در نشست خبری پس از جلسه وزرای خارجه عضو اکو

وزیر امور خارجه کشورمان درباره حضور ایران در نشست ژنو ۲ درباره سوریه گفت: اگر از ایران برای حضور در این نشست دعوت شود بدون پیش شرط شرکت می کنیم.

به گزارش افکارنیوز ، محمد جواد ظریف در نشست خبری پس از جلسه وزرای خارجه عضو اکو با اشاره به اینکه سه دهه از حیات اکو می گذرد تاکید کرد که این سازمان بین المللی در دهه ۹۰ با ورود کشورهای مستقل مشترک المنافع دچار تحول شد و به سازمانی بزرگ و منطقه ای تبدیل گردید که دارای امکانات و توانایی های زیادی است.

وی با اشاره به اینکه اصلی ترین بخش فعالیت های اکو در حوزه حمل و نقل و ترانزیت است تاکید کرد: اکو در حوزه های بانک و بیمه نیز دارای نقش مهمی است و تلاش های زیادی در این زمینه صورت گرفته است.

ظریف با بیان اینکه اکو توانایی زیادی دارد ولی همچنان نیاز به گسترش همکاری و همبستگی کشورهای عضو وجود دارد، تصریح کرد: ایران علاقمند است که همکاری ها در درون مجموعه اکو افزایش یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: گسترش همکاری ها در اکو به توسعه و افزایش رفاه در کشورهای عضو در منطقه کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به ریاست دوره ای ایران در سازمان همکاری های اقتصادی اکو، تاکید کرد که امیدواریم طی یک سالی که ایران علاوه بر میزبانی دبیر خانه اکو ریاست آن را نیز بر عهده دارد بتواند در راستای تقویت آن گام بردارد.

محمد جواد ظریف در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه ایران در قبال اتی شدن پرونده هسته ای خود چه اقداماتی را انجام خواهد داد خاطر نشان کرد: در سند دیده شده که هدف کار در مرحله نهایی حذف کلیه تحریم های شورای امنیت، دوجانبه و چند جانبه مرتبط با موضوع هسته ای بوده است. وی همه تحریم های اعلام شده علیه کشورمان را غیر قانونی و غیر عادلانه برشمرد وافزود: متاسفانه این تحریم ها به مردم ما ضرر می زند و هیچ تاثیری در برنامه صلح آمیز هسته ای ما نداشته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطر نشان کرد: در مرحله نهایی رسیدن به تفاهم نگرانی های منطقی درباره برنامه صلح آمیز کشورمان رفع خواهد شد و از ابتدا نیز گفته ایم رفع این نگرانی ها جزو اهداف ماست.

ظریف با بیان اینکه برای رسیدن به راه حل در خصوص رفع نگرانی ها هیچ نگرانی نداریم و در سند نیز به صراحت آمده که از مرحله اول تا آخر برنامه هسته ای ایران غنی سازی در داخل خاک ایران ادامه می یابد، و در مورد چارچوب، شرایط و جزئیات برنامه و سایر موضوعات صحبت خواهیم کرد.

ظریف تصریح کرد: موضوع غنی سازی و برنامه هسته ای ایران حتما دست نخورده خواهد ماند و در خاک ایران باقی می ماند.

وزیر خارجه اضافه کرد: حاضریم اقداماتی انجام دهیم که نگرانی ها را رفع کنیم، انتخابات متعددی است که آن را با کشورهای دیگر بررسی می کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس توافق یک سال فرصت داریم ولی می خواهیم بلند پروازی بیشتری داشته باشیم و تا ۶ ماه به نتیجه برسیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی بار دیگر با بیان اینکه برنامه هسته ای ایران کاملا دست نخورده باقی می ماند، تصریح کرد: اقدامات ما و طرف مقابل موقتی و محدود است و مهمترین آن اضافه نشدن تحریم ها و رفع برخی ممانعت های غیر قانونی است که اجازه نمی داده دارایی های ایران حاصل از فروش نفت به کشور منتقل شود.

مانع فعالیت های بانکی می شده و امکان باز شدن ال سی را برای معاملات قضا و دارو به صورت غیر قانونی و بر خلاف سیاست های اعلام شده از طرف های تجاری ایران می گیرد که همه این ها رفع می شود.

وی ادامه داد: در کنار تحریم های غیر عادلانه و غیر قانونی در زمینه صنعت نفت، بیمه نفت کش ها و پالایشگاه ها محدود شده بود که بر اساس این سند تمام این محدودیت ها رفع می شود و یکی از موانع عمده در مسیر معاملات نفت ایران برداشته خواهد شد.

خبرنگار الجزیره انگلیسی ضمن تبریک توافق هسته ای در ژنو از وزیر خارجه درباره نشست ژنو ۲ و حضور ایران این نشست سوال کرد که ظریف تنها راه حل ممکن برای سوریه را راه حل سیاسی برشمرد و با اشاره به اوضاع اسفناک انسانی در سوریه در خصوص شرکت ایران در نشست ژنو ۲ افزود: اگر از ایران برای حضور در این نشست دعوت شود به منظور دستیابی به نتیجه و بدون پیش شرط شرکت می کنیم.

وی بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با فرقه گرایی و افراط گری در منطقه تاکید کرد و افزود: ما از حل سیاسی موضوع سوریه حمایت می کنیم.

وی در خصوص مذاکرات محرمانه بین ایران و آمریکا نیز تصرحی کرد: مذاکرات ایران با آمریکا در چارچوب هسته ای و در غالب ۱+۵ صورت گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره ادامه مذاکرات هسته ای با بیان اینکه هیچ راهی جز مذاکره با ایران از طریق احترام متقابل و براساس موضع برابر نمی توانداین مسئله را حل کند، تصریح کرد: خوشبین و با چشم باز و همراه با احتیاط به اینده مذاکرات می نگریم و در صورتی که اراده سیاسی باشد هیچ موضوع غیر حل شده ای در این زمینه وجود نخواهد داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره انجام اصلاحات در ساختار سازمان اکو که توسط رئیس جمهور پیشنهاد شد اظهار داشت: سازمان اکو از بیش از یک سال قبل گروهی را به عنوان شخصیت های برجسته به منظور بررسی روش های کارآمد کردن اکو ایجاد کرده که پیشنهاداتی را به دبیرخانه ارائه داده و در اجلاس کارشناسان ارشد بررسی شده و نیاز است با بررسی بیشتر به کارشناسان مسیر برای ارجای تغییرات ساختار در اکو به منظور روز آمد کردن این سازمان هموارتر شود.

وی گفت: پیشنهاد رئیس جمهور در دستور کار ما قرار دارد و در بیانیه ی تهران نیز به مورد توجه قرار گرفته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات