مهدی محمدی

مراجعه دقیق به متن توافق ژنو، تردیدی در این باره باقی نمی گذارد که منطق هسته ای این توافق بسیار ضعیف است و در جزئیات، انتقاداتی خردکننده گریبان آن را می گیرد.

یکم- توافق ژنو بیش از آنکه منطق هسته ای یا امنیت ملی داشته باشد، دارای منطق اجتماعی است. در واقع در این توافق، قبل از هر چیز به تصور عده ای به یک نیاز اجتماعی پاسخ داده شده است که پیش از انتخابات شکل گرفته، در انتخابات به اوج رسیده و پس از انتخابات بدل به سرمایه سیاسی برای کسانی شده که می خواهند دورانی از تغییر سیاست و تغییر رفتار را در ایران کلید بزنند.

این به اصطلاح نیاز اجتماعی با سرهم بندی کردن چند گزاره بشدت مشکوک خلق شد؛ مشکلات اقتصادی محصول تحریم هاست، تحریم ها مربوط به برنامه هسته ای است و برنامه هسته ای حل نمی شود مگر با به رسمیت شناختن نگرانی های طرف مقابل و تلاش برای حل آن از طریق مذاکره مستقیم با طرف های غربی بویژه آمریکا. پس از انتخابات نیاز به حل مشکلات اقتصادی با نیاز به توافق به هر قیمت، یکسان پنداشته شد و سیلی از تحلیل ها روی سر افکار عمومی آوار شد که می گفت مشکل همان جایی است که راه حل آنجاست؛ دستکاری کردن تحریم ها از طریق یک توافق هسته ای.

این آن چیزی است که راقم این سطور پیش از این، آن را مکررا «خط سازش» خوانده و از جنبه های مختلف نقد کرده است. دقیقا برای رفع همین سوء تفاهم بود که رهبر حکیم انقلاب اسلامی با خلق اصطلاح «نرمش قهرمانانه» و تبیین دقیق مفهوم آن، تلاش کردند افکار عمومی را به مسیر صحیح هدایت کنند. خط سازش می گوید باید به هر قیمت توافق کرد، چون مقاومت اساسا آب در هاون کوبیدن و هزینه کردن بدون دستاورد است اما اصحاب نرمش قهرمانانه می گویند در موارد ضروری نباید از به خرج دادن نرمشی تاکتیکی ابا کرد تا امکان مقاومت استراتژیک برقرار بماند.

مراجعه دقیق به متن توافق ژنو، تردیدی در این باره باقی نمی گذارد که منطق هسته ای این توافق بسیار ضعیف است و در جزئیات انتقاداتی خردکننده گریبان آن را می گیرد. این نوشته به هیچ وجه نه زحمات تیم هسته ای را دست کم می گیرد که دراین توافق، دستاوردهای قابل توجهی هم داشته اند و نه منطقی را که می گوید کشور در این مقطع به دلایل متعدد به یک توافق در موضوع هسته ای که تحریم ها را هم کاهش بدهد، نیاز داشت. مساله اصلی در این یادداشت «جزئیات» است یعنی دقیقا همان چیزی که رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی هم در سخنان روز چهارشنبه گذشته خود مجوز بحث و انتقاد کارشناسی درباره آن را به نحوی صادر فرمودند.

دوم - انصاف اقتضا می کند و شایسته هم این است که هرگونه بحثی درباره توافق ژنو از توفیقات آن آغاز شود. من پیش تر گفته ام که تبدیل کردن موضوع هسته ای به موضوع مناقشات و بگومگوهای کودکانه و باندی بیش از هر کس خدمت به دشمن است. تردیدی در این نیست که تیم مذاکره کننده قصد خدمت داشته و با مهارت و شایستگی در متن توافق دستاوردهای مهمی را هم خلق کرده است.

مهم ترین دستاورد به عقیده من، وارد کردن مفهوم غنی سازی در ادبیات آمریکایی ها درباره برنامه هسته ای ایران است. بدون شک، برخلاف آنچه تیم خدوم هسته ای ادعا می کند در این توافقنامه برنامه هسته ای ایران به رسمیت شناخته نشده است. هیچ جمله ای در این توافق نیست که به نرم های حقوقی مربوط به به رسمیت شناخته شدن برنامه غنی سازی داخل خاک ایران حتی نزدیک هم شده باشد. تیم مذاکره کننده هم برای اینکه بگوید دستاورد بزرگی داشته لازم نیست روی این موضوع تمرکز کند.

دستاورد مهم تیم مذاکره کننده این است که برای نخستین بار آمریکایی ها را وادار کرده اذعان کنند: اولا غنی سازی می تواند بخشی از یک راه حل نهایی درباره برنامه هسته ای ایران باشد و ثانیا شرایط مفروضی وجود دارد که تحت آن شرایط در حالی که غنی سازی بخشی از برنامه هسته ای ایران است، با این برنامه شبیه برنامه صلح آمیز هسته ای بقیه کشورهای عضو معاهده رفتار خواهد شد.

این بدون شک دستاورد کوچکی نیست. اگر به ادبیات یک دهه ای آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران نگاه کنیم، یکی از برجسته ترین مشکلات این است که آمریکایی ها هرگز نمی پذیرفتند برنامه غنی سازی ایران می تواند بخشی از یک برنامه صلح آمیز تلقی شود و به همین دلیل وقتی از ضرورت اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران سخن می گفتند منظورشان دقیقا این بود که برنامه غنی سازی باید برچیده شود. در توافق ژنو، آمریکایی ها برای نخستین بار پذیرفته اند که می توان به راه حلی رسید که در آن یک غنی سازی مشروع داخل خاک ایران وجود داشته باشد.

بنابراین، دقیق اگر باشیم، آمریکا برای اولین بار، در یک توافق رسمی، موضع راهبردی خود را درباره برنامه غنی سازی ایران تغییر داده است اما مهم است تاکید شود که دراین توافق موقت و اولیه، برنامه غنی سازی ایران به رسمیت شناخته نشده بلکه صرفا تداوم آن پذیرفته شده تا فرصتی برای مذاکره درباره یک توافق جامع فراهم شود که می تواند دربرگیرنده یک غنی سازی به رسمیت شناخته شده باشد. توافق ژنو به رسمیت شناخته شدن برنامه را به آینده و تحقق شرایطی کاملا ویژه مشروط می کند که خواهیم دید نهایتا به معنای «به رسمیت شناخته شدن برنامه هسته ای ایران روی کاغذ» و «درخواست برای برچیده شدن آن در عمل» خواهد بود.

سوم- توافق ژنو دارای چند ایراد اصلی و راهبردی است:

۱- در این توافق موازنه داده- ستانده برقرار نیست. آنچه ایران در این توافق واگذار می کند در واقع جلوگیری از پیشرفت بیشتر همه برنامه هسته ای موجود از حیث ماشین ها، مواد، تاسیسات و تجهیزات (Halt) و همچنین به عقب برگرداندن

(Roll Back) بخش های کلیدی برنامه از جمله غنی سازی ۲۰ درصد و ذخیره مواد ۲۰ درصد است و آنچه دریافت می کند تعدیل هایی در رژیم تحریم هاست که در مقایسه با ساختار کلی این تحریم ها بسیار جزئی است. نگاه آمریکایی ها به توافق ژنو همانطور که جان کری یک روز پس از توافق به ای بی سی نیوز گفته این است که این توافق مقدمه ای برای برچیدن

(Dismantling) زیرساخت غنی سازی ایران است. در ازای چنین توافقی آنگونه که برگه اطلاعات (Fact Sheet) منتشر شده از سوی کاخ سفید در تاریخ ۲۳ نوامبر نشان می دهد آنچه عملا ایران دریافت می کند چیزی بیش از ۱۰ میلیارد دلار عواید ناشی از تعدیل تحریم ها در برخی حوزه های خاص نیست.

برنامه هسته ای بخشی از غرور ملی ایرانیان است که خون پاک ترین جوانان این کشور به پای آن ریخته شده است و معلوم نیست که سودا کردن این برنامه در ازای تعدیلی چنین جزئی در تحریم ها را بتوان یک معامله متوازن خواند. همین جا خوب است یک نکته تذکر داده شود و آن هم این است که گاه دیده می شود که برخی دوستان به استناد به اظهارات مقام های آمریکایی ایراد می گیرند و مدعی می شوند که نباید حرف آمریکایی ها را در این حوزه ملاک دانست. این حرف کمی عجیب و تا حدودی هم خنده دار است. طرف اصلی دعوا در این منازعه آمریکاست.

این آمریکاست که باید غنی سازی را به رسمیت بشناسد و باز این آمریکاست که باید تحریم ها را تعدیل کند. وقتی خود آمریکایی ها می گویند غنی سازی را در این توافق به رسمیت نشناخته اند و تحریم ها را هم جز اندکی (که اعداد و ارقامش را هم منتشر کرده اند) تعدیل نخواهند کرد، اتفاقا باید این حرف ها را جدی گرفت. این همه هزینه نشده است که ما خودمان برنامه غنی سازی را برای خودمان به رسمیت بشناسیم. اگر دستاوردی هم وجود داشته باشد، آنجاست که آمریکا موضع رسمی خود را چه درباره غنی سازی و چه درباره تحریم ها تغییر بدهد و این بسیار مهم تر از آن است که در متن چه نوشته شده است؛ چرا که در بهترین حالت، این متن توافقی است که آمریکایی ها به آن عمل نمی کنند و در بدترین حالت، توافقی است که اساسا حقوق ایران را به رسمیت نشناخته است.

۲- اشکال دوم این توافق این است که دست ایران را برای مذاکرات جامع خالی می کند. یک شمارش سرانگشتی نشان می دهد که وقتی نوبت به مذاکره درباره توافق جامع برسد، دست ایران به لحاظ فنی تقریبا خالی است و بدبینی به آمریکایی ها کاملا این ادعا را موجه می کند که فرض کنیم در توافق جامع، طرف آمریکایی امتیازهایی بسیار بزرگ از ایران مطالبه خواهد کرد و حتی ممکن است پای بحث های دیگر از جمله بحث های منطقه ای و حقوق بشری را هم به میان بکشد. سوال اصلی این است: وقتی ما می دانیم مذاکره مهم تری در راه است، وقتی می دانیم طرف مقابل برگ های اصلی اش را که همان تحریم های نفتی و بانکی است برای آن مذاکرات نگه داشته، چرا باید در گام اول تقریبا همه داشته های خود را روی میز بگذاریم؟

۳- سومین اشکال این است که دو نکته بسیار خطرناک درون متن توافق وجود دارد که حقیقتا معلوم نیست آقای دکتر ظریف و دوستانشان که این همه برای حراست از حقوق ایران در این متن وسواس به خرج داده اند، چگونه به آنها رضایت داده اند.

نخستین نکته این است که در بخشی از متن به صراحت گفته شده است که ایران باید در مرحله مابین گام اول و گام نهایی، نگرانی های شورای امنیت سازمان ملل درباره برنامه هسته ای ایران را از طریق پرداختن (Addressing) به قطعنامه های شورای امنیت برطرف کند. معنی این جمله چیست؟ اگر قرار باشد ایران قطعنامه های شورای امنیت را اجرا کند چرا اصلا با ۱+۵ توافق کرده است؟ و آیا مطابق همین بند ۱+۵ نمی تواند همه درخواست های شورای امنیت از ایران از جمله تعلیق غنی سازی ۵ درصد را هم روی میز بگذارد؟ نکته دوم مربوط به بند چهارم از توصیف شرایط توافق نهایی در توافق ژنو است. در این بند گفته شده است که ایران می تواند نهایتا یک برنامه غنی سازی داشته باشد به شرط ۱- انطباق بر نیاز های عملی

 Consistent with practical-needs) ۲- توافق بر سر محدودیت هایی درباره اندازه

(Level) ، ظرفیت (Capacity) ، حجم (Stocks of enriched urannium) و مکان آن. مشروط شدن غنی سازی در گام آخر به نیازهای عملی ایران آیا معنایی جز این دارد که ۱+۵ می تواند در مذاکره بر سر توافق نهایی ادعا کند ایران به دلیل نداشتن رآکتوری که تامین سوخت نشده باشد، عملا هیچ نیاز عملی به غنی سازی ندارد و باید آن را برچیند؟ و تازه، حتی اگر غرب نیاز عملی ایران را هم بپذیرد، پذیرفتن این همه محدودیت درباره اندازه، سطح، گستره، ذخایر و… غنی سازی، آیا چیزی هم از برنامه غنی سازی باقی می گذارد؟

این سوال ها و ابهامات بسیار جدی است نه به این دلیل که زحمات تیم مذاکره کننده و مهارت و ذکاوت آنها خدای ناکرده به چالش کشیده شود بلکه از این رو که مذاکراتی سخت تر در پیش است و برای رسیدن به غایت مطلوب در آن باید بسیار سختگیرتر، عمیق تر و دوراندیش تر از چیزی بود که در این توافق می بینیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات