کری:

وزیر خارجه آمریکا گفت پذیرش غنی سازی ایران به فرایند مذاکرات هسته ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ بستگی دارد.

به گزارش افکارنیوز ، «جان کری» وزیر خارجه گفته با توجه به اینکه در پیمان منع گسترش سلاح های اتمی هیچ حق تصریح شده ای (برای غنی سازی سوخت هسته ای) وجود ندارد (پذیرش غنی سازی) به فرآیند مذاکرات بستگی دارد.

کری افزود انتظار نمی رود بر اساس توافق موقت حاصل شده در ژنو تصمیمی درباره غنی سازی هسته ای ایران در درازمدت اتخاذ شود.

مذاکرات بین ایران با پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان که به گروه ۱+۵ موسوم شده برای حل و فصل آنچه کشورهای غربی به آن «نگرانی ها از برنامه هسته ای ایران» می گویند انجام می شود.

در آخرین دور این مذاکرات که دو هفته قبل در ژنو انجام شد طرفین در آستانه توافق قرار داشتند که «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه با طرح این ادعا که برخی از دغدغه های پاریس در مفاد قطعنامه پیشنهادی گنجانده نشده راه توافق را سد کرد.

بسیاری از کارشناسان، فرانسه را صدای پنهان اسرائیل در این مذاکرات توصیف کردند و سفیر فرانسه در اسرائیل هم روز چهارشنبه با اذعان به اینکه فرانسه دغدغه های اسرائیل را در این مذاکرات در نظر گرفته است گفت پاریس همواره در بحث ایران، طرفدار اسرائیل بوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با لحنی تند هر گونه توافق بین ایران و کشورهای ۱+۵ را «یک اشتباه تاریخی» توصیف کرده است.

مذاکره کنندگان برخی از کشورهای ۱+۵، از جمله آمریکا پس از مذاکرات ژنو راهی تل آویو شده و مقامات اسرائیل را در جریان این مذاکرات قرار داده اند.

رژیم اسرائیل تنها دارنده سلاح های هسته ای در خاورمیانه است. این رژیم از پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) خودداری کرده است.

ایران از کشورهای امضا کننده پیمان ان پی تی و از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی است. بازرسان آژانس تا کنون بارها از تأسیسات هسته ای ایران بازدید کرده اما هرگز مدرکی دال بر انحراف برنامه هسته ای ایران به سمت مقاصد نظامی نیافته اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات