یادداشت/ حسین شمسیان

برکسی پوشیده نیست که حمایت همه جانبه ایران از محور مقاومت، سال هاست که خواب راحت را از چشم رژیم جعلی اسرائیل ربوده و هیمنه پوشالی و شعار دروغین شکست ناپذیری آن را باطل کرده است. خبرگزاری فارس: ترور؛ حربه تحقیرشده ها

حادثه خونبار روز سه شنبه لبنان و حمله وحشیانه تروریست ها به سفارت کشورمان که به شهادت و مجروح شدن عده ای بی گناه منجر شد، حادثه ای مهم و هدفمند بود که به نظر می رسد جنس آن با دیگر حوادث مشابه و عملیات وحشیانه گروه های سلفی و تکفیری متفاوت بود و حاوی رفتار و پیام خاصی از سوی عاملان و آمران آن بود. برای اثبات این تفاوت لازم است حادثه از زوایای مختلف و نیز زمان و مکان آن مورد تحلیل قرار گیرد. برخی از این تحلیل ها عبارتند از:

۱- در ابتدا باید به این نکته توجه کرد که انفجارهای روز سه شنبه، حمله به سفارت ایران در لبنان بود نه یک بمب گذاری در یکی از محلات شیعه نشین لبنان. عامل اول با موتورسیکلت به در ورودی سفارت حمله می کند تا راه را برای خودروی حامل بمب باز کند خودروی حامل بمب به قصد ورود به سفارت حرکت می کند اما پیش از رسیدن به مقصد باهوشیاری نیروهای امنیتی متوقف و همان جا منفجر می شود. پس حادثه حساب شده و به قصد سفارت ایران بوده است نه یک انفجار اتفاقی!

۲- اما چرا سفارت ایران؟ ! بر کسی پوشیده نیست که حمایت همه جانبه ایران از محور مقاومت، سال هاست که خواب راحت را از چشم رژیم جعلی اسرائیل ربوده و هیمنه پوشالی و شعار دروغین شکست ناپذیری آن را باطل کرده است. جنگهای ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و ۸ روزه همگی با سرافکندگی و ذلت اسرائیل غاصب به پایان رسید و مقاومت به الگویی فراگیر و اثربخش تبدیل شد. این امر برای آنها گران آمد و البته ایران مقتدر را عامل اصلی آن می دانند. حضور مقتدرانه «سیدحسن نصرالله» در ایام محرم الحرام در منطقه ضاحیه و سپس در مراسم روز عاشورا و ناکام ماندن طرح ترور وی و نیز تحقیر سیستم جاسوسی و راداری اسرائیل توسط نیروهای حزب الله در همین روزها - که روزنامه های اسرائیلی به آن اعتراف کردند- آنها را به این جمع بندی رساند که به نحوی به فکر بازسازی چهره مخدوش و آبروی از دست رفته شان بیفتند.

۳- کمی آن سوتر در سوریه، اتفاقاتی در شرف رخ دادن است که سرمایه گذاری آمریکا و اسرائیل را در معرض نابودی قرار داده است. پیشرفتهای اخیر ارتش سوریه و سرکوب شورشیان و سلفی ها و تروریست های اعزامی به سوریه، سبب تحقیر چندباره آمریکا و البته به هم خوردن توطئه شوم آنها در جنگ افروزی در منطقه شده است. این موفقیت ها از یک سو تروریست های ضد سوری را دچار از هم پاشیدگی کرده و از دیگر سو سبب کاهش حمایت های غرب - به دلیل بی فایده دانستن ادامه نبرد- و در نتیجه سرخوردگی شدید گروه های معارض و شورشی شده است. اما چه کسی است که نداند حمایت های بین المللی ایران مهم ترین عامل بازگشت تدریجی آرامش به سوریه است؟ پس اگر نمی توان در جبهه نبرد، پیروز میدان بود می توان با انفجار کور، رعب و وحشت را به لبنان آورد و به اصطلاح به ایران هشدار داد!

۴- افزون بر موارد فوق، غرب در تلاش برای برگزاری کنفرانس ژنو ۲ البته بدون حضور ایران و با تحمیل خواسته های خود از زبان گروه های معارض است. امری که تاکنون با همه تلاش آنها بی نتیجه مانده است و ایران مانع اصلی برای تحمیل نظرات گروه های افراطی در ژنو ۲ شده است در کنار آن افزایش اقتدار حزب الله و مشاهده علایمی در سپهر سیاسی لبنان به نفع حزب الله هم نکته دیگری است که نباید از نظر دور داشت. این ۲ عامل را می توان عوامل دیپلماتیک این عملیات وحشیانه نامید و در کنار عوامل نظامی پیش گفته مورد عنایت قرار داد. امری که به لحاظ زمانی قابل توجه و بررسی ویژه است.

۵- اما به نظر می رسد باید یک عامل دیپلماتیک دیگر را، کیلومترها آن سوتر از لبنان در این انفجار دخیل بدانیم. عصر روز انفجار، تیم مذاکره کننده ایرانی برای ادامه گفت وگوهای خود با گروه ۱+۵ در موضوع هسته ای، تهران را به مقصد ژنو ترک کرد. اینکه این مذاکرات با آن عملیات تروریستی چه ارتباطی می تواند داشته باشد را باید در سوابق تاریخی جست وجو کنیم. در سال ۱۹۷۲، آمریکا تلاش زیادی برای وادار کردن ویتنام به حضور در پای میز مذاکره و دادن امتیاز به این کشور و عقب نشینی از مواضع خود، به کار گرفت. اما مقاومت ویتنام سبب اتخاذ روش دیگری از سوی آمریکایی ها شد.

در آن سال، نیروی هوایی ایالات متحده یک عملیات محدود هوایی موسوم به «خط نگهدار۲» را بر فراز آسمان ویتنام آغاز کرد. طرح عملیات با شخص رئیس جمهور وقت آمریکا- نیکسون- مطرح و مقرر شد این عملیات بسیار سریع و پرحجم و طی ۷۲ ساعت انجام شود. آنها ۱۲۹ فروند هواپیمای پیشرفته و غول پیکر B۵۲ را راهی آسمان هانوی- پایتخت ویتنام- کردند و تمامی زیرساخت های هانوی را ویران کردند. هر چند این عملیات برای ۳ روز طراحی شده بود اما با ساقط شدن ۱۱ هواپیمای پیشرفته آمریکایی توسط ویتنامی ها و با هدف حفظ اعتبار آمریکا تا ۱۱ روز ادامه پیدا کرد! و البته فرجام جنگ ویتنام بر کسی پوشیده نیست. اکنون مذاکرات دیگری در حال برگزاری است.

آمریکا و متحدانش توان تحمیل نظرات ظالمانه خود به مردم ایران را ندارند و به گفته رهبر معظم انقلاب در بیانات حکیمانه و پرصلابت دیروزشان در جمع ده ها هزار تن از فرماندهان بسیج «ایران به هیچ وجه تسلیم فشار نمی شود و از حقوق خود یک قدم هم عقب نمی نشیند. » ضمن آن که ایران هم به هیچ وجه و در هیچ امری با ویتنام سال ۱۹۷۲ قابل قیاس نیست.

اما منطق سردمداران کاخ سفید همان منطق غیرانسانی و ظالمانه است. تحریم های اقتصادی و صنعتی هم در عزم و اراده ما در مستقل و سربلند ماندنمان تاثیری نداشته است. آنها برگ دیگری برای رو کردن ندارند و ما به فضل خدا پیچ تاریخی را پشت سر خواهیم گذاشت. پس باید به شیوه دیگری به زعم خودشان ما را بترسانند و وادار به تسلیم کنند. حمله مستقیم به ایران چیزی است که به رغم همه رجزخوانی هایشان هرگز فکر عملیاتی شدن آن هم به مخیله شان خطور نخواهد کرد. چرا که می دانند در صورت کوچک ترین اقدامی، اسرائیل در چند دقیقه زیر صاعقه موشکهای ایرانی از نفس می افتد و باز هم به قول حضرت آقا، در صورت حماقت آنان، تل آویو و حیفا با خاک یکسان خواهد شد. پس به خیال خام خود حمله وحشیانه و کور به سفارت ما در لبنان را وسیله ای برای ترساندن ملت ایران و تیم مذاکره کننده اش قرار داده تا بتوانند در سر میز مذاکره امتیازی بگیرند! خیال باطلی که هرگز محقق نخواهد شد.

بار دیگر عوامل گوناگون موثر بر این عملیات را مرور کنیم: حضور مقتدرانه سیدحسن نصرالله و تحقیر اسرائیل، موفقیت های ارتش سوریه در سرکوب گروه های شورشی، ناکامی در برگزاری ژنو۲، عجز از تحمیل خواسته های شورشیان به مردم سوریه و بالاخره تلاش برای مرعوب کردن ایران در جریان مذاکرات هسته ای، مجموعه عوامل موثر بر اثبات این تحمیل است که عملیات تروریستی روز سه شنبه لبنان، امری هدفمند و در بردارنده اهداف مهم سیاسی و حاوی پیام غرب برای ایران اسلامی است.

با افتخار به فرزندان عزیز کشورمان که در این عملیات وحشیانه به شهادت رسیدند در پاسخ این پیام غرب باید گفت که عهد ما با جانان، ازلی و ابدی است و مردمی که هشت سال به تنهایی با جهان استکبار جنگیدند و از بذل جان و مالشان دریغ نکردند پای همه چیز ایستاده اند و با یک انفجار کور در عزمشان خللی پدید نخواهد آمد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات