رئیس مجلس با اشاره به انفجار تروریستی روز گذشته در مقابل سفارت ایران در بیروت تأکید کرد که از این سنخ عملیات بیشترین نفع را آمریکا و رژیم صهیونیستی می برند.

به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورا ی اسلامی در نطق پیش از دستور طی سخنانی در صحن علنی مجلس با اشاره به اقدام تروریستی روز گذشته در بیروت اظهار داشت: با خبر شدیم که عناصر منحرف و افراطی در بیروت با دو عملیات تروریستی در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی باعث شهادت رایزن فرهنگی سفارت مرحوم حجت الاسلام انصاری و تعدادی از مردم لبنان و مجروح کردن تعداد دیگری از آنها شدند و بعد هم جریانی از تکفیری های تروریستی اطلاعیه ای صادر کرد و این جنایت را برعهده گرفت.

وی ادامه داد: ضمن محکوم کردم این اقدام جنایتکارانه و آرزوی علو درجات برای شهدا چند نکته را متذکر می شوم.

رئیس مجلس افزود: تردیدی نیست که از این سنخ عملیات بیشترین نفع را آمریکا و رژیم صهیونیستی می برند که سال ها در آرزوی به هم ریختگی وضعیت در لبنان و آشفتگی و تفرقه بین مسلمانان بوده اند و به همین جهت چند سال است که در سوریه معرکه گرفتند تا بتوانند هم در محور مقاومت لطمه ایجاد کنند و هم زمینه درگیری بین مسلمانان را فراهم کنند.

لاریجانی گفت: برخی کشورهای منطقه که در ساماندهی اینگونه عملیات در سال های گذشته سابقه ای بس سوء داشته اند نیز باید توجه داشته باشند که ما آنها را از سال های پیش می شناسیم و حتی خود گفته بودند که در تشکیل این گروه های ماجراجو نقش داشته اند. این کشورها از این گروه ها به صورت ابزاری استفاده می کند و با پشتوانه مالی و تدارکاتی خود از آنها بهره گیری می کنند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر این گروه های منحرف هم نگاه ابزاری به کشورهای منطقه دارند تا پس از بهره جستن از منابع آنان بعدها به سراغ آنها بروند. کشورهای تدارکچی افراطیون با این منطق به سراغ آنها می روند که در این کشمکش خونبار پس از آشفته سازی منطقه در نهایت این گروها نیز از بین خواهند رفت؛ چنانکه چندی پیش یکی از مسئولین امنیتی در منطقه این مطلب را در دیدار مطرح کرده بود که این بدمستی نیز در تحلیل نیز برای سیاستمداران خمار شاید در کوتاه مدت مفید باشد اما بی تردید این جریان های تکفیری تندرو به زودی گریبان کشورهایی که بر سر آنها معامله انجام داده اند را می گیرند.

رئیس مجلس با بیان اینکه همه قرائن و شواهد و نحوه اقدام نشان می دهد که عاملان اصلی همین جریان های تکفیری و افراطی هستند، تاکید کرد: گرچه با واسطه و بی واسطه با اشارات و حمایت های کشورها اقدام کرده باشند. که این کشورها همان هایی هستند که ذکری از آنها به عمل آمد و گرچه فایده اقدام آنها به نفع آمریکا و اسرائیل باشد ولی این افراطیون تروریست سال ها است که بلای جان مسلمانان شده اند و ما نشنیده ایم که این افراطیون علیه اسرائیل و رژیم صهیونیستی اقدامی کرده باشد.

لاریجانی ادامه داد: این افراطیون هر روز در افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه به سربریدن و تکه تکه کردن مشغول هستند و علاوه بر این چهره مسلمانان را مشوه کرده اند. بلای اصلی برای منطقه و مسلمانان همین جریان تکفیری وهابی است که در تحجر و سطحی نگری بسیار به خوارج شباهت دارد. این جریان می داند که با جمهوری اسلامی نمی تواند شوخی کند، چراکه یک بار تجربه چنین بازیگری را در کشتن پرسنل کنسولگری ایران در افغانستان داشته و آثار و نتایج آن را به خوبی مشاهده کرده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن استراتژی وحدت مسلمانان با حوصله این مسائل را مورد تحلیل قرار می دهد و اما نمی گذارد آتش جهنم سارقان شریعت سیمای نورانی آئین محمدی را بسوزاند و شعله حماقت افراطیون تکفیری خرمن دستاوردهای فداکاری مسلمانان را نابود کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخی کشورهای منطقه بدانند اینگونه اقدامات سبوعانه از نظر عملیاتی کار مشکلی نیست و ضمنا عجز و حقارت آنها را نشان می دهد که سرانجام خوشی برای آنها ندارد.

لاریجانی با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ اظهار داشت: در چند روز گذشته وقایعی رخ داد که در نوع خود در تاریخ سیاست حیرت آور است که درباره مذاکرات هسته ای یک کشور دنیا با چنین صحنه هایی مواجه شود؛ گریبان چاک چاک رژیم صهیونیستی که به هیچ روی نمی توانست اضطراب خود را مخفی کند و همچنین هم آغوشی مضحک مسئولان این رژیم و فرانسه که به خاطر یک موضع غیرمنطقی در مذاکرات که سور و ساتی به راه انداختند و تناقض گویی های مکرر مسئولان آمریکا که واقعا فضاحت آور است.

وی ادامه داد: شما که ادعای مدیریت جهانی دارید، اگر آنقدر عرضه ندارید که حرفی که زده اید، یک هفته آن را نگه دارید، از چه روی توقع دارید دیگران شما را به حساب آورند؟

به گزارش تسنیم، در این میان نمایندگان با سردادن شعار" مرگ بر آمریکا" و" مرگ بر اسرائیل" حمایت خود را از سخنان رئیس مجلس اعلام کردند.

رئیس مجلس ادامه داد: رفتار و گفتار مزبزب مسئولان آمریکایی یا بی کفایتی آنها را علنی تر کرده و یا تصور می کنند که خیلی رندی کرده اند و مثلا از شرایط پیش آمده توانستند با سوءاستفاده گامی به جلو بردارند و یا از ابتدا به دنبال فریبکاری بودند؛ در هر سه حالت در این ماجرا بازنده اصلی بوده اند، یعنی یا بی عرضگی آنها در حل و فصل مسائل بین المللی مکشوف شد و یا فرصت طلبی آنها پدیدار شد که حتی نتوانستند از یک حادثه کوچک در مذاکرات صرف نظر کنند.

لاریجانی در ادامه گفت: به هر حال این ماجرا گذشت اما برای همه درس بود و فضای مذاکرات روشن تر شد و تصور می شود اگر این بار آمریکایی ها در مذاکرات دچار ضعف، بی کفایتی و فرصت طلبی شوند، صحنه را به کلی به دیگر رقبا واگذار کردند. ایران همه حقوق هسته ای صلح آمیز را بدون هیچ کم و کاست پیگیر است و از طرفی تضمین روشن می دهد که به سمت سلاح هسته ای نمی رود و این معادله هم قابل حل است و هم برای همگان منافع دارد.

وی تاکید کرد: اما اگر برخی کشورها مذاکرات هسته ای را مجالی برای خوش رقصی خود جهت حفظ روحیه رژیم بی آبروی صهیونیستی قرار داده اند، چنین دمی برای آنها فراهم نمی شود و قطعا مذاکره کنندگان ما با هوشیاری چارچوب و منطق نظام جمهوری اسلامی را رعایت کرده و مجلس نیز با دقت این فرآیند را زیر نظر دارد.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم در مذاکرات ژنو با رفتار عقلائی و منطقی روبرو شویم که در این صورت مذاکره کنندگان از ظرفیت حل و فصل موضوع برخوردارند اما اگر احساس کردند که برخی سیاست های نااهلانه در پیش گرفتند، انتظار ما از دوستان مذاکره کننده این است که با پاسخ محکم و روشن و ایستادگی توقع ملت را برآورده کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات