انصاری در برنامه تلویزیونی «شب آفتابی» :

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: در این زمان دو ماهه که در خدمت نمایندگان بودم و بخش عمده آن به انتخاب وزرا مربوط می شد، مراودات خوبی با هم داشتیم.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور امشب در برنامه زنده تلویزیونی شب آفتابی، به حضور دو ماهه اش در این سمت اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمان دو ماهه که در خدمت نمایندگان بودم و بخش عمده آن به انتخاب وزرا مربوط می شد، مراودات خوبی با هم داشتیم.

* در ارتباط با مجلس سیاسی کاری نمی کنم

معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: نمایندگان دارای گرایشات مختلف سیاسی هستند؛ بنده در گذشته چهار دوره نماینده مجلس بودم و در دوره پنجم رئیس فراکسیون اقلیت و در دوره ششم نیز در فراکسیون اکثریت حضور داشتم اما امروز به عنوان معاون پارلمانی رئیس جمهور فارغ از همه گرایشات، طبق وظیفه قانونی و اخلاقی که دارم، معتقدم تمام نمایندگان یکسان هستند و به هیچ عنوان در برقراری تعاملات با مجلس نگاه سیاسی، جریانی و فراکسیونی به عنوان سیاسی کاری نداریم.

* این مجلس قدری سخت تر از مجلس هفتم است

وی در پاسخ به این سؤال که شما ۹ سال پیش نیز معاون پارلمانی یک دولت اصلاح طلب بودید آیا این دوره مجلس با آن زمان متفاوت است، گفت: مقداری مجلس فعلی با مجلس هفتم تفاوت دارد و این مجلس سخت تر است.

* تکثر سیاسی و تشکیلاتی در مجلس نهم بیشتر است

انصاری با بیان اینکه تقسیم بندی درون مجلس هفتم دو گروه اصولگرا و اصلاح طلب یا چپ و راست بودند، یادآور شد: در حال حاضر تکثر بیشتر است و در جریان اصولگرایی ۲ الی ۳ فراکسیون حضور دارند، همچنین اصلاح طلبان و مستقلین نیز در این مجلس هستند. از این رو تکثر سیاسی و تشکیلاتی مجلس فعلی بیشتر است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که شما زمانی که نماینده بودید بیشتر حرف می زدید اما در حال حاضر کمی ملاحظه کار و محافظه کار به نظر می آیید، دلیل این چیست، گفت: بحث لابی با صحبت کردن، دو موضوع جداگانه است؛ از تریبون مجلس مخالف و موافق صحبت می کنند و وقتی بنده نماینده بودم بر روی طرح ها و لوایح کار می کردیم و این صحبت ها می شد اما اکنون که مسئولیت دولتی داریم باید در چارچوب آئین نامه داخلی مجلس از تریبون عمومی استفاده کنیم و حق صحبت وجود دارد.

* دو روز در هفته در مجلس حضور پیدا می کنم

وی در پاسخ به سؤالی درباره گفت وگوهای پیش از رأی اعتماد به وزرا با نمایندگان مجلس نیز اظهار داشت: این گفت وگوها وسیع است اما به دلیل اینکه انعکاس تریبونی ندارد، منعکس نمی شود. در گذشته تا دوره شش و هفت مجلس معاون پارلمانی رئیس جمهور دو هفته یک بار در مجلس حضور داشت اما در حال حاضر هر هفته دو روز در مجلس یعنی یکشنبه و سه شنبه (در جلسه علنی) حضور می یابم همچنین دفتر دولت در مجلس نیز مستقر است.

انصاری ادامه داد: در طی این دو ماه، یک جلسه در هیئت رئیسه مجلس شرکت کردم و برنامه هایم را برای تعامل با مجلس ارائه دادم همچنین سه ملاقات با رئیس مجلس و نیز نواب رئیس داشته ام و در سه جلسه فراکسیون رهروان ولایت نیز حضور یافتم؛ دو جلسه هم در جمع اصلاح طلبان مجلس بودم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه در طی این فرصت که بخش عمده ای از آن به وزرای پیشنهادی به ویژه وزیر ورزش و جوانان معطوف شد جلسه ای مشترک نمایندگان و دولت را برگزار کردیم، گفت: این جلسه مشترک جلسه خوبی بود.

* دوشنبه ها؛ دیدار رییس جمهور با مجمع نمایندگان استانها

وی با بیان اینکه در طی این دو ماه، دیدار رئیس جمهور با ۵ مجمع نمایندگان استانی برگزار شد، افزود: رئیس جمهور علی رغم مشغله زیاد به لحاظ اهمیتی که این کار داشت دوشنبه ها را از ساعت ۱۰ الی ۱۳ به مجمع نمایندگان استان ها اختصاص داد. البته دیدارهایی با معاون اول رئیس جمهور نیز در این راستا تنظیم شده است.

* به «پدر آیین نامه مجلس» معروفم

وی در پاسخ به این سؤال که چرا در جلسات رأی اعتماد به وزرای ورزش و جوانان خیلی در صحن مجلس حرکت نمی کردید و در جای خود نشسته بودید، گفت: یکی از موضوعاتی که بنده همواره به آن پایبند بوده ام رعایت آئین نامه داخلی مجلس است. تا جایی که به بنده پدر آئین نامه مجلس نیز گفته می شد.

انصاری اضافه کرد: در دوره پنجم، بنده خود آئین نامه را نوشتم که طبق آن وزرا و نمایندگان دولت و معاونین وزرا باید در جایگاه خود بنشینند؛ در بسیاری از موارد معاون وزیر یا وزیر مربوطه در بین صندلی ها راه می روند و با نمایندگان صحبت می کنند که رئیس مجلس به آنها اخطار می دهد که نظم را رعایت کنید و این خلاف شأن مجلس و نماینده دولت است.

* التماس نماینده دولت برای رای را توهین به نمایندگان می دانم

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که برخی دلیل رأی نیاوردن سجادی (وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان) را این موضوع عنوان می کنند که شما خیلی با نماینده ها در صحن صحبت نکردید، گفت: ما بیش از یک هفته جلسه های فشرده در کمیسیون ها و فراکسیون ها داشتیم که برنامه ها گفته شد و به سؤالها نیز پاسخ داده شد اما اینکه نماینده دولت به نمایندگان التماس کند، این توهین به نماینده است.

وی یادآور شد: فرض کنید نماینده، قبل از نشستن بر روی صندلی یا دادن رأی برنامه ها را مطالعه کرده و سخنان موافق و مخالف و وزیر را شنیده است و اگر بنده یک نماینده بودم این را نوعی توهین تلقی می کردم که کسی در لابه لای صندلی به من بگوید رأی بده.

انصاری در ادامه به عدم رأی آوری سجادی در مجلس اشاره و اضافه کرد: خود مجلس هم فکر نمی کرد که سجادی رأی نیاورد؛ در جلسه علنی بسیاری از نمایندگان به آقای سجادی می گفتند بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ رأی خواهد داشت و فضا مثبت بود.

* سجادی به دلیل ناهماهنگی نمایندگان رای نیاورد

وی اظهار داشت: یکی از دلایل این بود که نمایندگان گفته بودند رأی می دهیم اما رأی سنگین و بالا لازم نیست باشد؛ بنده خود از مسئولان فراکسیون ها و برخی از نمایندگان شنیدم که گفته بودند رأی داده شود ولی نه رأی قوی اما چون سازمان دهی شده نبود از دست در رفت و سه رأی کم شد.

حجت الاسلام انصاری همچنین به یکی دیگر از دلایل عدم رأی آوری سجادی اشاره کرد و گفت: برخی از اعضای هیئت رئیسه مجوز ورود برای معاونان پارلمانی همه وزارتخانه ها را برای ورود به مجلس صادر نکردند اما در جلسه رأی اعتماد به گودرزی از آقای مصری خواهش کردم معاونین پارلمانی حضور داشته باشند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: به آقای مصری گلایه کردم چرا اجازه ندادید معاونین پارلمانی دستگاه ها در جلسه رأی اعتماد به سجادی حضور داشته باشند که او توضیح داد و بنده نیز قانع شدم. آقای مصری گفت اگر ۲۰ الی ۳۰ نفر بیایند، جلسه صحن به قدری شلوغ می شود که کمتر امکان گوش کردن صحبت های موافق و مخالف و وزیر وجود دارد.

* با لیدرهای مجلس رابطه خوبی دارم

حجت الاسلام انصاری در ادامه در خصوص رابطه خود با لیدرهای مجلس شورای اسلامی گفت: رابطه بسیار خوبی داریم. با بعضی از دوستان، سال های سال همکاری داشتیم و همکار بودیم.وی افزود: من با همه لیدرهای مجلس رابطه دوستی و رفاقت دارم از جمله با آقای توکلی که در مجلس اول با هم بودیم ما در دور اول هم همسایه بودیم و هم در جریان بنی صدر و مسائلی که پیش آمده بود، یک هسته غیررسمی و غیر اعلام شده به نام هسته حزب الله مجلس داشتیم.معاون پارلمانی رئیس جمهور ادامه داد: با سایر دوستان ازجمله آقای باهنر که همشهری ما هستند و با دوستان دیگر از تمام طیف های مختلف نیز سلام و علیک داریم.

وی افزود: از روزی که به عنوان معاون پارلمانی وارد مجلس شده ام سبقه سیاسی خود را کنار گذاشتم چراکه وظیفه قانونی من دفاع از وزرا، طرح ها و لوایح و ایجاد رابطه سازنده بین مجلس و دولت است و سعی می کنیم گفت وگوهای غیر رسمی را نیز سامان دهیم.

* نادران را برای موضوع صالحی امیری دعوت کردیم اما قانع نشد

انصاری گفت: در فراکسیون هایی که شرکت می کنیم، تلاش ما در همین راستا است. ما در قضیه آقای صالحی امیری، از آقای نادران خواهش کردیم تا به دفتر ما بیایند. آقای صالحی امیری و آقای عاشوری نیز به این جلسه آمدند تا بتوانند شبهات را برطرف کنند اما نمایندگان قانع نشدند.

* اگر وزیری رای نیاورد، نمی توانیم با نمایندگان دعوا کنیم

وی در ادامه سخنان خود افزود: دولت هر وزیری را که به مجلس معرفی می کند شخصی صالح برای این پست می داند و واقعاً تمام وزرایی که معرفی شدند، صلاحیت کامل را داشتند و نمایندگان نیز حق دارند بررسی کنند. حالا اگر به وزیری رأی ندادند ما نمی توانیم دعوا کنیم.

* گاهی رسانه ها تلاش دارند دعواهایی را ایجاد کنند

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره برخی اخبار مبنی بر آغاز موج استیضاح ها گفت: گاهی وقت ها اصحاب رسانه تلاش می کنند دعواهایی را ایجاد کنند. استیضاح روش دارد و نمایندگان هم همیشه سؤال می کردند البته برخی از این سؤالات از مدتها پیش بوده است و وزیر فعلی باید پاسخگو باشد در حالیکه ارتباطی به وزیر فعلی ندارد.

وی افزود: البته برخی از سؤالات از وزرای فعلی مربوط به عملکرد آنان است که وزرا هم در کمیسیون حضور پیدا می کنند و تلاش ما این است تا حتی المقدور این سؤالات کاهش پیدا کند.

انصاری ادامه داد: یکی از اشکالات به نظرم این است که نماینده با وجود اینکه طبق قانون اساسی حق دارد از وزرا سؤال کند تا نمایندگان درباره وظیفه انجام نشده یک وزیر سوال بکنند، اما در خصوص اختیارات یک وزیر در قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس چنین حقی پیش بینی نشده است.

* سوال از وزرا درباره عزل و نصب معاونین، نوعی تداخل در کار قواست

وی افزود: از جمله حقوق وزرا، عزل و نصب هایی است که آنها می توانند انجام دهند. به هر حال مسئول اداره کشور، رئیس جمهور و قوه مجریه است و آنها حق دارند معاونین و استانداران خود را معرفی کنند. حال اگر قرار باشد در برابر اختیار آنها سنگ اندازی شود و در اینباره مورد سؤال قرار گیرند، به نظرم نوعی تداخل قوا در کار یکدیگر است.

انصاری ادامه داد: البته وزرا می توانند درباره انجام وظایف توسط تیمی که وزیر منصوب کرده است، سؤالی داشته باشند. ضمن اینکه واقعاً در هیچ دوره ای اینطور نبوده است که دو ماه از کار دولت گذشته است، بحث استیضاح و ده ها سؤال مطرح شود. به نظرم می توان اینها را مدیریت کرد و در تعامل با هیئت رئیسه مجلس، سؤالات کاهش پیدا کند.

وی افزود: وزرای ما ۲۴ساعته مشغول کارند اما نوعاً باید یک روز در هفته را در کمیسیون ها برای پاسخ به سؤالات حضور پیدا کنند که برخی از آنها مربوط به فعالیت آنها نیست.

* حاشیه: ناهماهنگی در پایان برنامه

 در حالی که هنوز چند دقیقه ای به پایان برنامه مانده بود، وقتی مجری از انصاری درباره موضوع یارانه ها و بودجه سوال کرد، اعلام شد که وقت برنامه به اتمام رسیده است که این موضوع با واکنش انصاری همراه بود.

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت من علاقه داشتم درمورد موضوعات اقتصادی صحبت کنم اما چون سوال اول طولانی شد، این فرصت دست نداد.

در نهایت بعد از چند بار سوال کردن از پشت صحنه، برنامه به اتمام رسید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات