سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به تصویب قطعنامه حقوق بشر ایران در کمیته سوم نشست مجمع عمومی واکنش نشان داد.

به گزارش افکارنیوز ، «مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تصویب قطعنامه ضدایرانی در کمیته سوم نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: متاسفانه و بر اساس روال چند سال گذشته، تعدادی از کشورهای غربی به پیشگامی کانادا با اهداف سیاسی و به ادعای نقض حقوق بشر، قطعنامه ای را علیه کشورمان درکمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح و به تصویب رساندند.

اگر چه در قطعنامه سال جاری به تحولات اخیر در جمهوری اسلامی ایران از جمله یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اقدامات دولت تدبیر و امید اشارات مختصری شده است ولی در کلیت قطعنامه به طور متعدد نکات خلاف واقع ذکر شده است که منبع و ماخذی جز سایت های رسانه ای مرتبط با بانیان غربی این قطعنامه و گروه های ترویستی بد نام و وابسته ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محکوم می کند و از اینکه مکانیزم و ابزارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد دستاویز سیاست بازی های کشورهای غربی قرار گرفته متاسف است و تعریف این قطعنامه و همچنین محتوای آن را قویا مردود می داند.

افخم افزود: بانیان قطعنامه در حالی به اغراق گویی و سیاه انگاری در قبال وضعیت حقوق بشر درجمهوری اسلامی ایران پرداخته اند که نه تنها چشم خود را بر روی وضعیت وخیم حقوق بشر در کشورهای متحد خود بسته اند، بلکه از پاسخگویی به موارد متعدد نقض حقوق بشر شهروندان خویش ناتوان می باشند و در سابقه تاریخی و حتی امروزه خود موارد سیستماتیک و وحشتناک نقض حقوق بشر را در پرونده دارند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به اقدامات مداخله جویانه سیاسی، بر اساس شرع مقدس اسلام و همچنین اصول مندرج در قانون اساسی کشور، در جهت حمایت و گسترش از حقوق آحاد شهروندان خود ثابت قدم بوده و معتقد است که موضوع حقوق بشر نباید صحنه تقابل کشورها و فرهنگ های مختلف شود، بلکه این مساله می تواند با گفت وگو و احترام متقابل که اساس حقوق بشر می باشد. زمینه ساز همکاری ملت ها و انتقال تجارب برای ارتقای کرامت انسانی شود.

افخم اظهار امیدواری کرد مفهوم حقوق بشر فارغ از نگرش سیاسی، مبنای ترقی و کمال انسان ها ومنبع همزیستی مسالمت آمیز میان کشورها شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات