حجت الاسلام حسینیان در صحن مجلس:

نماینده تهران در مجلس گفت: پاراگراف های پایانی توافقنامه ژنو عملا تمام حقوق غنی سازی ایران را پایمال می کند و انتهای آن چیزی برای جمهوری اسلامی نمی گذارد.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام روح الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) پس از سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان در صحن علنی ضمن قدردانی از تلاش دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به ویژه تیم مذاکره کننده اظهار داشت: نقد اینجانب هرگز به معنای نادیده انگاشتن زحمات آنها نیست، بلکه برای اصلاح نواقص و خدمت بهتر به مردم بزرگوار ایران است.

وی افزود: ما هرگز با مذاکره مخالف نیستیم و انعطاف را نیز یکی از اصول پیشروی و دستیابی به اهداف می دانیم، چنانچه پیامبر اسلام (ص) در معاهده حدیبیه نشان دادند، اما استراتژی نظام جمهوری اسلامی ایران که هرگز نباید فراموش شود، این است که چنانچه حضرت امام (ره) توصیه کردند، به اهتزاز درآوردن پرچم توحید در سراسر جهان و به زیر کشیدن همه طواغیت و گاه عقب نشینی را نیز لازمه این استراتژی می شماریم، اما معتقدیم که باید با مردم صادقانه سخن بگویم.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خاطرنشان کرد: به مردم بگویید چه چیزی را از دست داده اید و چه چیزی را گرفته ایم و چرا؟ همانگونه که حضرت امام (ره) در پذیرفتن قطعنامه با مردم در میان گذاشتند، چراکه اعتماد مردم، بزرگترین سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران است.

حسینیان تصریح کرد: ما توافقنامه ژنو را نه جام زهری می دانیم نه شادی آفرین، بلکه آن را انعطافی ضروری برای تقویت درون سازی انقلاب اسلامی می شماریم.

وی ادامه داد: ما از پیامدهای تفاهمنامه نگرانیم و نگرانی خود را با دولت در میان می گذاریم که راهی دقیق تر و عاقبت اندیشانه تر را چاره سازی کنیم.

نماینده مردم تهران گفت: ما در مقابل حجت خدا، صاحب این کشور و رسول خدا، صاحب شریعت این مردم و شهیدان که در طول تاریخ جانشان را برای سربلندی و حفظ استقلال و اسلامیت این سرزمین فدا کرده اند، باید پاسخ داشته باشیم، اما نگرانی های ما با اینکه مسئولان، رئیس دولت و وزیر امور خارجه بر آن اصرار دارند که کشورهای ۱+۵ در این تفاهمنامه به حق غنی سازی جمهوری اسلامی اذعان کرده اند، چنین صراحتی را نمی یابیم.

وی افزود: عبارات تفاهمنامه، حق غنی سازی اورانیوم را با عباراتی دوپهلو یا مقید آورده است که درونش جز محدودسازی حق غنی سازی هیچ مفهوم دیگری ندارد.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیان داشت: در مقدمه تفاهمنامه به جای حق غنی سازی اورانیوم چنین آمده است که بهره گیری از انرژی هسته ای و این عبارت مفهوم عامی تر قابل تفسیر است و اوباما نیز در نطق خود در سازمان ملل از همین عبارت استفاده کرده و کاخ سفید تصریح کرده که اوباما هرگز در نطق خود به غنی سازی اشاره نکرده است، بلکه از استفاده از انرژی هسته ای سخن به میان آورده است.

نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: همین چند روز پیش یک مجموعه مذاکراتی را کمیسیون امنیت ملی کنگره منتشر کرد که سناتور کورکر با شرمن بیان کرده که ما امروز خیلی درباره موضوع هسته ای و موضوعات مهم دیگر صحبت کرده ایم، اما اگر مذاکره برنامه هسته ای آنها را پایان دهیم یا عقب گرد مهمی در آنها ایجاد کنیم، هنوز با کشوری که دشمن است، مواجه هستیم، آنها متولی تروریسم هستند و پرونده وحشتناکی در سازمان حقوق بشر دارند، حقیقت این است، راهی که قانون به آنها نشان می دهد، این است که آنها نه فقط باید تأسیسات هسته ای خود را برچنند، بلکه باید رسما تروریسم را محکوم کنند.

حسینیان تصریح کرد: در سایر جاهایی که تفاهمنامه از حق غنی سازی به میان آورده است، چنان با قیدهای آن را مقید می کند، که جز با محدودسازی حق غنی سازی قابل توصیف نیست.

وی ادامه داد: در همان مقدمه آمده است، یک برنامه های غنی سازی با تعریف مشترک و محدودیت های عملی، حال آنکه واژه غنی سازی اورانیوم واژه عملی آن هم در فرهنگنامه ها، هم در قوانین بین المللی و هم در فیزیک آمده است، پس چه نیازی به تعریف مشترک بین ایران و ۶ کشور زورگو با قیدهای محدودیت عملی وجود دارد.

حسینیان افزود: از همه خطرناک تر اینکه در یکی از پاراگراف های گام نهایی آمده است که عملا تمام حقوق غنی سازی ایران را پایمال می کند، ۸ قید زده برای حق غنی سازی ایران که انتهای آن چیزی برای جمهوری اسلامی نمی گذارد.

وی گفت: درست است که برای ما حق غنی سازی قائل شده اند، اما با ۸ قید و شرط که عملا دستاوردی برای جمهوری اسلامی نخواهد داشت به قول اصولیون با این حساب استثنای مستهجن پیش می آید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات