در مصاحبه با «سی ان ان»

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با «سی ان ان» ادعا کرد برنامه هسته ای ایران با توافق اخیر واقعاً رو به عقب می رود و در حوزه های حساس عملاً قفل شده است و از این رو برای اسرائیل بسیار بهتر است.

به گزارش افکارنیوز ، «جان کری» در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» در پاسخ به این سوال که بسیاری از کشورها معتقدند که ایران همچون کره شمالی است و ظاهراً با توافق موافقت کرده است که فعالیت های هسته ای خود را متوقف کند ولی به صورت پنهانی فعالیت های هسته ای خود را ادامه می دهد، گفت: دلایل زیادی وجود دارد که ایران همچون کره شمالی نیست؛ اول آنکه، ایران یکی از اعضای «ان پی تی» است، دوم آنکه ایران در مذاکرات شرکت کرده است، سوم آنکه آنها به بازرسی روزانه از تأسیسات هسته ای خاص خود متعهد شده اند و متعهد شده اند که با آن بازرسی ها فعالیت های هسته ای خود را محدود کنند. بعلاوه ایران به طور آشکارا اعلام کرده است که قصد ندارد تسلیحات هسته ای تولید کند اما کره شمالی آشکارا اعلام کرده است که چنین سلاح هایی دارد و این سلاح ها را آزمایش کرده است و دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد ایران همچون کره شمالی نیست.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد که با چشمانی باز و بدون توهم توافق هسته ای با ایران را به امضا درآوردیم و گفت: ما این توافقنامه را بر اساس اقداماتی که قابل بررسی و رسیدگی هستند حاصل آوردیم و همچنین معماری اساسی تحریم ها علیه ایران همچنان بر جای خود باقی می ماند. تنها کاهش اندک تحریم ها وجود دارد. ما قصد و نیات ایران را به آزمایش می گذاریم.

جان کری تأکید کرد که توافق با ایران بر اساس اعتماد نبوده است بلکه بر اساس راستی آزمایی بوده است و قرار است بازرسی های واقعی از برنامه هسته ای ایران صورت گیرد.

کری تصریح کرد: ما به شدت معتقدیم که برنامه هسته ای ایران واقعاً رو به عقب می رود و در حوزه های حساس عملاً قفل شده است و از این رو برای اسرائیل بهتر است.

وی تأکید کرد که تاکتیک های راستی آزمایی مستحکمی به منظور متعهد کردن ایران به توافق «ژنو» لازم است و گفت: وقتی شما با بحث تسلیحات هسته ای روبرو هستید، موضوع اعتماد مطرح نیست. راستی آزمایی مسئله کلیدی است.

کری تأکید کرد: معماری اساسی تحریم ها بر جای خود باقی می ماند. کاهش اندک تحریم ها وجود دارد و ما متقاعد شدیم که ظرف چند ماه آینده، واقعاً بتوانیم قصد و نیات ایران را بیازماییم.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا توافقنامه صورت گرفته روابط جدیدی بین آمریکا و ایران را نشان می دهد، گفت: ما آمادگی آن را داریم، نه اینکه فریب بخوریم، اما برای ایجاد یک فرایند قابل آزمودن و واضح که در آن همه بتوانند درباره آنچه که ایران درباره برنامه هسته ای خود انجام می دهد و اقداماتی که قرار است ایران برای هماهنگ شدن با بالاترین سطح استانداردهای بین المللی انجام دهد، تصمیمات واضحی اتخاذ کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات