عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امیدواریم آمریکایی با سخنان رهبر معظم انقلاب غرب متوجه شده باشند که ما اهل مذاکره هستیم اما از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد.

به گزارش افکارنیوز ، احمد بخشایش عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ گفت: در مسئله غنی سازی غربی ها می خواهند در مرحله اول غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کنند و بعد در مرحله دوم بگویند حالا که شما توانستید غنی سازی را ۶ ماه متوقف کنید، غنی سازی ۳/۵ درصدی را نیز متوقف کنید و این بهترین ضمانت است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: غربی ها می خواهند در گام اول ایران غنی سازی ۲۰ درصد و سپس ۴/۵ درصد و ۳/۵ درصد را متوقف کند و به این روش مسئله را حل کند و این مذاکرات را به مثابه کمپ دیوید جلو می برند، یعنی همان که در کمپ دیوید مصری ها مجبور شدند با اسرائیل صحبت کنند، الان می بینید آمریکایی ها و فرانسوی ها قبل از مذاکره با اسرائیل صحبت می کنند.

بخشایش با بیان اینکه اسرائیلی ها به کمتر از توقف غنی سازی راضی نمی شوند، اظهار داشت: ما به جهانیان حسن نیت خود را نشان می دهیم و در مذاکرات برای نشان دادن حسن نیت خود گفتیم که برای مدت کوتاهی غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف می کنیم اما روی غنی سازی ۳/۵ درصد حاضر نیستیم متوقف شویم زیرا خط قرمز ما این است که غنی سازی را ادامه دهیم.

وی افزود: آمریکایی ها از وقتی نگاه خود را از توقف غنی سازی ایران و سلاح هسته ای تغییر دادند، مذاکرات جلو رفت ولی اسرائیلی ها و فرانسوی ها مخالفت کردند و با اسرائیل یک کاسه شدند، از سوی دیگر نیز آمریکا و ایران به گونه ای رفتار کردند تا کار جلو رود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد انگیزه آمریکایی ها برای جلو رفتن مذاکرات، گفت: آمریکایی ها به چند دلیل دوست دارند کارشان جلو برود؛ اولا انتخابات کنگره آمریکا نزدیک است و دموکرات ها می خواهند افتخار حل مشکل هسته ای خود با ایران را بردوش بکشند و دوم اینکه مشکل ایران با مشکل سوریه و جبهه مقاومت و لبنان ارتباط دارد.

بخشایش در پایان خاطرنشان کرد: آمریکایی ها متوجه شدند که بدون حضور ایران نمی توانند مشکلات جبهه مقاومت را حل کنند، بنابراین ما امیدواریم با سخنان رهبر معظم انقلاب غرب متوجه شده باشد که ما اهل مذاکره هستیم اما از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات