وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: توافق های اولیه و گام های مثبت طرفین صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که از فردا برای توافق نهایی وارد مذاکره با قدرت های جهانی طرف مذاکره شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمدجواد ظریف که در بدو ورود به کشورمان با بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما گفت وگو می کرد، خاطرنشان کرد: مقاومت مردم نشان داد که با فشار نمی توان با مردم ایران صحبت کرد و زبان احترام تنها زبانی است که باید برای تعامل با ملت ایران مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: کشورهای غربی متاسفانه تمام راه های غلط را تجربه کرده اند و امروز در چارچوب منافع شان تفاهم با ایران است و منافع خود این کشورها اقتضا می کند که اعتماد ملت ایران را به دست آورند.

ظریف با تاکید بر حق جمهوری اسلامی ایران در غنی سازی و ادامه فعالیت مراکز هسته یی کشورمان گفت: مرحله اول توافقات آغاز شده است و بزرگترین دستاورد آن این است که در اهداف مشترک ایران و ۱+۵ برنامه غنی سازی را به رسمیت شناخته شده است و همچنین قرار نیست هیچ ماده ای هسته یی از کشور خارج شود و مراکز هسته یی نیز با شفافیت به کار خود ادامه خواهند داد و نکته مهم دیگر نیز این است که جهانیان متوجه این موضوع شدند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته یی نیست و سلاح هسته یی را مغایر مبانی اعتقادی خود می داند و فتوای مقام معظم رهبری در این باره مهر تاییدی براین موضوع بود.

وزیر امور خارجه در ارتباط با زمانبندی عمل به توافقات اولیه اظهار کرد: به احتمال فراوان و تا قبل از پایان سال مسیحی، این مرحله در یک سیر شش ماهه آغاز خواهد شد و ان شاءالله شاهد آن خواهیم بود که در توافق نهایی همه فشارها و تحریم ها رفع شود و برنامه هسته یی ایران مانند سایر کشورهای عضو ان. پی. تی به رسمیت شناخته شود و همانطور که گفته شد جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که از همین فردا برای نیل به توافق نهایی مذاکره کند.

وی تصریح کرد: بزرگترین تضمین اجرای دستاوردهای هسته یی اراده مردم ایران است و تضمین دیگر این است که غربی ها دریافتند که راه برون رفت از این بحران ساختگی که در رابطه با پرونده هسته یی ایران ایجاد شده است، اجرای تعهدات است، ضمن اینکه این امکان برای ما وجود دارد که تمام فعالیت های جهت اعتمادسازی را به حالت قبلی بازگردانیم و در صورت عدم پایبندی کشورهای عضو ۱+۵ به تعهدات خود راه برای اقدامات جایگزین باز است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات