" فیس بوک" شبکه ای اجتماعی است که برای بسیاری از جوانان و فعالان دنیای مجازی این مرز و بوم نامی آشناست، فعالیت این شبکه اجتماعی در ایران با فراز و نشیب های بسیاری همراه بوده است.

به گزارش افکارنیوز ، " فیس بوک" شبکه ای اجتماعی است که برای بسیاری از جوانان و فعالان دنیای مجازی این مرز و بوم نامی آشناست.

بنیان گذار این شبکه اجتماعی، " مارک زاکربرگ" ، آن را از اتاق خود در دانشگاه هاروارد آمریکا طراحی و در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۰۴ به عنوان یک وب گاه اجتماعی ویژه دانشجویان هاروارد راه اندازی کرد، اما سایت او زودتر از حد تصور مورد توجه همگان قرار گرفت و چنان محبوب شد که با گذشت دو هفته از راه اندازی آن، بیش از نیمی از دانشجویان هاروارد در فیس بوک نام نویسی کرده و در کوتاه مدت، میلیون ها نفر در این سایت ثبت نام کردند.

فعالیت فیس بوک در ایران با فراز و نشیب های بسیاری همراه بوده، چه قبل از سال ۸۸ که  این شبکه اجتماعی دو بار فیلتر و رفع فیلتر شد و چه بعد از آن که به دلیل نقض حریم شخصی افراد تاکنون فیلتر باقی مانده است.

و حال سوال اینجاست که آیا خودِ فیس بوک مساله است یا از حیث مساله سازی اش، نیازمند راه حل یابی و فیلترینگ است؟


با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید موضوع رفع فیلترینگ شبکه های اجتماعی به یکی از بحث های داغ اصحاب رسانه و فعالان دنیای پر رمز و راز مجازی بدل شد  که هنوز هم با حدس و گمان های بسیاری همراه است.

" حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی" پیش از سفر به آمریکا در گفتگو با شبکه ان. بی. سی این کشور، در پاسخ به سوال" آن کاری" مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا مردم ایران به توئیتر و فیسبوک دسترسی دارند؟ ، اظهار داشت: نظر دولت این است که مردم باید به همه اطلاعات جهانی دسترسی داشته باشند، نظارت ما باید نظارت اخلاقی و هویت ملی باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که نقش شبکه های اجتماعی را در دیپلماسی چگونه می بینید و آیا قصد دارید از آن استفاده بیشتری ببرید؟ چنین عنوان کرد: نقش بسیار مهمی دارند، در دوران انتخابات من ستاد قوی نداشتم اما همه طرفداران و همه حامیان من به ویژه جوانان، از این شبکه ها استفاده می کردند، اکنون هم از این شبکه ها استفاده می کنند حتی از این طریق بر کار دولت نظارت می کنند.دکتر روحانی ادامه داد: من از فعالیت همه جوانان، به خصوص نظارت برکار دولت خوشحالم، البته خودم به شخصه برنامه خاصی در شبکه های اجتماعی ندارم، ولی طرفداران من برنامه های متنوعی دارند.

همچنین" غلام حسین محسنی اژه ای" ، دادستان کل کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا فیس بوک رفع فیلتر می شود؟ ، اظهار داشت: اگر جرایم و مصادیق مجرمانه ای که در آن بوده رفع شده باشد می توان آن را رفع فیلتر کرد.

گمانه زنی ها و ابراز امیدواری ها پیرامون رفع فیلتر شبکه های اجتماعی در دولت تدبیر و امید تا به آنجا پیش رفت که رفع فیلتر چند ساعته فیس بوک به دلیل تغییر در IP اصلی این سایت در اواخر شهریور ماه، موجی در میان کاربران آن به راه انداخت که طلسم ۴ ساله شکسته شد، اما چندساعتی بیشتر نگذشته بود که IP های جدید در سیستم فیلترینگ شناسایی و مجددا سایت فیس بوک فیلتر شد.

" عبدالصمد خرم آبادی" ، دبیر کار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کشور هم عدم فیلترینگ فیس بوک در ۲۵ شهریور ماه را اشکالات و اختلالات فنی دانسته و افزوده است: علت عدم فیلتر بودن سایت فیس بوک در برخی از ساعات روز دوشنبه به دلیل مشکلات فنی بوده که بلافاصله یک تیم فنی و امنیتی تشکیل و به بررسی علت این موضوع پرداخت است.

وی با تایید رفع فیلتر چندساعته شبکه فیس بوک، اظهار داشت: ظاهرا اشکالات فنی در برخی از ISP بوجود آمده و ما دنبال علت آن هستیم.

هرچند این گمانه زنی ها روز به روز بیشتر و شدیدتر می شد اما" محمود واعظی" وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با گذشت دو هفته بعد از این رفع فیلتر ناخواسته، آب پاکی را بر دست همگان ریخت و با بیان اینکه قول و قراری در زمینه رفع فیلتر فیس بوک وجود ندارد، خیال همه را راحت کرد.

اما رفته رفته و با گذر زمان مسئولین دولت یازدهم با رویی گشاده به این شبکه اجتماعی نگریستند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره اظهار داشت: باید با کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ صحبت شود تا نه تنها فیس بوک بلکه سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل دسترسی باشند و قید غیرقانونی بودن برای دسترسی به آنها برداشته شود و افراد راحت تر به این سایت ها دسترسی داشته باشند.

" علی جنتی" ادامه داد: موضوع فیس بوک مربوط به کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ است که مستقیما زیر نظر وزارت ارشاد نیست و ما فقط یک نماینده در این کمیته داریم.

وی با اشاره به نقش کم رنگ و منفعل وزارت ارشاد در کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ، گفت: من از گذشته دفاع نمی کنم اما آنچه که هم اکنون می توان در مورد آن اظهارنظر داشت نقش پررنگ نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این کمیته است.

لازم به ذکر است؛" کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه" ، طبق ماده ۲۲ قانون جرائم رایانه ای، این کارگروه فراقوه ای است که از وزیر یا نماینده وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاداسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب کمیسیون قضائی و حقوقی و تأیید مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و ریاست آن بر عهده دادستان کل کشور است.

در ادامه جنتی با اشاره به سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با وضعیت سامانه فیلترینگ کشور، تصریح کرد: باید فیلترینگ سایت های اینترنتی را به حداقل ممکن و در مواضع ضروری برسانیم.

وی ادامه داد: امروز انتقال آزاد اطلاعات به راحتی صورت می گیرد و ما نیز چاره ای جز تسهیل دسترسی آزاد به اطلاعات نداریم و باید از این فضا بهره برداری کنیم، نه فیلترینگ می تواند جلوی دسترسی انتقال اطلاعات را بگیرد و نه راه های ممانعت برای ارتباط با دهکده جهانی کار ساز واقع می شود .
همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم ختم مادر" محمدعلی نجفی" اظهار داشت: فیس بوک یک شبکه اجتماعی بوده و به نظر من مصادیق مجرمانه به شمار نمی رود، کسانی که در این شبکه هستند ارتباطات سالمی دارند.

وی افزود: این که آیا استفاده از آن به عنوان مصادیق مجرمانه بودن است قابلیت بحث دارد و این مسئله را پیگیری می کنیم.

بعد از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوبت به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رسید تا رویکرد مثبت خود نسبت به کارایی شبکه های اجتماعی را رسانه ای و به بیان راهکاری برای استفاده مناسب از آنان بپردازد، وی با اشاره به صفحات آموزنده فیس بوک، اظهار داشت: در این شبکه اجتماعی، صفحات بسیار خوب وجود دارد ولی برخی از صفحات آن نامناسب است.

" محمود واعظی" در واکنش به سخنان به وزیر ارشاد، اظهار داشت: در این زمینه کمیته ای در قوه قضاییه تشکیل شده که تصمیم گیری با آن است و به نمایندگی از وزارت ارتباطات نیز یکی از معاونان بنده در این کمیته حضور دارد؛ ما باید نظراتمان را در دولت هماهنگ کنیم اما در نهایت تصمیم گیری با کمیته مذکور است.

وی با بیان اینکه با رفع فیلتر صفحات مناسب و آموزنده فیسبوک به طور قطع موافقم ، ادامه داد: باید مکانیزیمی وجود داشته باشد که بتوان صفحات مناسب را از نامناسب تفکیک کرد؛ برای مثال می توانیم آی پی های اینترنتی را شناسنامه دار کنیم، به این معنی که هر فرد همان طور که یک شماره ماشین دارد یک آی پی مشخص داشته باشد و پس از آن از مردم بخواهیم از اینترنت درست استفاده کنند، به نوعی مردم پلیس اینترنت می شوند.واعظی بیان داشت: در صورت وجود زیر ساخت های فنی، پیشنهاد تغییر مدل فیلترینگ فیسبوک و دیگر سایت های اینترنتی را داریم؛ به نحوی که مردم بتوانند خودشان پلیس اینترنت شوند و از آن درست استفاده کنند.

وزیر ارتباطات افزود: هم اکنون از نظر فنی امکان تفکیک صفحات مناسب و نامناسب بر اساس محتوا در سایت های اینترنتی وجود ندارد اما گروهی در حال انجام این کار برای اجرای فنی آن هستند.

با رویکرد مثبت دولتی ها، مشاور رسانه ای رئیس جمهور از تشکیل جلسه ای با حضور ۶ عضو دولتی کمیته تعیین مصادیق جرائم رایانه ای خبر داد که این خبر، تلاش دولتی ها برای رفع فیلتر فیس بوک را به ذهن ها متبادر می کرد، اما توضیح" محمدرضا صادق" در مورد دلیل برگزاری این جلسه که هماهنگی بیشتر دستگاه های ذیربط در اجرای سیاست ها و برنامه های دولت عنوان شد، نشان از عدم رفع فیلتر فیس بوک به این زودی ها داشت.

مشاور رسانه ای رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که آیا در این جلسه به طور خاص درباره موضوع رفع فیلتر فیس بوک صحبت شد، گفت: در این نشست درباره موضوعات مختلف بحث و تبادل نظر شد.

 صادق خاطر نشان کرد: برگزاری چنین جلساتی با مسئولان وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف ادامه خواهد داشت.

با وجود رویکرد مثبت مسئولین دولتی به رفع فیلتر فیس بوک، " حجت الاسلام نصر الله پژمان فر" عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فضای مدیریت فیس بوک در اختیار دشمن است و ما نمی توانیم هیچ نقش فرهنگی و سیاسی در آن داشته باشیم، اظهار داشت: البته ممکن است زمانی با اتخاذ تدابیری خاص، تصمیماتی در این رابطه گرفته شود که به طور قطع این مصوبات به تایید شورای عالی فضای مجازی و مقام معظم رهبری نیز خواهد رسید که در آن صورت باید بر سر جوانب آن بحث شود.با تمام این صحبت ها و اظهارنظرها هنوز رفع فیلتر فیس بوک و سایر صفحات اجتماعی در سایه ای از ابهام قراردارد اما موضوعی که ابهامات، سوالات و یا حتی مخالفت ها را با فیلترینگ صفحات اجتماعی تشدید می کند این است که فیس بوک، مانند هر امکان دیگری که فناوری برای انسان ها به ارمغان می آورد، می تواند مورد استفاده مثبت یا منفی باشد و عقل و تدبیر حکم می کند که از فرصت مثبت آن به نحو احسنت استفاده کرد.

امروز فیس بوک بیش از یک میلیارد نفر کاربر دارد و به ۴۰ زبان زنده دنیا قابل دسترسی است و در کشور ما نیز میلیون ها نفر که عمدتا از اقشار تحصیل کرده جامعه محسوب می شوند در این شبکه اجتماعی، صفحه دارند و سوال اینجاست که آیا راه حل فرهنگ سازی، ایجاد محدودیت است و اصلا آیا می توان محدودیت ایجاد کرد؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات