طی ۱۰۰ روز گذشته هیات دولت تنها دو نمونه از سیاست های گردشگری را به نمایش گذاشته است که یکی شیردال ایرانی هدیه شده از سوی مقامات آمربکایی به ایران بود و دیگری دستور رئیس جمهور برای بررسی خط مستقیم پرواز ایران – آمریکا.

به گزارش افکارنیوز ، گردشگری، سومین صنعت درآمدزای جهان هنوز در ایران این فرصت را نیافته است تا عنوان «صنعت» را یدک بکشد اما دولت تدبیر و امید در زمان انتخابات وعده داد مسئله گردشگری را به صنعت تبدیل کرده و با از بین بردن تنش های سیاست خارجی، راه برای حضور گردشگران از سراسر دنیا به ایران را باز می کند.

حجت الاسلام روحانی در مناظره های تلویزیونی خود نیز اعلام کرد: «با ورود ۱۰ میلیون گردشگر ورودی بیش از ۴ میلیون فرصت شغلی ایجاد می شود که توجه به این صنعت باعث رفع مشکل بیکاری خواهد شد» .

وی اردیبهشت ماه نیز در دانشگاه آزاد کرج در پاسخ به یکی از دانشجویان درباره رویکردش به صنعت پرسود گردشگری نیز عنوان کرد: «توریسم صنعتی بسیار مهم است. ترکیه ۳۲ میلیون نفر گردشگر در سال ۲۰۱۲ داشته است، کشور ایران هم از نظر تنوع آب و هوایی و هم به لحاظ جاذبه های توریستی وضعیتی به مراتب بهتر از ترکیه دارد و حساب کنید در صورتی که هر گردشگر ۱۰ هزار دلار همراه خود برده باشد چه سود سرشاری نصیب این کشور شده است. گفته می شود به ازای ورود هر گردشگر ۹ فرصت شغلی ایجاد می شود و این فرصت خوبی برای کاهش بیکاری در کشور است» .

حجت الاسلام روحانی در ادامه علت اصلی رکود صنعت گردشگری کشور را مسائل بانکی دانسته و با طرح این پرسش که گردشگر چگونه مسائل بانکی خود را حل کند، تصریح کرده است: «هر گردشگری برای ورود به کشوری دیگر باید کارت بانکی همراه داشته باشد. ما در این زمینه پیش تر از این هم مشکل داشتیم اما با تحریم های اخیر سیستم بانکی ما کاملا قفل شده است، بنابراین ما باید زیرساخت ها را اصلاح کنیم» .

نیم نگاهی به اظهارنظرهای حجت الاسلام حسن روحانی در ۱۰۰ روز گذشته نشان می دهد که رئیس جمهور منتخب مردم با صنعت گردشگری، بیگانه نیست و تلاش کرده است بار ها به اشکال مختلف بر موضوع گسترش صنعت توریسم در ایران و نقش آن در حل معضل بیکاری تأکید داشته باشد، با این حال، در ۱۰۰ روز گذشته هیات دولت تنها دو نمونه از سیاست های گردشگری را به نمایش گذاشته است که یکی شیردال ایرانی هدیه شده از سوی مقامات آمربکایی به ایران بود و دیگری دستور رئیس جمهور برای بررسی خط مستقیم پرواز ایران – آمریکا.

شاید بتوان گفت دیپلماسی طی ۱۰۰ روز گذشته تاثیر بیشتری بر گردشگری داشته تا سیاست های داخلی اما همین مسائل نیز جنجال های خاص خودش را در رسانه ها داشته است.

زمانی که رئیس جمهور از سفر نیویورک به ایران بازگشت، به همراه خود شیردال ایرانی را که سال ها در دست آمریکایی ها بود، به کشور آورد اما از همان زمان ماجرای احتمال تقلبی بودن این هدیه که نماد بهار رابطه ایران و آمریکا بعد از ۳۴ سال بود، در رسانه ها بیشترین حجم اخبار را به خود اختصاص داد. هنوز هم با وجود گذشت تقریبا دو ماه از زمان بازگشت رئیس جمهور از نیویورک، رسانه ها دست از پیگیری خبر اصالت این نماد ارزشمند برنداشته اند. با این حال مسئولین سازمان گردشگری نیز ترجیح می دهند به این زودی ها راجع به اصالت این عتیقه ایرانی اظهارنظر نکنند.

از آن زمان تاکنون خبر ها درباره ایجاد خط مستقیم پرواز بین ایران و ایالات متحده نیز در صدر اخبار فرهنگی و گردشگری قرار داشته است. با وجود اینکه این خبر بار ها تایید و تکذیب شده، هنوز اتفاقی در این زمینه ثبت نشده و انتظار می رود با توافق هسته ای بین ایران و کشورهای غربی، شاهد رشد میزان گردشگری در ایران باشیم البته هنوز زود است که در این زمینه اظهارنظری صورت بگیرد چراکه یک روز مانده به گفت و گوهای نهایی درباره برنامه هسته ای ایران در ژنو که منجر به توافق تاریخی ایران و قدرت های غربی در این زمینه شد، وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه ای از شهروندان خود خواست غیر از موارد ضروری به ایران سفر نکنند!

*حاشیه های رئیس جنجالی میراث

محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از همان ابتدای وارد شدن به هیات دولت، همیشه حاشیه های زیادی به همراهش بود. چه آن زمان که نتوانست در مجلس به عنوان وزیر آموزش و پرورش رای اعتماد نمایندگان را کسب کند و چه زمانی که در برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرده بود که درباره برنامه هایش برای این سازمان مهم دولتی صحبت کند، برنامه ها و مسائلی را مطرح کرد که بلافاصله با واکنش شدید نمایندگان مردم در مجلس سورای اسلامی و همچنین افکار عمومی و رسانه ها مواجه شد. نجفی در گفت و گو با برنامه پایش مسائل جنجالی زیادی را مطرح کرد. اول از آزاد شدن قلیان برای خانم ها دفاع کرد و بعد گفت اکثر هتل های دنیا از فروش مشروب نیز در هتل درآمد دارند که ایران چینن درآمدی ندارد و در نهایت هم مطرح کرد سطح سواد گردشگری در ایران پایین است!

او اما از برنامه های خود برای این سازمان نیز صحبت کرد و آنطور که مطرح کرده است باید اقدامات مهمی در این راستا انجام شود که از جمله آن ها می توان به تشکیل شورای بخش خصوصی گردشگری، تشکیل شورای برنامه ریزی برای گردشگری و همچنین ارتباط گیری با دانشگاه ها در بخش آموزش نیز از جمله دیگر وعده های رییس میراث برای آینه این صنعت بود.

با وجود تمام برنامه ها و وعده ها اما به نظر می رسد از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم میانگین حضور گردشگران خارحی در ایران رو به افزونی گذاشته است. بر اساس آمارهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهریورماه سال جاری زمانی که از ریاست نجفی بر این سازمان چند روزی می گذشت، رکورد ورود گردشگر خارجی به ایران شکسته شد. این ماه به نسبت شهریور سال گذشته ۱۰۶درصد رشد را در جذب گردشگر شاهد بوده است. این میزان رشد در هیچ دوره ای پیش از این تاکنون تجربه نشده بود. به گفته تحلیلگران بهبود تصویر ایران در فضای جهانی پس از انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران اصلی ترین عامل این رشد بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات