رئیس مجلس نمایندگان لبنان که به دعوت دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به تهران سفر کرده است، در ادامه دیدارهای رسمی خود با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص مسائل و موضوعات مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش افکارنیوز ، رئیس مجلس نمایندگان لبنان که به دعوت دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به تهران سفر کرده است، در ادامه دیدارهای رسمی خود با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص مسائل و موضوعات مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

 نبیه بری رئیس مجلس لبنان در ابتدای این دیدار از طرف خود و نمایندگان مجلس، مردم و دولت لبنان حمله تروریستی اخیر در مقابل سفارت کشورمان در بیروت که منجر به شهادت رایزن فرهنگی ایران در این کشور شد را به مردم و دولت ایران تسلیت گفت.

وی با ابراز خرسندی از سفرش به ایران و ملاقات های خود با مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی، موفقیت ایران در دستیابی به توافق با گروه ۱+۵ را به دولت، مردم کشورمان، دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده ایرانی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد این دستاورد مهم در راستای منافع کشور و مردم ایران و در جهت تداوم پیشرفت و توسعه هر چه بیشتر ایران قرار گیرد.

نبیه بری در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به حساسیت تحولات در منطقه و تلاش های دشمنان برای کشاندن تبعات بحران سوریه به لبنان به خصوص در ابعاد انسانی، از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از جبهه مقاومت و دولت و مردم لبنان در سالهای گذشته تاکنون تقدیر و تشکر کرد و خواستار تداوم نقش فعال و موثر ایران در کمک به حل مسائل و مشکلات در منطقه شد.

دکتر ظریف نیز در این دیدار متقابلاً اقدام تروریستی اخیر در پایتخت لبنان را که طی آن تعدادی از شهروندان لبنانی به شهادت رسیدند به مردم و دولت لبنان و همچنین رئیس مجلس این کشور تسلیت گفت و تاکید کرد: این حادثه ضرورت بیش از پیش همکاری و تعامل تنگاتنگ کشورها و دولت های منطقه برای مقابله با پدیده شوم تروریسم و افراط گرایی را نشان داد.

وزیر امور خارجه همچنین از نقش و مواضع حکیمانه نبیه بری در قبال تحولات داخلی و انسجام و وحدت بین طیف های مختلف سیاسی این کشور و همچنین در قبال تحولات منطقه قدردانی کرد.

وی با اشاره به تداوم بحران در سوریه ابراز امیدواری کرد با حاکمیت عقلانیت و منطق و همکاری و تعامل بین کشورهای موثر در منطقه شاهد حل و فصل مسائل و مشکلات در منطقه از جمله سوریه و بازگشت آرامش و امنیت به این کشور و کاهش آمال و درد و رنج مردم سوریه به خصوص آوارگان این کشور باشیم.

ظریف با اشاره به مذاکرات خود با اخضر ابراهیمی در ژنو تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همچنان همه ظرفیت و توان سیاسی خود را در کنار سایر کشورهای منطقه در جهت کمک به حل بحران سوریه به خصوص در ابعاد انسانی قرار دهد.

ظریف در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به روند مذاکرات اخیر جمهوری اسلامی با گروه ۱+۵ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و سه دور مذاکرات در ژنو، تلاش محافل صهیونیستی برای اعمال فشار و کارشکنی در روند این مذاکرات خاطر نشان ساخت و افزود: هیاهوی محافل و مقامات صهیونیستی در راستای منحرف کردن توجهات از موضوع اصلی یعنی قضیه فلسطین و جنایات این رژیم علیه ملت فلسطین قرار دارد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: دستاورد توافق ژنو اثبات ناکارآمدی رویکرد تحریم و فشار از سوی کشورهای غربی علیه دولت و ملت ایران است و اینکه می توان با مذاکره و احترام به حقوق ملت ایران، موضوع هسته ای را حل نمود و ما نیز آمادگی داریم ضمن حفاظت قاطع از حقوق مشروع هسته ای خود و تداوم برنامه صلح آمیز هسته ای، همه نگرانی های منطقی طرف مقابل را برطرف نمائیم و این توافق توفیق خوبی برای ایران و همه دوستان ما در منطقه است.

وزیر امور خارجه همچنین با تاکید بر اولویت قطعی و تغییرناپذیر سیاست خارجی ایران برای تحکیم و توسعه روابط با کشورهای اسلامی و عربی به خصوص در منطقه، بر اهمیت مصالح و منافع جهان اسلام و حفظ و تثبیت ثبات و امنیت در منطقه برای جمهوری اسلامی تاکید و ابراز امیدواری کرد در سایه رویکرد ایران، شاهد توسعه و تحکیم بیش از پیش روابط و مشورتها و رایزنیها بین کشورهای منطقه در آینده باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات