حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز همبستگی با مردم فلسطین پیامی را جهت مراسم این روز که با حضور مقامات و نمایندگان کشورهای مختلف در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، ارسال کرد.

به گزارش افکارنیوز ، این پیام توسط محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اعلام و در اختیار کمیته فلسطین و اعضای سازمان ملل قرار گرفت.

رئیس جمهور در بخشی از پیام خود آورده است: «۶۵ سال است که مساله اشغال فلسطین نه صرفا به عنوان یک قضیه اسلامی – عربی، بلکه به عنوان یکی از پیچیده ترین مسائل سیاسی و حقوقی در سطح جهانی و بین المللی مطرح است. طی این مدت مردم مظلوم فلسطین جز ستم، آوارگی، مصیبت، کشتار و اشغال خانه و کاشانه خود، چیزی مشاهده نکرده و از حقوق اولیه و مسلم خود همواره محروم بوده اند. در این دوران رژیم اشغالگر با نادیده گرفتن حقوق بین الملل، سرپیچی از تصمیمات نهادهای بین المللی از جمله مجمع عمومی و شورای امنیت، نقض کنوانسیون ها و قطعنامه های بین المللی، علاوه بر انجام جنایات عدیده جنگی، پاکسازی نژادی، آپارتاید، نقض گسترده و نظام مند حقوق بشر و تروریزم دولتی، به تجازات سرزمینی خود نیز ادامه داده و با گسترش شهرک سازی و آوارگی بیشتر مردم فلسطین و همچنین دستیابی به سلاح های هسته ای و سایر سلاح های کشتار جمعی، به پدیده ای دردسرساز و مشکل آفرین در صحنه بین المللی تبدیل شده است. این رژیم آشکارا صلح و امنیت جهانی را بدون پذیرش هیچگونه مسئولیتی به خطر انداخته است. »

روحانی ضمن اشاره به برخی اقدامات به عمل آمده برای تخفیف آلام این تجاوز آشکار ادامه داده است: «اگر سازمان ملل متحد همان ابتدای شروع بحران، تجاوزهای اشغالگران و انتقال مهاجران یهود به فلسطین را با دقت، عدالت و مبانی و اصول منشور بررسی می کرد، بحران مذکور به این شکل پیچیده نمی شد و گسترش نمی یافت. »

رئیس جمهور, همچنین مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، «دفاع مشروع از حقوق مسلم بین المللی و دفاع از خود در برابر تجاوز» و آزادی سرزمین های اشغالی و بازگشت فلسطینیان به خانه های خود را حق مسلم مردم فلسطین دانسته است.

روحانی ضمن تاکید بر «راه حل ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که مبتنی بر اصول دموکراسی است» ، اضافه نموده است: «هیچکس حق ندارد اراده ملت ها برای بازیابی هویت تاریخی، فرهنگی و سرزمینی خود را نادیده بگیرد. براین اساس مراجعه به افکار عمومی یک ملت بهترین گزینه برای تعیین سرنوشت آنها می باشد.

تمامی مردم فلسطین اعم از مسلمانان، یهودیان و مسیحیان باید برای تعیین سرنوشت و انتخاب حاکمیت خود وارد عمل شوند و با برگزاری یک همه پرسی آزد و عادلانه و منطبق با موازین و استانداردهای بین المللی، سرنوشت خویش را رقم بزنند. ملت بزرگ و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز همواره بر همبستگی خود با مردم فلسطین تاکید نموده و هم دردی خود با رنج آنها را نشان داده اند. لذا مایلم بار دیگر بر عزم کشورم برای ایستادن در کنار ملت مظلوم فلسطین و تداوم حمایت از آنان تاکید نمایم. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات