حجت الاسلام حسن روحانی در سخنرانی های عمومی خود در یک صد روز اول دولتش، ۱۵۹ بار از واژگان «اقتصاد و معیشت» و ۲۳۰ بار از کلیدواژه «آمریکا و مذاکره» سخن گفته است.

به گزارش افکارنیوز ، در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و در اوج رقابت های تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی مسائلی که بیش از پیش در گفت و گو ها و مناظره ها مورد تأکید قرار می گرفت، برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، مذاکرات با کشورهای اروپایی و غربی، سیاست خارجی و البته مشکل بسیار مهم کشور یعنی مسائل اقتصادی، رونق تولید و بهبود وضعیت معیشت مردم بود.

حجت الاسلام حسن روحانی نیز در وعده های انتخاباتی خود، تأکید زیادی بر رونق تولید، همگانی کردن بیمه، رفع معضل بیکاری و… داشت و برای این امر از برنامه یک ماهه، سه ماهه، یک ساله و چهارساله خود خبر داد اما رئیس جمهور بعد از انتخابات در صحبت های خود بیشتر کدام مورد از این موضوعات را محور بحث هایش قرار داد و بیشتر بر کدام موضوع تأکید داشت؟

ارزیابی آماری سخنان رئیس جمهور طی ۱۰۰ روز گذشته نشان می دهد باز هم مسئله اقتصاد و کنار آن مذاکرات هسته ای بیشترین کلماتی بوده که رئیس جمهور بر آن ها تأکید داشته است. از میان سخنرانی های بسیار زیاد رئیس جمهور طی چند ماه گذشته، برای بررسی این آمار، سخنرانی هایی انتخاب شد که بیشتر جنبه عمومی داشته و یا به صورت مستقیم با مردم گفته شده و یا با رسانه و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی سخن گفته شده است.

در این سخنرانی ها که در واقع به نوعی اعلام برنامه ها برای آینده کشور در تمامی زمینه ها بوده، بهتر می توان ردپای مسائل اقتصادی و سیاسی و سیاست خارجی را در گفت و گو ها دنبال کرد. به همین ترتیب با بررسی این سخنرانی ها می توان ملاحظه کرد در حالی که واژه های اقتصاد و معیشت، در مجموع ۱۵۹ بار تکرار شده، واژه های آمریکا و مذاکره ۲۳۰ مرتبه در اظهارات رئیس جمهور تکرار شده است.

البته بسیاری از برنامه های رئیس جمهور برای حل مسائل و مشکلات اقتصادی نیز بر طرف کردن این معضلات به کمک دیپلماسی هسته ای بود.آقای روحانی در گفت و گوهای قبل از انتخابات و بعد از آن تأکید فراوانی بر سیاست خارجی داشته اعتقاد دارد که بخش مهمی از مسائل اقتصادی به وجود آمده در کشور ناشی از تحریم های اقتصادی نا عادلانه ای است که آمریکا به صورت یک جانبه علیه ایران اعمال کرده است. به همین دلیل کار ویژه روی مسائل سیاست خارجی با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل و گفت و گوی تلفنی بین دو رئیس جمهور ایران و آمریکا آغاز شد. بعد از آن بود که دستگاه سیاست خارجی به صورت فعال تری در مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ حاضر شد و اقدامات برای تأیید شدن بسته پیشنهادی ایران در این گفت و گو ها آغاز شد. بر همین اساس است که حجت الاسلام روحانی در پنجاهمین روز از تشکیل کابینه گفت: در این ۵۰ روز قدم های مهمی از سوی همکاران من در ارتباط با حل مشکلات برداشته شده است، مثلاً ما در زمینه سیاست خارجی قدم هایی برداشته ایم نه به اندازه ۵۰ روز، بلکه به اندازه ۵۰۰ روز.

اما در داخل کشور برای اقتصاد کشور چه اقداماتی انجام شده است؟

همان طور که در گزارش های عملکرد ۱۰۰روزه اقتصادی دولت یازدهم نیز اشاره شده، برخی از تصمیم گیری ها در این زمینه انجام شده اما تاکنون این تصمیمات و راهبرد ها نتوانسته تأثیری در وضعیت عملکرد اقتصادی و شاخص های کلی اقتصاد داشته باشد. با وجود تمام گفت و گو ها و برنامه ها و مصوبات، گرانی همچنان در کشور مهار نشده روند رو به رشد دارد. مشکل بیکاری و وضعیت معیشتی مردم همچنان جزو مشکلات درجه یک کشور به حساب می آید.

دولت البته در پیوند دادن مسائل اقتصادی با سیاست خارجی اقدامات دیگری را هم انجام داده و تنها سخنرانی ها نبوده که اهمیت دو موضوع را به اندازه یکدیگر مطرح ساخته است. رئیس جمهور بعد از سفر به نیویورک، دستور بررسی و اجرای نظر سنجی در خصوص رابطه با آمریکا را صادر کرد و در جلسه هیئت دولت مقرر شد این نظرسنجی با کمک ارگان های مسئول انجام گیرد. حامیان رئیس جمهور اما در خبر ها و تحلیل های بعدی به گونه ای وانمود کردند که مسائل اقتصادی به رابطه با آمریکا پیوند زده شد و بعد از آن به گونه ای وانمود شد که اگر رابطه با آمریکا و همچنین گفت و گو ها برای برنامه هسته ای ایران در مسیر خاصی پیش رود، موضوعات و مسائل اقتصادی نیز خود به خود حل خواهد شد. البته در این مسئله شکی نیست که اگر تحریم ها برداشته شود و رابطه اقتصادی ایران با سایر کشورهای اروپایی و غربی بهبود پیدا کند، با بالا آمدن ارزش پول ملی در برابر دلار، وضعیت معیشتی مردم نیز بهبود پیدا می کند اما سیاست های داخلی در این میان عنصر و حلقه واسط فراموش شده ای بود که چندان به آن پرداخته نشد.

زمانی که دور اول گفت و گو های ایران و وزرای امور خارجه کشورهای گروه ۱+۵ برگزار شد و برای اولین بار دو وزیر خارجه ایران و آمریکا با یکدیگر به صورت رو در رو گفت و گو کردند، انتظار می رفت بازار ارز دستخوش تغییراتی شود و این بازار به گفت و گوهای صورت گرفته روی خوش نشان دهد اما اظهارات رئیس بانک مرکزی بر این مبنا" اجازه نمی دهیم نرخ ارز سیر نزولی داشته باشد" باعث شد نه تنها این نرخ کمتر نشود که بعد از برگزاری گفت و گوها شاهد افزایش نسبی و آشفتگی بیشتر در این بازار نیز بودیم. این مسئله به خوبی نمایان کننده رابطه اقتصاد و برخی نرخ های موجود با اظهار نظرهای متولیان دولتی بود و نشان داد برای حل معضلات معیشتی و اقتصادی نه رابطه با بیرون که سیاست گذاری های داخلی منجر به بهبود اوضاع می شود.

شاید از نظر دولت یازدهم هم این مسئله جدی باشد اما آمار کلیدواژه های رئیس جمهور نشان می دهد کلمه «معیشت» تنها کلمه ای است که کاربرد زیادی در صحبت های بالاترین مقام اجرایی کشور ندارد. اگر مسائل اقتصادی به عنوان مسائلی کلی و واژه «اقتصاد» به عنوان واژه ای کلی درباره شرایط کشور به کار می رود، کلمات تحریم، تهدید، مذاکره، آمریکا و هسته ای به وفور در سخنرانی های رئیس جمهور دیده می شود. واژه «اعتدال» نیز از جمله کلماتی است که این روز ها به وفور در سخنرانی های آقای روحانی یافت می شود اما نکته جالب اینجاست که در این زمینه اعتدال بین مقصر دانستن عوامل بیرونی و عوامل داخلی در ایجاد وضعیت فعلی اقتصادی در کشور رعایت نمی شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات