المانیتور:

اوباما در مذاکرات ژنو زیرکی طرف ایرانی را دست کم گرفته و حساب و کتاب غلطی کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، سایت آمریکایی المانیتور در تحلیلی به قلم هوشنگ امیراحمدی (از حامیان و دلالان رابطه با آمریکا) نوشت: خیلی ها معتقدند فرانسه به درخواست اسرائیل، توافق در ژنو را به هم می زد و فابیوس و نتانیاهو مسئول شکست آن مذاکراتند. اما بررسی ها نشان می دهد آن مذاکرات شانسی برای موفقیت نداشت.

در آن مذاکرات عدم به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران از سوی آمریکا و غرب به طور واضح معامله شکن بود.

وی می افزاید: تیم مذاکره کننده ایران نمی توانست از خط قرمز «حق غنی سازی در سرزمین ایران» که توسط رهبر ایران، آیت الله علی خامنه ای گذاشته شده عبور کند.

امتیازاتی که ایران به طرف مقابل در دوران اعتمادسازی می داد تنها در صورتی قابل تحقق بودند که حق ایران برای غنی سازی اورانیوم و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای شناخته می شد و همزمان تحریم ها توسط طرف مقابل کاهش پیدا می کردند.

حسن روحانی، پس از شکست مذاکرات، این موضوع را در سخنرانی خود در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد. او گفت غنی سازی اورانیوم در داخل خاک ایران خط قرمز ملت ایران است. همچنین روزنامه کیهان از مواضع جواد ظریف در مذاکرات تقدیر کرد و گفت که او در برابر «باجگیری» طرف آمریکایی مقاومت کرده است.

سردبیر [مدیر مسئول] روزنامه کیهان حسین شریعتمداری، از سوی رهبر ایران انتخاب شده است. »

المانیتور در ادامه می نویسد: اوباما و نتانیاهو هر دو یک چیز را می خواهند؛ برچیدن برنامه هسته ای ایران. هر چند که تاکتیک و زمان بندی متفاوتی را در نظر دارند. نتانیاهو برچیدن برنامه هسته ای ایران را همین الان و به هر شکلی می خواهد، و اما اوباما انجام آن را مرحله به مرحله می خواهد.

هدف اوباما گرفتن یک معامله از ایران است که براساس آن ابتدا ایران از اورانیوم غنی شده با غلظت بالا محروم شود و توسعه برنامه هسته ای آن هم کند گردد. بعلاوه، وی می خواهد به این اهداف نائل آید بدون اینکه در ماهیت تحریم ها علیه ایران تغییری ایجاد شود.

امیراحمدی خاطرنشان کرد: به نظرم معامله ای که اوباما از ایران می خواهد مثل «عوض کردن دُر غلطان با خروس قندی» است. این طور به نظر می رسد که دولت اوباما ممکن است حساب و کتاب غلط و در واقع خطرناکی کرده باشد.

وی می نویسد: آمریکا زیرکی طرف ایرانی را دست کم گرفته است و در مقابل خود را خیلی حیله گر فرض می کند. آمریکا امیدوار بود ایران در متن توافق نامه اصرار نکند که حق دائمی غنی سازی اورانیوم آن به رسمیت شناخته شود و حتی اگر اصرار کند، دولت آمریکا امیدوار بود با بازی «پلیس خوب، پلیس بد» با کمک مثلا فرانسه ایران را مجبور به عقب نشینی بکند.

در صورت چنین فشاری بر ایران، اوباما فکر می کرد که ایران حتما عقب نشینی خواهد کرد چون زیر فشارهای تحریمی شدید است.

در ادامه این تحلیل آمده است آمریکا در روند مذاکرات عقب نشینی کرد و احتمالا از فرانسه به عنوان برهم زننده مذاکرات برای مدت کوتاهی استفاده کرد تا ایران چاره ای نداشته باشد جز این که از امضای توافقنامه در ژنو امتناع کند.

طرفین مذاکره، اکنون به میز مذاکرات در ژنو برمی گردند اما تا زمانی که برای علت بهم خوردن معامله چاره ای نیاندیشند (قبول غنی سازی در سرزمین ایران) و صادقانه با هم گفتگو نکنند، به رغم دستاوردهای بزرگ چند ماه گذشته، احتمالا مذاکرات به شکست دوباره بینجامد. من جدا امیدوارم اوباما این فکر را کنار بگذارد که ایران تحت فشار تحریم ها بالاخره از حق خود خواهد گذشت.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات