یادداشت/ حسین شمسیان

انکار جان کری در حالی است که وزرای خارجه روسیه و فرانسه مواضع بهتری داشتند و این حق را به رسمیت شناختند!

وقتی فرزندی از فرزندان کشورمان برای رویارویی با حریفی قدرتمند در آوردگاهی بین المللی به روی تشک کشتی می رود، همه چشم ها به اوست تا با موفقیت و کسب مدالی ارزشمند به کشور بازگردد گاهی او طلا می گیرد و گاهی برنز. گاهی تلاشش را می کند اما به هر علت در شکست دادن حریف توفیقی ندارد و حتی گاهی حریف از کشور اشغالگر و مجعول اسرائیل است و فرزند کشورمان به احترام آرمان های مردمش، تشک را ترک می کند. در همه این عرصه ها، و به خصوص در این وضعیت آخر، مردم تلاش فرزند خودشان را فراموش نمی کنند و قدردان جدیت و همتش برای افتخار آفرینی هستند.

مذاکرات تیم هسته ای کشورمان پس از چند روز تلاش فشرده و گفتگوهای طولانی در سحرگاه دیروز به پایان رسید و بلافاصله بیانیه ای - که به گفته منابع غربی تدوینش نبرد کلمه ها بود - منتشر شد. همین مقدار تلاش و جدیت برای احقاق حق مردم در مقابل حریفانی زورگو و باج خواه، جای تشکر دارد و مردم - صرفنظر از نتیجه - این کوشش ها را فراموش نمی کنند.

اندکی پس از اعلام حصول توافق و پیش از انتشار مفاد آن، اظهارات متناقضی در خصوص ماهیت توافق حاصله از سوی طرفین گفتگوها بیان شد! از یکسو وزیرخارجه کشورمان دست آوردهای حاصله را خوب و موفقیت آمیز توصیف کرد و اعلام کرد که حقوق کشورمان در آن لحاظ شده است و از دیگر سو جان کری وزیر امور خارجه آمریکا کمتر از یک ساعت بعد از امضای توافقنامه ژنو، از یکسو این توافق را پیروزی آمریکا و تامین کننده امنیت متحدان آمریکا در منطقه به ویژه اسرائیل توصیف کرد!

و از سوی دیگر در اقدامی عجیب گفت؛ در توافقنامه ژنو حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته نشده است! جان کری با اشاره به ماده ۴ معاهده NPT، این ماده از معاهده یاد شده را فاقد اشاره به حق غنی سازی برای کشورهای عضو NPT دانست و گفت؛ نه فقط در ماده ۴ بلکه در هیچیک از چهار گوشه معاهده NPT نشانه یا اشاره ای به برخورداری کشورهای عضو معاهده از حق غنی سازی در خاک خود نشده است. انکار جان کری در حالی است که وزرای خارجه روسیه و فرانسه مواضع بهتری داشتند و این حق را به رسمیت شناختند!

صرف نظر از ماهیت توافق و فارغ از اینکه چه دستاوردی در این ماراتن نفس گیر نصیب کشورمان شده است، مخالف خوانی های آمریکا، حکایت از تزلزل آنها در برداشتن کوچکترین گام برای به رسمیت شناختن حق مسلم مردم کشورمان دارد.

آنها با این که بهتر از هر کسی می دانند براساس ماده ۴ ان پی تی، بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته ای حقی مشروع و مسلم برای تمامی اعضای آژانس بین المللی انرژی هسته ای است، پس از سال ها حق کشی و جفا در حق مردم ایران همین توافق را هم کمتر از چند ساعت بعد از امضاء، مورد تشکیک و تردید قرار می دهند! این البته همان پیش بینی مقام معظم رهبری در خصوص خوی استکباری آمریکا و عهدشکنی آنهاست که سابقه ای طولانی دارد و بیان مصادیق آن از حوصله این نوشتار خارج است.

همزمان شاهد ترویج خطی رسانه ای از آن سوی مرزها هستیم که تلاش می کند در داخل کشور، حالت برد و باخت یا موافقت و مخالفت با عملکرد فرزندان کشور را دامن بزند این نگاه که با هدف رخنه در وحدت ملی شکل گرفته، ناشی از عدم شناخت صحیح از مردم ایران است و غافل است از این که مردم ما در هر حالی چه در جنگ و چه در صلح، ید واحد هستند که پیروی از رهبر خود را بر تحلیل ها و اما و اگرهای رسانه ای ترجیح می دهد و آن را راه برون رفت از همه مشکلات می داند در مکتب او درس صبر را آموخته اند.

توجه به آنچه ذکر شد و نیز عنایت به اظهارات روز گذشته مقامات غرب و واکنش های متقابل، چند نکته را پیش روی ما قرار می دهد؛

۱- بدعهدی آمریکایی و غیرقابل اعتماد بودن آنها، خیلی زودتر از آنچه که تصور می شد معلوم و مسلم شد.
۲- ساختار اصلی تحریم ها به قوت خود باقی است و قرار است درباره آن صحبت شود اما شاهد برخی گشایش ها در متن توافقنامه هستیم.
۳- غنی سازی ۵ درصدی ادامه دارد و درباره حق غنی سازی ما قرار است طی یک سال آینده مذاکره شود.
۴- این توافق، توافقی موقت و شش ماهه است و نمونه اول در نوع خودش نیست و ایران قبلا حداقل ۳ توافق مشابه با غرب داشته است.
۵- توافق حاصله شروع «امری فرایندی و روندی» است که بستگی بسیاری به گام های بعدی و مذاکرات آتی دارد و نباید با ایجاد هیجان های رسانه ای به جای یک پیروزی به مردم غالب گردد که حداقل نتیجه حاصل از آن، پدید آمدن انتظاراتی است که به دلیل ماهیت توافق حاصله امکان قابل تامین نبودن آن دور از انتظار نیست.

علاوه بر اظهارات پیمان شکنانه جان کری که با لبخندهای آنچنانی وی در جریان مذاکرات ناهمخوان و شاید برای برخی از دوستان خوش باور داخلی، عجیب به نظر می رسید، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز ساعتی بعد از امضای توافقنامه ژنو از سوی دکتر ظریف، کاترین اشتون و وزرای خارجه ۶ کشور عضو گروه ۵+۱، با ژستی پیروزمندانه! و لحنی که سعی داشت مقتدرانه تلقی شود، به قانون شکنی جمهوری اسلامی ایران در فعالیت هسته ای خود اشاره کرد و با حالتی متکبرانه مدعی شد با امضای این توافقنامه به جمهوری اسلامی ایران اجازه داده است، طی ۶ ماه پیش روی که در توافقنامه به آن اشاره شده است، اعتماد جامعه بین الملل- بخوانید آمریکا و چند کشور متحد اروپایی آن- را نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود جلب کرده و به آنان اطمینان بدهد که در پی تولید سلاح هسته ای نیست.

این اظهارات در حالی است که در تمامی نظام های حقوقی جهان، ارائه دلیل و سند بر عهده مدعی است- البینه علی المدعی- و برای راستی آزمایی فعالیت هسته ای ایران اسلامی و اطمینان از غیرنظامی بودن آن، روش قانونی و تعریف شده بازرسی های آژانس از تاسیسات هسته ای کشور عضو در نظر گرفته شده است و این بازرسی ها در طول ۱۰ سال گذشته در حال انجام بوده و در هیچیک از گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ سند و نشانه و شاهدی حاکی از انحراف برنامه هسته ای کشورمان به سوی تولید سلاح گزارش نشده است و طی ۱۰ سال گذشته تیم های مذاکره کننده جمهوری اسلامی وقت و فرصت فراوانی را برای پاسخگویی به ادعاهای آژانس هزینه کرده است و بعد از اثبات بی اساس بودن ادعاهای مطرح شده، ادعاهای باز هم بی اساس تازه تری پیش کشیده شده است و انتظار آن بود که در فاز جدید مذاکرات، به این روند نامطلوب و غیرقانونی پایان داده شود ولی مقامات آمریکایی بار دیگر با پیمان شکنی های خود نشان دادند که قابل اعتماد نیستند.

در هر حال تلاش فرزندان کشورمان در این جبهه سخت و نفسگیر برای تامین منافع ملی ستودنی است و به تاسی از رهبر معظم انقلاب آرزومند آنیم که دستیابی به آنچه که رئیس جمهور محترم در نامه شان به معظم له مرقوم داشته اند محقق شده و ملت گامی دیگر به اهداف خود نزدیک شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات