اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در بیانیه ای اعلام کرد: بهتر بود تیم مذاکره کننده، بندی را که در آن به صراحت حق هسته ای ملت ایران را به رسمیت بشناسد در توافق نامه جای می دادند تا راه را بر بی صداقتی آمریکایی ها می بستند.

به گزارش افکارنیوز ، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برای تحلیل مذاکرات هسته ای کشور بیانیه ای صادر کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

پس از فراز و فرودهای طولانی در مذاکرات هسته ای در سال های گذشته که با مقاومت مردم و مسئولان همراه بود و با حضور تیم جدید و حمایت های رهبری توافقنامه ای با ۵+۱ حاصل شد خارج از تمام زحمات و تلاش هایی که توسط تیم مذاکره کننده این روزها متحمل شد و گذشته از آنچه رئیس جمهور در نامه خود به مقام معظم رهبری مرقوم فرمودند باید به خود سند و اصل توافق رجوع کرد و دید که چه داده ایم و چه بدست آورده ایم.

مهم ترین خطوط قرمز ما در مذاکرات، پذیرفته شدن حق غنی سازی ایران در خاک ایران و خارج نشدن مواد غنی شده از ایران بود که تیم مذاکره کننده توانست بدون عدول از این خطوط قرمز کار را تا حدی جلو برد و در مقابل توانست مانع از تحریم های جدید و نیز موجبات کم شدن مقداری ازتحریم های ظالمانه را فراهم آورد که در خور تقدیر و تشکر است، اما در کنار همین دستاورد چند نکته وجود دارد که نباید از آن غفلت کرد.

۱. از مهم ترین خطوط قرمز ما حق غنی سازی در جمهوری اسلامی ایران است که به موجب معاهده NPT این حق برای جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده اما متاسفانه توسط طرف امریکایی در یک بی صداقتی تمام با عدم پایبندی به توافقنامه در این حق مسلم ملت ما تشکیک کرده و جواب حسن نیت ملت ایران و نمایندگان آنها را اینگونه بی ادبانه می دهند. شاید بهتر بود تیم مذاکره کننده بندی را که در آن به صراحت حق هسته ای ملت ایران را به رسمیت بشناسند در توافق نامه جای می دادند تا راه را برای بی صداقتی و بهانه جویی امریکایی ها می بستند و البته انتظار می رود این امر در توافق نامه نهایی به صراحت ذکر شود.

۲. خط قرمز ما خارج شدن مواد غنی شده از خاک سرزمین جمهوری اسلامی ایران بود و هست، اما طرف غربی بحث اصلی اش در این مرحله مواد غنی شده تا سقف ۲۰ درصد بود، در توافق جدید ما اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد را از بین خواهیم برد و این یعنی بدون آنکه موادی از کشور ما خارج شود آنها را از بین می بریم و عملا خط قرمز را بی آنکه رد کرده باشیم بی مفهوم کرده ایم چرا که با از بین رفتن مواد ۲۰ درصد اساساً طرف غربی در خواست خروج موادی را نخواهد کرد. لذا لازم است طرفین توافقنامه بعد از شفاف سازی صادقانه جمهوری اسلامی ایران، در توافقات بعدی خود، حق گسترش فعالیت های صلح آمیز هسته ای و غنی سازی با درصد های بالاتر از ۵ درصد که برای استفاده صلح آمیز در بخش های پزشکی و. . ضروری است را نیز برای جمهوری اسلامی ایران قائل باشند.

۳. هر چند که در توافق نامه حق فروش نفت و مبادلات بانکی که اصلی ترین تحریم های علیه ایران است حتی به صورت موقت لغو نشده است اما شرایطی برای ترمیم ساختارهای اقتصادی کشور ایجاد شده است و از روحانی انتظار می رود تا از این فرصت استفاده کند و به تقویت درونی بخش های اقتصادی بپردازد و با تکیه بر استعدادهای درونی، گام های موثری را برای قطع وابستگی کامل اقتصاد ایران به نفت ایجاد کنند و دست غربی ها را برای اعمال تحریم و فشار به مردم و دولت کوتاه کنند.

۴. این توافق کوتاه مدت نوشته شده است و یقیناً طرف غربی در دور بعدی مذاکرات تقاضاهای جدیدی خواهد کرد، با توجه به تعهدات و شفاف سازی حداکثری که طرف ایرانی پذیرفته است، در مذاکرات آتی از ۵+۱ انتظار می رود تا حسن نیت خود را نشان دهد و در کوتاه ترین زمان ممکن تمام تحریم های اساسی از جمله فروش نفت و حق مبادلات بانکی را لغو کند و به صلح آمیز بودن فعالیت های ایران اقرار و از غرض ورزی های سیاسی خودداری کند

باید بدانند که این اقدامات داوطلبانه، مقطعی و کوتاه مدت برای اعتماد سازی و اتمام حجت جمهوری اسلامی ایران با ملت های جهان برای نشان دادن عدم هرگونه ابهامی در فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران است و ۵+۱ نمی تواند به هیچ وجه ایران را از حقوق هسته ای خود از جمله حق گسترش فعالیت های صلح آمیز هسته ای و غنی سازی با درصدهای بالاتر از ۵ درصد برای استفاده صلح آمیز محروم کند.

۵. حال چند سوال با توجه به متن توافقنامه:

الف. در ذیل عناصر گام اول جمله ای قید شده، مبنی بر آنکه حرکت باید به سمت حفظ فضای سازنده باشد (که لازمه به ثمر رسیدن هر توافق هوشمندانه است) اما در عمل شاهد نقض این جمله توسط وزیر خارجه و رئیس جمهور امریکا بودیم یعنی آنکه به اندازه چند ساعت هم حسن نیت نداشتند حال واکنش تیم مذاکره کننده ما چه می تواند باشد؟

ب. در یکی از بندها از ایران خواسته شده است که توصیف ساختمان های مراکز هسته ای به آنها تحویل داده شود سوال اینجاست که توصیف ساختمان ها را برای چه می خواهند؟ انتظار می رود که مسئولان محترم در انتقال اطلاعات، مسائل امنیتی لازم را نیز مد نظر قرار داده و به بهترین شکل رعایت کنند.

۶. از مجلس شورای اسلامی می خواهیم تا بندهای توافقنامه را به دقت مورد بررسی قرار دهد و نظرات تخصصی خود را اعلام کند و تیم مذاکره کننده را موظف به اعمال آن در مذاکرات بعدی کند.

در انتها اعلام می داریم دول غربی از غرض ورزی و دشمنی با جمهوری اسلامی دست بردارند و فرصت پیش آمده را از دست ندهند و خیال خیانت و عدول از توافقنامه به سرشان نزند، هر چند که به ایشان زیاد خوش بین نیستیم، امیدواریم دگر بار از این آزمون مردود نشده و بیش از این در چشم مردم ایران و جهان منفور نشوند.

بارها برایشان اثبات شده است که از دشمنی با جمهوری اسلامی ایران و با ادبیات زور و تهدید ره بی جایی نبرده اند و زور گویی هایشان ما را در پیمودن مسیر حقمان محکمتر و مصمم تر کرده است. بار دیگر به آنها یاد آوری می کنیم اگر بخواهند به زیاده خواهی های خود ادامه دهند و به خیال باطلشان بخواهند به فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران خدشه ای وارد کنند و این تعهدات داوطلبانه و موقت را دائمی فرض کنند یقین بدانند فرزندان رمضان و شاگردان مکتب عاشورا تحمل نخواهند کرد و با عزمی استوار و محکمتر از گذشته با تکیه بر نیروی الهی به راه خود ادامه خواهند داد، ما تیم مذاکره کننده را فرزندان ملت و یاوران خود در احقاق حق مان در بحث هسته ای می دانیم و در تمام مراحل یار و یاور آنها خواهیم بود و برای ایشان توفیق روز افزون و موفقیتشان در احقاق حقوق ملت ایران را از خداوند منان مسئلت داریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات