سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران با ۱+۵ با اشاره به اینکه مذاکرات صبح جمعه ادامه می یابد، در پاسخ به این پرسش که در مذاکرات فقط درباره چند اختلاف نظر عمده کار می کنید؟ ، گفت: بله. اما هنوز پیشرفتی حاصل نشده است.

به گزارش افکارنیوز ، مایکل مان، سخنگوی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات ایران با کاترین اشتون، نماینده کشورهای ۱+۵ را مذاکراتی سخت، اساسی و مفصل توصیف کرد. وی درباره حضور وزیران خارجه ۱+۵ در مذاکرات گفت که" تا وقتی پیشرفت قابل توجهی حاصل نشود وزیران خارجه نمی آیند. " اگر به مراحل پایانی و توافق نزدیک شویم احتمالا وزیران خارجه ۱+۵ به ژنو خواهند آمد.

سنا یک ماه به اوباما برای توافق با ایران وقت داد

سنای آمریکا اعلام کرد که تنها تا ماه میلادی آینده به رییس جمهور آمریکا وقت می دهد و پس از آن تحریم های جدید علیه ایران را به پیش خواهد برد.

هری رید، رهبر اکثریت سنای آمریکا گفت که از مذاکرات برای محدود کردن برنامه هسته یی ایران حمایت می کند، ولی مدعی شد که بدون تهدید تحریم های جدید علیه نفت و سیستم مالی ایران، تهران ممکن است مانع یک توافق موفقیت آمیز شود.

رید در جمع سناتورهای آمریکایی گفت: من از طرحی که دامنه تحریم های نفتی فعلی ما را گسترش می دهد و محدودیت هایی را روی بخش های استراتژیک اقتصاد ایران که از برنامه هسته یی اش حمایت می کنند، اعمال می کند و کسانی را که به ایران کالا می فرستند پیدا می کند، حمایت می کنم. من در عین حال که از تلاش های دیپلماتیک دولت حمایت می کنم بر این عقیده ام که ما باید گزینه هایی قانونی مان را باز بگذاریم تا در ماه دسامبر و مدت کوتاهی پس از بازگشت مان (از تعطیلات شکرگزاری) در زمینه طرح تحریم های جدید دوحزبی اقدام کنیم.

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم های جدید علیه ایران را در ماه ژوییه تصویب کرد و منتظر سنا است که دست به کار شود. اما دولت باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا رید و بسیاری از دیگر سناتورهای آمریکایی را متقاعد کرده است که اعمال تحریم های جدید را در مدتی که کشورهای گروه ۱+۵ برای رسیدن به توافق اولیه با ایران تلاش می کنند به تاخیر بیاندازد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات