میلی متری از دههٔ ۱۹۷۰ همراه شده اند با ۵۴ دقیقه مصاحبه با اسرائیلی هایی که عقیده دارند سال های زندگی در ایران «بهترین دوران زندگی ما بودند» . آن ها جشن های پوریم در تهران را به یاد می آورند «که درست همانند تل آویو بود» . یک عضو سابق کیبوتز از روزهایی سخن می گوید که بانوان و پیشخدمتان، برای آشپزی و نظافت به آن ها کمک می کردند.

«قبل از انقلاب» اکنون در حال شرکت در جشنواره های فیلم است و از شبکهٔ ماهواره ای یس (YES) اسرائیل نیز پخش شده و تا پایان سال از تلویزیون های بین المللی نیز پخش خواهد شد.

این فیلم بخش های مشکوک و تیرهٔ رابطهٔ نزدیک اسرائیل با حکومت دیکتاتوری شاه را پنهان نمی کند. فیلم سخنان ناامیدکننده ای نیز دارد، از اسرائیلی هایی که ادعا می کنند از پایمال شدن حقوق بشر توسط رژیم شاه (از جمله شکنجهٔ مخالفین) آگاهی داشتند ولی به آن اهمیتی نمی دادند چرا که سرگرم تهیهٔ پول و شرکت در مهمانی های شاه در قصرهای باشکوهش بودند.

فیلم جزئیات معاملات سنگین اسلحه را نشان می دهد (یاکوف نمرودی سیستم پیشرفتهٔ موشکی و پنجاه هزار مسلسل یوزی به ایران فروخت) . همچنین در فیلم نشان داده می شود که همکاری اطلاعاتی و نظامی بحث برانگیز میان دو رژیم به ساختار برنامهٔ اتمی ایران ختم شد.

در یکی از صحنه های تاثیرگذار فیلم، ناچیک ناوت، که از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ ریاست دفتر موساد در تهران را برعهده داشت، توضیح می دهد که ایران برای تهدید عراق برنامهٔ هسته ای را آغاز کرد.

هنگامی که شادور - سازندهٔ فیلم که در ایران بزرگ شده است از او می پرسد که چه کسی به ایرانیان برای توسعهٔ برنامهٔ هسته ای کمک کرده است، ناووت به سرعت جواب می دهد: «خداوند» و سپس به طرز عجیبی نگاهش را از دوربین می دزدد، او آشکارا از این سوال ناراحت است.

هنگامی که تایمز اسرائیل این سوال را از او پرسید که آیا می تواند از کشور ها یا افرادی نام ببرد که برای توسعهٔ برنامهٔ هسته ای ایران کمک کرده اند، ناوت محتاطانه پاسخ داد که او تنها در مواردی اظهار نظر می کند «که از آن ها آگاهی کامل داشته باشد یا به نوعی در آن درگیر بوده باشد. »

(ایران در سال ۱۹۵۷ برنامهٔ صلح آمیز هسته ای خود را آغاز کرد؛ با اعلام اینکه این برنامه ها با همکاری آمریکا و به منظور «انجام تحقیقات صلح آمیز در زمینهٔ استفاده از انرژی هسته ای» است. یک دهه پس از آن ایران مرکز تحقیقات هسته ای در تهران را راه اندازی کرد که در آن راکتور تحقیقاتی توسط آمریکایی ها تدارک دیده شده بود.

ایران در سال ۱۹۶۸ پیمان نامهٔ منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) را امضا کرد و در سال ۱۹۷۰ آن را به تصویب رساند. تمامی همکاری های رسمی اروپا و ایالات متحدهٔ آمریکا در این زمینه با انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ متوقف شدند. )


رابطه ای عاشقانه، بدون عقد قرارداد

دوستی ایران - اسرائیل برای هر دو طرف سودمند بود. ایران کشوری غیرعربی، در دههٔ ۱۹۷۰ با پیشرفت اقتصادی عظیمی همراه بود و به این ترتیب اسرائیل متحدی در یک منطقهٔ دشمن خیز می یافت.

اورشلیم نفت را از ایران وارد می کرد. تهران نیز از دانش کشاورزی، تجارت و از همه مهم تر دانش نظامی اسرائیل بهره می برد. در گزارشی از میدل ایست رکورد سال ۱۹۶۱ مجله ای که سالیانه توسط دانشگاه تل آویو منتشر می شود - آمده است: «رابطهٔ نزدیکی که میان ایران و اسرائیل پدید آمده، کشورهای عربی را هراسان کرده است. شکایت اصلی آن ها از میزان صادرات نفت ایران به اسرائیل است. »

به گزارش این مجله دبیرکل اتحادیهٔ عرب نگران «نفوذ صهیونیسم و تاثیر روزافزون آن بر ایران» است و اضافه می کند که این اتحادیه پیشنهاد کرده که «تمامی کشورهای عربی روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کنند، چرا که فعالیت های ایران به بایکوت اقتصادی اسرائیل صدمه می رساند. »

شاه، اسرائیل را به خاطر موفقیت های نظامی اش می ستود. ژنرال ایزاک سگف نمایندهٔ نظامی اسرائیل در ایران مابین سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ در فیلم «قبل از انقلاب» می گوید: «همکاری با اسرائیل بسیار زیاد بود. تمامی ژنرال های ایرانی از اسرائیل بازدید می کردند و ما هم از ایران بازدید می کردیم. »

پس از به قدرت رسیدن اسلامگرایان، حکومت ایران، اسرائیل را تقبیح کرد و به طور مداوم خواستار نابودی و محو حکومت یهود است.

اسرائیل نیز به صورت خستگی ناپذیری از جامعهٔ جهانی دعوت می کند تا ایران را تحت فشار قرار دهند تا برنامه های هسته ای اش را متوقف سازد و در صورت عدم موفقیت در متوقف ساختن برنامهٔ اتمی، گزینهٔ نظامی را به عنوان راه حل متوقف کردن ایران از دستیابی به سلاح های هسته ای، ارائه می کند.

اما بنیامین نتانیاهو که مخالفت با برنامه های هسته ای ایران را در صدر برنامه های دوران نخست وزیری اش قرار داده نیز رابطهٔ دوستانه میان دو کشور را به خوبی به یاد دارد.

نتانیاهو در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل در اول اکتبر این چنین گفت: «امروز، ایران مجهز به سلاح های هسته ای که خواستار نابودی اسرائیل است، امید ما به آینده را تحت تاثیر قرار داده است. می خواهم بدانید که همیشه رابطه میان دو کشور بر این منوال نبوده است. »

نتانیاهو تا جایی پیش رفت که به ۲۵۰۰ سال پیش اشاره کرد که پادشاه ایران، کوروش به تبعید یهودیان بابل خاتمه داد: «او در فرمان مشهورش حقوق یهودیان را به رسمیت شناخت و به آن ها اجازه داد تا به سرزمین اسرائیل بازگردند و معبد یهود را در اورشلیم بنا سازند. بدین ترتیب دوستی میان یهودیان و پارسیان با این حکم پارسی آغاز شد و تا دوران مدرن نیز ادامه یافت. »


در سال ۱۹۴۲ پیش از آنکه حکومت اسرائیل بنا شود، آژانس یهود «دفتر فلسطین» در ایران را بنیان نهاد اما طی یک چرخش تاریخی، همان دفتری که تا سال ۱۹۷۹ حافظ منافع دیپلماتیک اسرائیل در ایران بود به سازمان آزادی بخش فلسطین و یاسر عرفات سپرده شد و اسرائیلی ها توسط نیروهای انقلاب اسلامی به خارج از کشور رانده شدند.

حکومت سلطنتی ایران، در منطقهٔ خاورمیانه پس از ترکیه دومین کشوری بود که در مارس ۱۹۵۰ حق حاکمیت اسرائیل را به صورت دو فاکتو به رسمیت شناخت. سه ماه بعد، رضا صفی نیا، نمایندهٔ تام الاختیار تهران در اسرائیل، یک میهمانی رسمی در اورشلیم برگزار کرد که بنا بر گزارش جی تی ای «پس از آنکه اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی شد، نخستین میهمانی در نوع خود بود که توسط یک دیپلمات خارجی در این شهر برپا می شد. » نخست وزیر دیوید بن گوریون و تعدادی از وزرا و دو خاخام ارشد در این مهمانی حضور یافتند.


آریه لوین، دومین مقام رسمی دیپلماتیک اسرائیل در ایران طی سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ به تایمز اسرائیل این گونه می گوید: «پس از عملیات سوئز یعنی از سال ۱۹۵۶ به بعد، ما به قصد به دست آوردن نفت در ایران آغاز به کار کردیم و موفق هم شدیم. نفتی که غرب و جهان عرب ما را از آن محروم ساخته بودند. »


او می افزاید اسرائیل میزان زیادی به کشاورزی، طراحی های شهری و دیگر زمینه ها به ایران کمک کرده است: «اسرائیلی ها فداکار، سختکوش و حامی مردم به شمار می آمدند. برای نمونه می توان به زلزلهٔ فجیع قزوین در سال ۱۹۶۲ اشاره کرد که ما پس از این فاجعه به بازسازی دهکده، کشاورزی و سازمان های اجتماعی کمک کردیم. » لوین که سمت رسمی اش نماینده تام الاختیار بود، می گوید: «متخصصین باتجربه و بااستعداد ما در زمینهٔ کشاورزی به ایرانیان که خود نیز در کشاورزی خبره بودند، روش های مدرن تولید و کشت را آموزش می دادند. » علاوه بر روابط تجاری در حال شکوفایی، سیستم اداری اسرائیل و حکومت ایران و شخص شاه نیز بسیار به یکدیگر شباهت داشت.


در فیلم «قبل از انقلاب» یک تاجر اسرائیلی با نام یهودا آرتزیل خاطراتش از شام دربار را بازگو می کند. همان طور که موسیقی کلاسیک در پس زمینه نواخته می شود شاه به او می گوید که در سالن رقص قوانین اسلامی وجود ندارند. حاکم ایران به او اصرار می ورزد: «هر چقدر می خواهید بنوشید.

آزادید که هر آنچه را می خواهید انجام دهید. » او می گوید: «هرگز این مقدار ثروت را ندیده بودم حتی در اروپا، جایی که مردم می دانند چگونه ثروت بیاندوزند بی آنکه خودنمایی کنند. »


حتی در آن دوران نیز رابطهٔ ایران و اسرائیل پیچیدگی های خود را داشت. هیچ پرچمی از اسرائیل خارج دفتر دیپلماتیک اسرائیل به اهتزاز درنیامده بود چرا که هرگز به عنوان یک سفارت به رسمیت شناخته نشد.


دیوید مناشری که مدت دو سال در ایران به تحقیقات میدانی مشغول بود در آستانهٔ وقوع انقلاب از یک مقام رسمی وزارت امور خارجه می پرسد که با وجود اینکه رابطه میان دو کشور قلبی و صمیمی است، چرا تهران، اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد: او در پاسخ به من گفت «همانند یک رابطهٔ عاشقانه بدون قرارداد ازدواج می ماند. او گفت بهتر است یک رابطهٔ عاشقانه بدون قرارداد وجود داشته باشد، تا اینکه قراردادی بی معنی شکل بگیرد. »


مناشری که امروز استاد تاریخ ایران مدرن در دانشگاه تل آویو است، می گوید که پروازهای روزانهٔ ال ال از تهران نیز به طور رسمی ثبت نمی شدند. به گفتهٔ مناشری، محمود ریاض، دبیرکل اتحادیه عرب در دیداری که از تهران داشت با دیدن هواپیماهای اسرائیلی در فرودگاه تعجب می کند.

ریاض از وزیر امور خارجهٔ ایران می پرسد که چطور چنین چیزی ممکن است. وزیر پاسخ می دهد: «تا جایی که من اطلاع دارم هیچ پروازی از تل آویو به ایران وجود ندارد ولی اجازه بدهید موضوع را با اعلیحضرت شاه نیز مطرح کنم. »

ریاض پیش از آنکه ایران را ترک کند از وزیر امور خارجه می پرسد که آیا موضوع را با شاه مطرح کردید. وزیر امور خارجه پاسخ می دهد: «بله موضوع را با شاه مطرح کردم، هواپیماهای ال ال در ایران فرود نمی آیند. » ریاض پافشاری می کند: «ولی من با چشمان خودم دیدم. » وزیر امور خارجه پاسخ می دهد: «از من انتظار دارید آنچه را که چشمان شما دیده اند را باور کنم یا سخن شاه را؟ »


اما تا زمانی که زندگی بر وفق مراد پیش می رود چه کسی به شناخت رسمی نیاز دارد؟ در نواحی شمالی تهران، اسرائیلی ها در یک حباب ثروت و آسایش زندگی را سپری می کردند و این حباب به آن ها اجازه نمی داد تا از بدبختی ای که اطرافشان را فرا گرفته بود و خطر انقلاب اسلامی که از دور پدیدار شده بود، آگاهی بیابند؛ انقلابی که بیش از تعصبات مذهبی در ناعدالتی های اجتماعی ریشه داشت.


ربه کا مرومی، معلم رقصی است که در فیلم با یادآوری اینکه خدمتکارشان لباس هایشان را با دست می شست احساساتی می شود: «من واقعا نمی فهمیدم که بی عدالتی وحشتناکی در جریان است، تعداد بسیار کمی ثروتمند و تعداد بسیار زیادی نیازمند بودند. »

همسرش ایلون مرومی آرشیتکت نیز در فیلم شرکت دارد و اضافه می کند که: «ما واقعا از شرایط آگاهی نداشتیم. فکر می کردیم که داریم به آن ها کمک می کنیم. ما با خود فکر می کردیم که به ایرانی ها کمک می کنیم. برایشان آپارتمان می سازیم، به افزایش نیروهای نظامی شان کمک می کنیم و از کشورشان حمایت می کنیم. واضح بود که فاصلهٔ طبقاتی زیادی وجود دارد ولی این از دستان ما خارج بود. »


نیلی یانیر در این فیلم مستند می گوید: «ما در سیارهٔ دیگری زندگی می کردیم، ما واقعا از چیزی آگاهی نداشتیم. در سیاست های داخلی آن ها دخالت نمی کردیم. در ضمن فکر می کنم که برایمان جذابیتی نیز نداشت. ما خیلی جوان بودیم. »


شاید مساله ای که بیش از زندگی اعیانی و بی توجهی به رنج های مردم محلی مشکل آفرین شد این بود که اسرائیلی های ساکن ایران از سرکوب های ساواک، پلیس امنیتی بدنام حکومت خودکامهٔ ایران، آگاهی داشتند.

منتقدین شاه معمولا به طور اسرارآمیزی ناپدید می شدند. در دانشکده های ایران دستگاه زیراکس وجود نداشت چرا که ساواک از انتشار اعلامیه های ضد حکومتی در هراس بود. فیلم نشان می دهد که موساد روابط خوبی با ساواک داشت و همگان از آن اطلاع داشتند. حتی در میان اسرائیلی ها شایع شده بود که موساد در راه اندازی ساواک دست داشته و چگونگی انجام شکنجه را به آن ها آموزش داده است؛ تهمتی که دیگر متخصصین آن را انکار می کنند.


نتان فرنکیل، سرپرست یک گروه پیمانکاری در تهران، در «قبل از انقلاب» می گوید: «البته که ایرانی ها رنج می بردند، نمی گویم که غیر از این بود. ولی اگر از من بپرسید که آیا این قضیه ما را آزار می داد یا موضوع صحبت های روزمره مان بود، باید بگویم که خیر. آن ها شکایتی نمی کردند و ما هم دخالت نمی کردیم. ما کور نبودیم؛ از واقعیت جایی که در آن زندگی می کردیم آگاهی داشتیم؛ ولی به ما هیچ ربطی نداشت و به هیچ عنوان مسالهٔ ما نبود. »مناشری می گوید: «همان قدری که آن ها (اسرائیلی ها) از ایران سود بردند، ایران نیز از آمدن آن ها سود برد. ایران به دانش ویژه متخصصین نیاز داشت. » اسرائیل آماده بود تا اعزام کمک های بشردوستانهٔ خویش را پس از زلزلهٔ فجیع سال ۱۹۶۲ گسترش بخشد. «ایرانی های مایلند تا همهٔ تقصیر ها را بر گردن خارجی ها بیاندازند، ولی ایرانی ها خودشان آن ها را دعوت کردند. »مئیر جاودانفر، اسرائیلی متولد ایران و تحلیلگر مسایل خاورمیانه، عقیده دارد که اسرائیلی های ساکن ایران نمی بایست به عنوان همدستی با رژیم در سرکوب مخالفین، مورد اتهام قرار بگیرند. او می گوید که ساواک به آموزش اسرائیلی ها نیاز نداشت تا یاد بگیرد چگونه مردم را کتک بزند. او می گوید: «به احتمال زیاد آن ها (موساد) به ساواک کمک کرده است اما در زمینه های دیگری غیر از شکنجهٔ مردم. »جاودانفر ایران را در سال ۱۹۸۷ ترک کرد، او سیاست معاصر ایران را در مرکز بین رشته ای هرتزلیا تدریس می کند. وی ادامه می دهد: «افراد مختلفی در کشورهای غیردموکراتیک زندگی می کنند ولی در امور مداخله نمی کنند مبادا به دخالت در امور داخلی حکومت ها متهم شوند. » او توضیح می دهد که در هر صورت نمی توانستند کار زیادی در زمینهٔ گرفتاری مردم ایران انجام دهند: «شاه مسلما از اسرائیلی ها درس نمی آموخت. کار تر (رئیس جمهور آمریکا) برای متقاعد ساختن شاه در زمینهٔ رعایت حقوق بشر با مشکلات کافی مواجه بود. به نظر من اسرائیل هیچ گونه شانسی در این زمینه نداشت. »به عقیدهٔ لوین، شخص دوم سفارت اسرائیل در ایران، روابط نزدیک میان ساواک و اسرائیل از دلایلی بود که ایرانی ها از اسرائیلی ها رویگردان بودند. او می گوید: «فعالیت های اسرائیل را با ساواک یکی شمردن، قابل توجیه نیست. ما با سرویس های اطلاعاتی برای ردیابی مخالفین همکاری نکردیم ولی در مسائلی که مربوط به جهان عرب می شد دست در دست نهادیم. »

نمی خواستیم کشور را ترک کنیممستند «قبل از انقلاب» نشان می دهد که اسرائیلی ها تا چه میزان در مورد انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ بی توجهی کردند. پس از آنکه نخستین تظاهرات ضد شاه به خشونت انجامید، تانک ها به خیابان ها آمدند و حکومت نظامی شبانه اعمال شد، تعداد زیادی از اسرائیلی ها نگران بودند ولی در جای خود باقی ماندند تا شلوغی ها آرام گیرد و زندگی به حالت عادی خود بازگردد. با تشدید تظاهرات برخی از افسران و اعضای نیروهای امنیتی اسرائیل به فکر ترک کشور افتادند ولی آن هایی که قدرت را در دست داشتند هنوز دو دل بودند.ایلعازر گایزی زفریر، رئیس وقت پایگاه موساد در تهران نیز در این فیلم سخن گفته است: «ما یک نقشهٔ اضطراری داشتیم که بر طبق آن نمی بایست به سرعت کشور را ترک کنیم، چه از لحاظ استراتژیک و چه از لحاظ اقتصادی چیزهای زیادی در ایران داشتیم که در این صورت همه را از دست می دادیم. اگر کشور را به سرعت ترک می کردیم و نظم دوباره حاکم می شد دیگر هیچ راهی نداشتیم که به تهران بازگردیم. »اما هفته ها گذشتند و نا آرامی ها به یک انقلاب کامل بدل شدند، اسرائیلی ها بالاخره تصمیم گرفتند که زمان آن رسیده تا کارکنان سفارت را به خانه بازگردانند. یکی از اعضای سابق سفارت به خاطر می آورد: «هنگامی که ایران را ترک می کردم فکر نمی کردم که به این کشور باز نخواهم گشت. فکر می کردم که برای مدت کوتاهی خارج می شویم تا نظم دوباره برقرار شود، پس از آن دوباره باز خواهیم گشت. »آیت الله روح الله خمینی در ۱ فوریه ۱۹۷۹ از تبعید به ایران بازگشت؛ انقلاب اسلامی در اوج خود بود و دیپلمات ها و ماموران امنیتی اسرائیلی نگران جان خود بودند. آن ها محل اقامت خود را چندین بار تغییر دادند تا توسط نیروهای انقلابی شناخته نشوند، در حالی که دفتر مرکزی نیروهای انقلابی در مجاورت سفارت اسرائیل قرار داشت.در فیلم، دیوید ناخشول که مسوول امنیتی سفارت اسرائیل بود، صحنه ها را به یاد می آورد: «بیرون مردم دیوانه وار فریاد می کشیدند. دیوارنوشته ای را دیدیم که نوشته بود: به یهودی ها آزار نرسانید؛ اما اگر یک اسرائیلی دیدید، بکشیدش. »تقریبا همهٔ اسرائیلی ها پیش از آنکه انقلاب به انجام برسد ایران را ترک کرده بودند. سفارت و دفتر هواپیمایی ال ال در اواسط فوریه مورد هجوم قرار گرفتند و در ۱۸ فوریه آخرین اسرائیلی ها با کمک آمریکایی ها به طور قاچاقی از ایران خارج شدند.آیا نفرت از اسرائیل پیش از آنکه به دکترین جمهوری اسلامی بدل شود نیز وجود داشت؟ متخصصین در این زمینه عقاید متفاوتی دارند.زائو ماگن، استاد تاریخ اسلامی و متخصص در زمینهٔ انقلاب ایران و بنیادگرایی اسلامی به تایمز اسرائیل می گوید: «قسمت اعظم ایرانیان را شیعیان تشکیل می دهند، اگرچه آن ها به طور مشخص در فعالیت های ضد اسرائیلی شرکت نمی کنند ولی با مسلمانان عرب فلسطینی همذات پنداری می کنند و هیچ وقت دوست اسرائیل محسوب نمی شدند. » لوین نیز با او هم عقیده است: «همیشه فکر می کردم که ایرانی ها چندان هم عاشق اسرائیلی ها نیستند. »اما مناشری از سوی دیگر ادعا می کند که هرگز دشمنی یا عداوتی از سوی ایرانی ها احساس نکرده است. او می گوید اتفاقا برعکس، پیش از سال ۱۹۷۹، اسرائیلی بودن امنیت شما را از جهات مختلف افزایش می داد، مردم می دانستند که شاه و اسرائیل دوستان نزدیک هستند: «ما به همه جای کشور سفر می کردیم و من همیشه هویت اسرائیلی ام را آشکارا بیان می کردم و حتی یک بار هم اتفاق نیفتاد که در یک حادثه یا یک برخورد احساس نا امنی و خطر کنم. »اما صد هزار یهودی که ساکن ایران بودند از انقلابی که رنگ و بویی اسلامی گرفته بود، احساس نا آرامی کردند و بیشتر از شصت هزار نفر از آن ها کشور را ترک کردند. تخمین زده می شود که امروزه مابین ۱۰ تا ۲۰ هزار یهودی در ایران باقی مانده باشند.مناشری می گوید: «این انقلاب بر ضد شاه صورت گرفت و یهودی ها از دوستداران شاه به حساب می آمدند. در نتیجه هر کسی که دوست شاه بود دشمن انقلاب محسوب می شد. این انقلاب علیه تفاوت های طبقاتی نیز شکل گرفته بود، میان ثروتمندان و فقرا و یهودی های ایرانی نیز در سمت اشتباهی قرار گرفته بودند. آن ها در سمت ثروتمندان قرار داشتند. »مناشری توضیح می دهد که رهبران جوان جامعهٔ یهودی نزد رهبر رفتند و برای او توضیح دادند که آن ها یهودی هستند ولی صهیونیست نیستند: «در نتیجه شعار ها و برخورد رسمی به این شکل تغییر یافت: یهودی ها شهروندان ایرانی هستند و بخشی از جنبش ما را تشکیل می دهند؛ آن ها مورد حمایت هستند. اسرائیلی ها و صهیونیست ها به طور کلی بد هستند. »و ماجرا همین گونه باقی ماند: اسرائیلی ها و صهیونیست ها به «طور کلی بد» هستند؛ و زندگی تا چه حد از دوران آرام درون حباب شاه متفاوت است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات