یک روزنامه آمریکایی تاکید کرد دیگر برای توقف برنامه هسته ای ایران دیر شده و نابودی آن ممکن نیست اما از دید اوباما همین قدر که ایران حاضر به محدود کردن برنامه هسته ای خود شده، پیروزی مهمی به حساب می آید.

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه نیویورک تایمز می نویسد: توافق موقت هسته ای با ایران، که ظرف ۱۰ سال گذشته برای اولین بار مانع از پیشرفت ایران در مسیر هسته ای می شود، در واقع بخش اعظم پیشرفت هایی که ایران در عرض پنج سال گذشته در برنامه هسته ای اش بدست آورده را دست نخورده حفظ می کند.

دیوید سانجر می نویسد: در آغاز ریاست جمهوری اوباما، ایران فقط ۲ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص پایین داشت که به سختی قابل تبدیل شدن به سوخت بمب بود. اما طبق برآورد آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران امروز حدود ۹ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد.

در سال ۲۰۰۹ فقط تعداد اندکی سانتریفیوژ در حال چرخیدن بود اما امروز این تعداد به ۱۸ هزار دستگاه رسیده است که در میان آنها مدل های جدیدی هم وجود دارند که بسیار موثرترند و می توانند اورانیوم را با شتاب بیشتری در سطح سوخت بمب غنی سازی کنند.

یک رآکتور آب سنگین هم در حومه شهر «اراک» وجود دارد که سال آینده عملیاتی خواهد شد. نیویورک تایمز از قول ولی نصر از مشاوران ارشد دولت اوباما تصریح کرد: برنامه هسته ای غرور ملی ایرانیان است و جمع کردن بخش های اصلی این برنامه برای آنها غیرقابل پذیرش و تصور است.

نیویورک تایمز افزود: در مورد ایران هم هیچ کس باور نمی کند ایران همه چیز برنامه هسته ای اش را تعطیل کند. بلکه دعوا بر سر این است که مقداری که باید تعطیل شود چه میزان است. نکته مهم که رهبران ایران هم سخت مصمم به تحقق آنند، دانش و توانمندی هسته ای است که تاثیر بسزایی در ادراک و شعور جهان نسبت به ایران خواهد گذارد.

از دیدگاه اوباما، همین مسئله که با ایران برای متوقف ساختن برنامه هسته ای اش به توافق رسیده، خود یک پیروزی بزرگ به شمار می رود، این توافق برنامه هسته ای ایران را به نقطه ای می رساند که در آغاز دوران ریاست جمهوری اوباما بود.

این روزنامه در پایان نوشت: اوباما می داند که نمی تواند این برنامه را با بمب یا با معامله ویران کند چرا که ایران دانش ساخت بمب اتم را بومی کرده است. دیگر خیلی دیر شده است.

در همین حال وبسایت شبکه سی ان ان در گزارشی نوشت: میزان حمایت مردم آمریکا از اوباما به ۴۱ درصد یعنی پایین ترین سطح طی دوران ریاست جمهوری اش رسیده است بنابراین هیچ زمانی برای انعقاد توافق تاریخی شش کشور با جمهوری اسلامی ایران بر سر مسئله هسته ای ایران نمی توانست بهتر از برهه زمانی کنونی باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات