رئیس پارلمان اندونزی در صحن مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران گفت: معتقدیم صلح در فلسطین بوجود نخواهد آمد مگر اینکه این کشور با پایتخت بیت المقدس مستقل شود.

به گزارش افکارنیوز ، مزروقی علی رئیس پارلمان اندونزی صبح امروز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس حاضر شد و طی سخنانی اظهار داشت: از طرف خودم و به نمایندگی از پارلمان اندونزی به عنوان رئیس پارلمان از استقبال گرم شما تشکر می کنم.

وی ادامه داد: این سفر سوم بنده به ایران است که این سفر رسمی به دعوت علی لاریجانی رئیس مجلس ایران انجام شده و امیدوارم این سفر بتواند رابطه دیرینه هزار ساله گذشته را برای همکاری بیشتر در زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی توسعه دهد.

رئیس پارلمان اندونزی با بیان اینکه روابط پارلمان اندونزی و ایران رابطه ای دوستانه است، افزود: در بعد اقتصادی و تجارت موانعی برای ارتباط بین دو کشور وجود دارد که امیدواریم در این سفر موانع را برداریم.

مرزوقی علی خاطرنشان کرد: شب گذشته با لاریجانی در مورد مسائل گوناگون صحبت کردیم و در حالیکه ارتباط بین دو پارلمان خیلی خوب بوده، خواستیم روابط بهتری بین مردم ایران و اندونزی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: پارلمان اندونزی و ایران همکاری هایی در سطح بین المللی و منطقه ای مانند پارلمان آسیا، پارلمان اکی و پارلمان جهان دارند.

رئیس مجلس اندونزی در ادامه گفت: نظر ما و ایران در مورد فلسطین نیز نزدیک است و ما معتقدیم صلح در فلسطین بوجود نخواهد آمد مگر اینکه فلسطین به پایتختی بیت المقدس مستقل شود.

در این هنگام نمایندگان مجلس با گفتن احسنت احسنت اظهارات وی را تحسین کردند.

وی همچنین ادامه داد: ما از برنامه هسته ای صلح آمیز ایران حمایت می کنیم و می خواهیم آنچه ایران در آرمان خود در نظر گرفته را به دست بیاورد.

این سخنان مرزوقی نیز با تکبیر نمایندگان حاضر در صحن مجلس روبرو شد.

مرزوقی علی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما به نمایندگی از دولت و مردم اندونزی به شما و مردم ایران به علت انفجار لبنان تسلیت می گوییم و در پایان از اعضای مجلس و به خصوص رئیس مجلس ایران تشکر می کنم و همچنین از فرصتی که به ما برای دیدار با رئیس جمهور ایران جناب آقای روحانی دادند، سپاسگزارم.

رئیس مجلس اندونزی تصریح کرد: ما امیدواریم این سفر بتواند ارتقاء همکاری بین ایران و اندونزی در سطح دولت ها، پارلمان ها و مردم توسعه بدهد.

سپس علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از آقای مرزوقی علی رئیس پارلمان اندونزی تشکر می کنیم، گفت: از بیانات صمیمانه ایشان سپاسگزاریم و امیدواریم سفر ایشان نقطه عطفی برای روابط بین ایران و اندونزی شود چراکه این دو کشور، کشورهای ممتاز و بزرگی در جامعه اسلامی امروز هستند.

وی تصریح کرد: امیدواریم همراه با همگرایی پارلمانی دو کشور، سطح روابط تجاری بین دو کشور نیز افزایش پیدا کند و امیدواریم ایشان سفر موفقی داشته باشند و در پایان نیز از ایشان و هیئت همراهشان سپاسگزاری می کنیم و آرزوی روزهای خوبی برای ایشان در ایران داریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات