سردار سلامی

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: زمانی که ایران به برکت تلاش افرادی نظیر شهید شهریاری به توانمندی غنی سازی ۲۰ درصدی دست پیدا کرد، مواضع غربی هادر برابر ایران، از جایگاه آمرانه و مغرورانه به خواهش و التماس تغییر کرد.

به گزارش افکارنیوز ، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس به تشریح موضوعاتی نظیر مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵، هفته بسیج و توانمندی های دفاعی ایران پرداخت که متن این گفتگو را در زیر می خوانید:

* استقلال حقیقی در گرو استقلال علمی است

سردار سلامی با بیان اینکه در جهان امروز ابعاد، عظمت و بزرگی کشورها و جوامع با میزان رشد و ارتقاء تراز علمی و فنی آنها ارتباط بسیار نزدیکی دارد، گفت: امروز این ابعاد مساحات ذهنی و فضای فکری و قدرت تولید دانش و فناوری است که مقیاس واقعی سنجش بزرگی کشورهاست.

وی تاکید کرد: استقلال حقیقی در جوامع، بدون استقلال علمی ممکن نیست؛ هر کشوری که بتواند هویت در اقتدار علمی خود را در حد تامین نیازهای واقعی درونی بالا ببرد به یک استقلال دلنشین و جذاب دست پیدا کرده است.

سردار سلامی ادامه داد: ما بر اثر تجربه متوجه شده ایم به میزانی که اقتصاد، صنعت، دانش و فرهنگ ما به اقتصاد، صنعت، دانش و فرهنگ بر روی کشورهای دیگر وابسته می شود و از آنجا ارتزاق می کند، به همان میزان از نفوذ و قدرت سیاسی دیگران تاثیر می پذیریم.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: استقلال حقیقی به معنای حذف پتانسیل اعمال تاثیر اراده دیگران بر شئونات و جنبه های مختلف حیاتی کشور است.

* در مقطع زمانی بعد از عاشورا هستیم

سردار سلامی با بیان اینکه ما در مقطع زمانی بعد از عاشورا قرار داریم، گفت: عاشورا دارای دو بُعد اساسی جهاد و شهادت و پیام به معنای آن چیزی است که به عاشورا حرکت و حیات و امتدادبخشی بخشید.

وی تصریح کرد: آنچه توانست ابعاد عظیم، عمیق و ژرفای آن واقعه بزرگ الهی را که غیرقابل تکرار در تاریخ حیات بشر خواهد بود، فراتر از مرز محدودیت های زمان و مکان حرکت دهد و آن پدیده را تبدیل به آغاز یک فتح بی پایان کند، حرکت عاشورا بود.

* سپاه قلیل حق از لشکر کثیر باطل نمی هراسد

جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: حادثه عاشورا حجت آشکار ابدی برای همه بشریت است؛ این حادثه به قدری بزرگ و عظیم بود که تحت تأثیر قدرت فرسایش و مستهلک سازی زمان قرار نگرفته است.

سلامی با بیان اینکه در برهه های مختلف تاریخ آموزه های متناسب با عاشورا چه در بعد سیاسی و چه در بعد عاطفی درک می شود، اظهار داشت: یکی از درس های عاشورا این است که وقتی ما بر حق هستیم نسبت قلت سپاه حق بر کثرت سپاه باطل هرگز عاملی برای دست کشیدن نبرد علیه کفر و استکبار نیست.

* عاشورا؛ سالروز سمبلیک تشکیل بسیج

وی ادامه داد: این دو درس عاشورا به زمان حال منتقل و باعث تشکیل نهاد مقدسی به نام بسیج شد و ما با یک دید سمبلیک می توانیم سالروز تشکیل بسیج را عاشورای ۶۱ هجری بدانیم، زیرا با تصوری عینی و مشاهداتی نزدیک از آنچه در بسیج دیدیم تصویر ما نسبت به یاران امام در روز عاشورا بسیار واقعی تر شد.

* تنها فرمول پیروزی در نبرد جهانی

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه بسیج تنها فرمول پیروزی ما در یک نبرد جهانی بود، گفت: ما از بسیجیان فداکاری های شگفت انگیزی به چشم دیدیم؛ بسیجیانی که در لحظه شهادت خود خوشحال بودند و همین حرکات گام به گام سرزمین های ما را آزاد می کرد.

* بسیج اقتدار «غیرممکن» را شکست

سلامی با اشاره به حضور مهندسین بسیجی در جنگ تحمیلی خاطرنشان کرد: برخی از مهندسین بسیجی شگفتی های منحصر به فردی را در جبهه ها آفریدند و شکستن اقتدار کلمه غیرممکن توسط تفکر بسیج صورت گرفت.

وی در ادامه این گفت وگو اظهار داشت: نبرد ما با نظام سلطه بعد از جنگ تحمیلی در ابعاد دیگری ادامه پیدا کرد و تبدیل به یک نبرد جهانی و مستمر با شکل های مختلف شد.

جانشین فرمانده کل سپاه تاکید کرد: اگر بخواهیم مستقل باشیم، باید قدرتمند باشیم؛ زیرا دنیای استکبار چیزی جز منطق قدرت را نمی شناسد. به همین دلیل بسیج هم با توجه به تهدیدات تغییر ساختار داده و متناسب با آنها عمل می کند.

* سوابق آمریکا در براندازی نظام های سیاسی

سردار سلامی در ادامه اظهار داشت: با این شرایط آمریکایی که توانسته در تاریخ حیات خود جنگ های بزرگی را اداره کند و قدرت های در سطوح جهانی را بشکند و نیمی از قدرت نظامی جهان را در اختیار دارد و مدعی است ۷ بار ملت سازی کرده که البته درست هم می گوید، تجربه عظیمی در فروپاشی نظام های سیاسی دارد.

«حال چنین قدرتی به علاوه یک ائتلاف جهانی با هدف براندازی نظام ما و بازگشت به تاریخ فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی و غیره ایران استراتژی های متعددی طراحی کرده و همه ابزارهایش را به کار گرفته است، اما سؤال اینجاست چه انرژی عظیمی است که می تواند ۳۵ سال در مقابل چنین سیستمی مقاومت کند؛ بدون اینکه آسیب جدی ببیند و در صحنه های متعددی علیه آن موفق هم شود» .

وی ادامه داد: به لحاظ بخش کمیت های مادی ما با آنها فاصله زیادی داریم اما ایمان، تفکر و اخلاص چیزی است که فاصله کمیت های فیزیکی را جبران کرده است.

* مقاومت را به حوزه دانش و فناوری منتقل کردیم

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما مقاومت را به حوزه دانش و فناوری هم منتقل کرده ایم، گفت: افرادی که ماهواره ها و موشک های حمل کننده آنها را ساخته اند، بسیجیانی بودند که در جنگ تحمیلی نقش های موثری آفریدند.

سلامی با اشاره به تکنولوژی ساخت موشک های بالستیک، اظهار داشت: این موشک ها به گونه ای هستند که در زمان ورودشان به جو گاهی سرعت هایی بیش از ۸ ماخ (۸ برابر سرعت صوت) دارند؛ لذا برای اصابت به هدف به سیستم های هدایت و کنترلی نیاز دارند که باید دارای سرعت عمل بسیار بالایی باشند تا مشخصات پرنده را برای اصابت به هدف تصحیح کند.

* ایران؛ سومین دارنده تکنولوژی موشک های بالستیک

وی افزود: این نوع فناوری برای موشک های کروز را شاید بسیاری از کشورها داشته باشند اما مطمئنم که در خصوص موشک های بالستیک تنها دو کشور آمریکا و شوروی این تکنولوژی را دارند و ما باید اعلام کنیم که این فناوری را اکنون در اختیار داریم.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به توانمندی ایران در حوزه پهپادها نیز اظهار داشت: ما در حالی که هیچ دانشی در حوزه پهپادها نداشتیم، به پهپادهایی دست یافتیم که دو هزار کیلومتر را طی کرده، عملیات خود را انجام می دهند و بعد در منطقه دلخواه ما می نشینند.

* تغییر برخورد غرب بعد از آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی

سلامی ادامه داد: در موضوع هسته ای نیز همین گونه است؛ موضوعی که محل منازعه ما با جهان است. تا قبل از اینکه ما به غنی سازی ۲۰ درصد برسیم، اروپایی ها و نمایندگان ۱+۵ خیلی مغرورانه و متکبرانه به هیئت ما می گفتند که شما دارای فناوری و توانایی تغلیظ به درصدهای بالا نیستید، چرا اصرار دارید که تحریم شوید، بهتر است بپذیرید و این موضوع را کنار بگذارید تا تحریم ها شکسته شود.

وی تصریح کرد: آنها گاهی می گفتند شما شأن داشتن فناوری هسته ای را ندارید و خیلی با آن فاصله دارید؛ می گفتند این موضوع خاص جهان پیشرفته است و بعد هم اگر آن را داشته باشید نمی توانید به فناوری تبدیل کنید.

جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد: اما زمانی که شهید شهریاری ما را به غنی سازی ۲۰ درصد رساند و به شهادت رسید و آنها متوجه موضوع شدند، تمام گفت وگوها و مواضع آمرانه و مغرورانه شان به خواهش و تمنا تغییر وضعیت داد.

* شهدا میلیون ها کیلومتر به اعتبار جهانی ما افزودند

سلامی گفت: درست است که دانشمندان ما شهید شدند ولی شاید میلیون ها کیلومتر به اعتبار بین المللی ما افزودند و این توانایی و مقاومت ۱۰ ساله از سال ۸۲ تا امروز، منجر به توسعه این قدرت فراتر از اراده قدرت ها شد.

وی ادامه داد: اینکه ما توانستیم در شرایط تحریم با یک مقاومت منطقی و مشروع به این حد از قدرت دست یابیم که همه قدرت های جهانی در یک ائتلاف هماهنگ در یک طرف جبهه و نمایندگان ما در یک طرف دیگر می توانند امتیازات را موازنه و بالانس کنند، یعنی دست های ما پر است و این نشان از نفوذ تفکر بسیج در عرصه علمی دارد.

* همه تحریم ها باید لغو شود

سلامی با بیان اینکه این نقطه آغاز یک فرآیند است، گفت: ما به توافق جامع می اندیشیم و معتقدیم در آنجا بایستی ما به ازای انعطافی که از خود نشان دادیم آنها باید همه تحریم ها را لغو کنند وگرنه این یک مسیر قابل بازگشت است.

* ادبیات سیاسی آمریکا فاقد احترام به دیگران است

جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد: باید این قدر قدرتمند شد تا بتوان با جهان بر اساس منطق قدرت گفت وگو کرد؛ در ادبیات سیاسی آمریکا گفت وگوی محترمانه با دشمنان وجود ندارد و اگر تحریم ها جواب می داد آن را تشدید می کردند نه اینکه کاهش دهند و یا اگر گزینه نظامی پاسخگو بود آن را اعمال می کردند.

* شکست آمریکا در سناریوی اقتصادی علیه ایران

وی افزود: طراحی آمریکایی ها این بود که با اعمال تحریم، اقتصاد ملی ما را فلج کنند و آن را در معیشت مردم تأثیر دهند سپس با یک عملیات روانی، پژواکی در محیط اجتماعی بسازند اما آن سناریو تبدیل به این شد که تمام این قدرت به این نقطه برسد که با ایران بر اساس موازنه امتیازات، تعامل برقرار شود نه تحمیل اراده و تهدید.

* شرط موفقیت تیم مذاکره کننده ایران

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: اگر دیپلمات های ما بر این ذخیره متراکم حمایت و اقتدار ملی تکیه کنند، موفقیت های ما در ادامه این روند بسیار بیش از این خواهد بود.

سلامی در پایان اظهار داشت: مقاومت ادامه دارد و ما حرکت را ادامه می دهیم و هیچ راهی جز پیشرفت، رشد و شکوفایی استعدادها و تکیه بر ظرفیت های داخلی نداریم. ما حتی یک متحد متعهد هم نداریم اما رهبری بزرگ، نخبگانی هوشمند و ملتی صاحب اراده و صبور داریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات