سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات صبح امروز ظریف و اشتون را مفید ارزیابی کرد.

به گزارش افکارنیوز ، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز داشت: جلسه ظریف و اشتون مفید بوده است.

وی افزود: اشتون ااکنون مدیران سیاسی را در جریان جلسه قرار می دهد.

این سومین باری است که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، تیم سیاست خارجی جدید ایران در ژنو به مصاف گروه ۱+۵ متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان می رود. در دور اول این مذاکرات در خصوص چارچوب های کلی و در دور دوم در خصوص جزئیات بحث های مفصلی صورت گرفت.

در دور قبلی این مذاکرات، فرانسوی ها در دقایق پایانی با ایجاد تغییر در پیش نویس توافق، مانع حصول نتیجه شدند. برخی تحلیل گران بر این باورند که این اقدام پاریس بخشی از یک سناریوی از پیش تعیین شده بود که در آن لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نقش اول را بر عهده داشت اما برخی دیگر این اقدام فرانسه را به اختلافات این کشور با ایالات متحده و تمایل آن به نزدیکی به لابی های قدرتمند صهیونیستی و عربی ارتباط می دهند.

دور سوم مذاکرات که از روز ۲۹ آبان آغاز شده است با هدف دست یابی به توافق اولیه همچنان در حال پیگیری است. ایران تاکید کرده که حصول نتیجه در این مذاکرات منوط به احترام به حق غنی سازی این کشور در چارچوب معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی) است.

جمهوری اسلامی ایران همواره بر پایبندی خود به ان پی تی تاکید کرده اما طرف های غربی بر شفاف نبودن برنامه هسته ای ایران اصرار دارند. ایران در حالی به تلاش برای دست یابی به سلاح هسته ای متهم می شود که رژیم صهیونیستی به عنوان تنها رژیم دارنده سلاح های اتمی در خاورمیانه، هنوز به معاهده منع گسترش سلاح های اتمی نپیوسته و برای پیوستن به آن با هیچ گونه فشاری هم مواجه نیست.

ایران همچنین خواستار آن است که تحریم های یک جانبه و چندجانبه غرب علیه این کشور که به بهانه شفاف نبودن برنامه هسته ای به تهران تحمیل شده اند، لغو گردند. این در حالی است که واشنگتن می گوید که به هر حال ساختار اصلی تحریم ها را حفظ خواهد کرد.

تا به این لحظه خبر خاصی که نشان دهد توافقی در مذاکرات جاری بین ایران و ۱+۵ حاصل شده، به دست نیامده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات