بیانیه وزیر خارجه آمریکا در مورد توافق ژنو

وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای توضیحاتی را در مورد توافق هسته ای با ایران بیان کرده و گفته است دیپلمات های این کشور به زودی مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع را آغاز می کنند.

به گزارش افکارنیوز ، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا سه شنبه شب با صدور بیانیه ای، توضیحاتی را در مورد توافق هسته ای با ایران ارائه کرد.

وی در این بیانیه که در قالب یک کلیپ ویدئویی منتشر شد، تاکید کرده است که توافق ژنو به هسته مرکزی تحریم ها ضربه نمی زند و تحریم های اصلی از جمله بانکداری و نفت به قوت خود باقی می مانند.

کری در ابتدای این بیانیه، توافق هسته ای با ایران را یک «گام نخست» توصیف کرد و گفت آمریکا در ادامه به همراه شرکای خود برای رسیدن به توافقنامه ای نهایی و جامع تلاش خواهد کرد. وی هدف از توافق جامع را کسب اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای اعلام کرد.

وی در ادامه به توضیح در مورد جزئیات این توافق پرداخت و گفت این توافق آمریکا را قادر کرد تا برای اولین بار در حدود یک دهه اخیر، نه تنها توسعه برنامه هسته ای ایران را متوقف کند، بلکه برخی از بخش های مهم آن را به عقب بازگرداند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه به توضیح برخی جزئیات فنی غنی سازی و ساخت بمب اتم پرداخت و گفت دستیابی به سلاح هسته ای از مسیر غنی سازی اورانیوم در سطح بالا و یا از طریق به دست آوردن پلوتونیوم، امکان پذیر است. به گفته وی، توافق ژنو، توانسته است هر دوی این مسیر را مسدود کند. علاوه بر این، توافق هسته ای، میزان بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران را افزایش داده و کسب اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه ایران را ساده تر می کند.

وی در ادامه به موضوع تحریم های اقتصادی علیه ایران پرداخت و گفت بر خلاف آنچه که گفته می شود، در توافق ژنو ساختار اصلی تحریم ها متشکل از تحریم های بخش نفت و بانکداری دست نخورده مانده است.

کری همچنین تصریح کرد دیپلمات های این کشور به زودی برای دستیابی به راهکاری جامع و دائمی که نگرانی های متحدان آمریکا از جمله اسرائیل، عربستان و امارات را برطرف کند، پای میز مذاکره با ایران خواهند رفت.

ادامه دارد…
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات