رییس جمهور در دیدار با رییس مجلس اندونزی روابط دو دولت را بسیار خوب و رو به توسعه دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد روابط خود را با اندونزی در همه زمینه ها توسعه دهد.

به گزارش افکارنیوز ، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر امروز در دیدارِ مرزوقی علی، رییس مجلس اندونزی با بیان اینکه اندونزی برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور بزرگ اسلامی از جایگاه والایی برخوردار است، اظهارداشت: دو کشور مسلمان ایران و اندونزی باید تلاش کنند روابط دو ملت را هر چه بیشتر نزدیک کنند.

رییس جمهور در ادامه به زمینه های خوب همکاری دو کشور در سطح بین المللی از جمله در سازمان ملل، سازمان همکاری اسلامی و غیرمتعهدها اشاره کرد و گفت: نظرات و دیدگاه های دو کشور بسیار به هم نزدیک است و ما باید علاوه بر توسعه همکاری های فرهنگی و اقتصادی دو جانبه، این مناسبات را در سازمان های بین المللی نیز توسعه دهیم.

وی تاکید کرد: امروز نیاز است که دنیای اسلام به سمت وحدت و نزدیکی بیشتری حرکت کند، متاسفانه عده ای به دنبال ایجاد تفرقه در جهان اسلام هستند، اما هیچ وقت نباید سلایق مختلف و اختلافات جزیی مانع از وحدت دنیای اسلام شود.

روحانی با بیان اینکه متاسفانه در دنیای اسلام گروه هایی پیدا شده اند که به سمت خشونت و تروریسم حرکت می کنند، تصریح کرد: تعجب بیشتر از این است که این گروه ها، خشونت خودشان را به احکام دین منتسب می کنند، در حالی که دین اسلام، دین دوستی، مودت و رحمت است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه ایران و اندونزی در سال های اخیر با خشونت گروه های افراطی مواجهه بوده اند، تاکید کرد: ما باید تلاش کنیم فرهنگ واقعی اسلام را در جهان اسلام ترویج کنیم و برای سایر مردم دنیا توضیح دهیم که اهل خشونت و ترور، از ما نیستند.

وی در ادامه زمینه توسعه روابط دو ملت به ویژه روابط پارلمانی را فراوان دانست و گفت: از اینکه روابط پارلمانی دو کشور به هم نزدیک است، بسیار خوشحال هستیم.

مرزوقی علی، رییس مجلس اندونزی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران، از استقبال گرم دولت و ملت ایران از وی و هیات همراهش تشکر و قدردانی کرد.

وی با اعلام حمایت از انتخاب روحانی به ریاست جمهوری اسلامی ایران، گزارشی از ملاقات ها و بازدیدهای خود در جریان این سفر ارائه کرد و گفت: آنچه ما در تهران از نزدیک مشاهده کرده ایم جز پیشرفت ایران چیز دیگری نبوده و جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است علیرغم تحریم اروپا و آمریکا می تواند در هر حال رشد و توسعه پیدا کرده و به یک کشور پرقدرت و متنفذ تبدیل شود؛ این برای ما به عنوان یک کشور بزرگ اسلامی افتخار بزرگی است، چرا که آنچه در ایران انجام شده نشان دهنده تلاش جدی و فراوان دولت و مردم مسلمان ایران است.

رییس مجلس اندونزی همچنین با عرض تسلیت و ابراز تاسف از حادثه تروریستی روز سه شنبه در بیروت، بر عزم استوار کشور متبوعش برای مقابله با اقدامات تروریستی تاکید کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات