لاریجانی در صحن علنی مجلس:

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه چارچوب و ساختار فناوری صلح آمیز هسته ای ایران باید کاملاً حفظ شود، گفت: ایران NPT را پذیرفته است و در بحث غنی سازی اورانیوم، نیازی به تأیید غربی ها نداریم چون ما صاحب این حقوق هستیم.

به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه پارلمان) پس از اتمام سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و نمایندگان ملت، در سخنان کوتاهی اظهار داشت: از آقای ظریف و آقای عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان سپاسگزاریم. آقای ظریف توضیحات مبسوطی بیان کرد که نشان می دهد هیئت مذاکره کننده، ابعاد مختلف و پیچیدگی کار را در نظر گرفته است.

وی افزود: فکر میکنم گفت وگویی که امروز در مجلس انجام شد، هم لازم بود و هم مجلس باید به دلیل اهمیت موضوع هسته ای، آن را پیگیری کند.

رئیس مجلس بر همین اساس یادآور شد: سخنان وزیر خارجه نشان می داد که تسلط کافی برای این موضوع در مذاکرات هسته ای موجود بوده و او به پیچیدگی کار آشناست.

لاریجانی ادامه داد: آرزوی توفیق برای آقای ظریف و عراقچی و سایر همکارانشان در این مسیر داریم و فکر می کنم برخی از نمایندگان مجلس هم به تأثیرگذاری این مذاکرات در عرصه های سیاسی و اقتصادی و روابط بین الملل اشارات خوبی داشتند و این موضوع هم قابل تقدیر است و در ارزیابی کار دوستان باید به این وجه هم توجه داشت.

لاریجانی یادآور شد: از آن طرف دغدغه هایی که نمایندگان مجلس در این لحظات کوتاه بیان کردند و گاهی در سخنانشان در مجلس هم گفته اند، نشان می دهد که یک مسئله مهم مورد توجه همه نمایندگان مجلس است و آن اینکه هیئت مذاکره کننده باید تلاش کند ساختار فناوری صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران حفظ شود.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه چارچوب و ساختار فناوری هسته ای باید کاملا حفظ شود، گفت: باید در تحقیق و توسعه ابعاد این کار حفظ شود و نباید محدود شود و دانش هسته ای هم نباید در این زمینه دچار محدودیت شود، این موضوع اگر مورد توجه قرار گیرد، باید به هیئت مذاکره کننده قدرت مانور برای حل موضوع داده شود.

لاریجانی ادامه داد: برخی از مسائل تکنیکی که دوستان می گویند، به همین مانورهایی که هیئت مذاکره کننده باید در اختیار داشته باشد، باز می گردد، درباره مسئله غنی سازی که برخی از عناصر غربی در این روزها راجع به آن صحبت کردند، به نظرم توضیحات آقای ظریف به خوبی نشان داد که به نحوی بحث غنی سازی هم در مقدمه و هم در چشم انداز آینده آمده است.

لاریجانی خاطر نشان کرد: لذا اگر آن تعبیر و تفسیر دیگری از این موضوع دارند، مشکل خود آنهاست، تا آنجایی که به خاطر دارم، مقامات آمریکایی هم شفاهاً و هم کتبا راجع به غنی سازی ایران نظر مثبت خودشان را گفته بودند و این دروغگویی است که الان مطلب دیگری مطرح می کنند، البته این موضوع اشکال و ایراد به گروه مذاکره کننده نیست و این موضوع در متن توافق نیز به نحوی آمده است، لذا چنین اقداماتی از شگردهای آنان است.

لاریجانی تصریح کرد: البته ما نیازی به تأیید آنان در بحث غنی سازی اورانیوم نداریم، ایران وقتی مقررات NPT را پذیرفته است، صاحب این حقوق است حتی اگر فعلاً مجال اجرای آن را نداشته باشد و سرمایه گذاری نکند.

وی با تأکید بر اینکه نیاز به تأیید آنان در موضوع غنی سازی اورانیوم وجود ندارد، گفت: وقتی آنان پای میز مذاکره می نشینند، باید توجه داشته باشند که به سخنانشان پایبند باشند و طوری صحبت نکنند که بی اعتماد ایجاد شود. به نظرم مهمترین بخش گام بعدی است که دوستان مذاکره کننده باید بردارند، آن قسمت، بخش نسبتاً پرچالش و حساسی است و باید غرب طبق همین مذاکرات اولیه، در آن بخش، تحریم ها را لغو کند.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان بر همین اساس یادآور شد: باید حتماً تیم مذاکره کننده مورد حمایت قرار گیرد و نیازمند نوعی همبستگی داخلی در موضوع هسته ای هستیم و باید با یک نگاه ملی به موضوع هسته ای توجه شود و حمایت کنیم که تیم مذاکره کننده توفیق پیدا کند و گام نهایی که گام مهمی است، به خوبی برداشته شود.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: از آقای ظریف و آقای عراقچی و سایر اعضای تیم مذاکره کننده تشکر می کنم و امیدواریم با همفکری و تلاش کافی در مسیر مذاکرات نهایی انشاء الله در گام بعدی ناجح باشند و مجلس هم از جهات مختلف از حرکت تیم مذاکره کننده هسته ای پشتیبانی خواهد کرد و نکاتی که به نظر ما برسد نیز به شما اعلام می کنیم و امیدواریم در مرحله بعد شاهد توفیقات بیشتر نظام جمهوری اسلامی ایران باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات