در نطق پیش از دستور:

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: روشن است که ثمره اصلی گام اولیه در گفت وگوهای اخیر ژنو نیازمند تداوم این حرکت در گام بعدی است.

به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس با اشاره به مذاکرات ایران با ۱+۵ و توافق ژنو ۳ گفت: این روزها مردم ایران و جهان شاهد مذاکراتی بودند که در طول ۱۰ سال گذشته یکی از مهمترین موضوعات منطقه و جهان بود. در چند ماه اخیر، دولت جدید وقت و انرژی زیادی را صرف حل و فصل مسئله هسته ای کرد.

وی افزود: مذاکرات هسته ای از حساسیت و ظرافت های زیاد دیپلماتیک برخوردار است و دارای ابعاد مختلف فنی، حقوقی و سیاسی است. آن هم در برابر برخی دولت های زورگو و همچنین برخی کشورهای عنود، حسود و حقیر که این روزها داد و بیداد آنها را در صحنه سیاسی مشاهده می کنیم. ساماندهی چنین مذاکراتی کاری سخت و پرماجراست.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید از رئیس جمهور و وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده سپاسگذاری کرد و به آنها خسته نباشید گفت. قطعا در حصول دستاوردهای دولت اخیر عنایات الهی، استقامت و پایداری مردم و دعای خیر ملت عزیز و راهنمایی های هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و همت بلند دانشمندان هسته ای و ایثارگری شهدای هسته ای کشور نقش بسزایی داشته است.

لاریجانی اظهار داشت: روشن است که ثمره اصلی گام اولیه در گفت وگوهای اخیر نیازمند تداوم این حرکت در گام بعدی است که بسیار مهم است تا همان گونه که چشم انداز گام نهایی در این سند آمده است، تحریم های ظالمانه برداشته شود و لذا این کار نیازمند توان بیشتر، تلاش افزون تر و طراحی دقیق تر و همت عالی تر است که امیدواریم وزارت امور خارجه در این جهت با هدایت رهبر معظم انقلاب و با استقامت در حقوق ملت گام های عمیق تر و استوارتری در این زمینه بردارد.

وی افزود: برخی از رهبران غربی در دو روزه پس از مذاکرات این توافق را حاصل تحریم ها و فشارها دانسته و با ناشی گری، تناقض گویی در برخی مفاد نتایج مذاکرات را داشته اند که این نقطه آغاز کج فهمی جدید آنهاست که ظاهرا این گونه کج اندیشی پایانی ندارد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در سال های ۱۳۸۳ و ۸۴ که سه کشور اروپایی با ایران در باب موضوع هسته ای مذاکراتی داشته اند و ایران برای ابراز حسن نیت در فعالیت های هسته ای خود آن را موقتا به حالت تعلیق درآورد. یکی از رهبران غربی در بصره عراق در جمع نیروهای نظامی خود عنوان کرد که میوه حمله به عراق را در تهران چیدیم. آنان از همین نکته دچار اشتباه شدند و به جای درک درست از رفتار جمهوری اسلامی به توهمات مالیخولیایی پناه بردند و نه تنها نتوانستند میوه ای در تهران بچینند بلکه با به جا گذاشتن خسارات وسیع انسانی و مالی مجبور به ترک عراق شدند و از طرفی ایران راه پیشرفت در دانش صلح آمیز هسته ای را دنبال کرد.

لاریجانی با بیان اینکه پیشرفت ایران در زمینه هسته ای با ۱۰ سال قبل قابل قیاس نیست، اظهار داشت: آنچه امروز باعث شد برخی دول مغرور غربی کمی سر عقل بیایند آگاهی آنان از پیشرفت فعالیت هسته ای ایران است و عدم تاثیرگذاری تحریم ها بر اراده ملت ایران و فهم این امر که ایرانیان چه در داخل و چه در خارج کشور همگی نسبت به رفتار ستمگرانه و غیرانسانی این دولت ها تا نفرت و بیزاری فزاینده ای دارند؛ این علت ها به همراه خشم ملت های منطقه از رفتار دوگانه که کشورهای غربی که خود دارای مخرب ترین سلاح های اتمی هستند و از ملت ایران می خواهند که انرژی صلح آمیز هسته ای هم نداشته باشد آنها را مجبور به عقب نشینی کرد.

ادامه دارد…
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات