وزیر امور خارجه کشورمان پس از شنیدن نظرات هفت نماینده مجلس، گفت: از نمایندگان محترم به دلیل نکات بسیار بجا، کارشناسانه و تذکرات شان تشکر می کنم.

به گزارش افکارنیوز ، محمدجواد ظریف گفت: نکات مدنظر نمایندگان مدنظر ما هم هست. بنده بارها در رسانه های غربی اعلام کرده ام در حضور شش وزیر امور خارجه نیز به صراحت گفته ام نه هیات مذاکره کننده، نه مردم و نه رهبری ایران به شما اعتماد ندارند.

وی تاکید کرد: باز هم تکرار می کنم؛ در همه مذاکرات گفته ام غرب باید اعتماد ما را جلب کند هرچند که برخی گفتارها و رفتارها موجب سوختن اعتماد شده است. ملت ایران یک بار دیگر به جهان غرب فرصت داد تا گذشته خود را جبران کند و بتواند قدری از اعتماد از دست رفته را به دست آورد.

وی هم چنین تاکید کرد: این مساله موضع صریح ماست و به غرب اعتماد نداریم. اقدامات غربی ها بر بی اعتمادی ما افزوده است. بارها گفته ایم و رهبری تاکید کرده اند مذاکرات ما با آمریکا صرفا در موضوع هسته یی است و نه هیچ موضوع دیگری.

رییس هیات مذاکره کننده ایران و ۱+۵ با رد هرگونه مذاکره خارج از مذاکرات هسته یی، گفت: درباره سایر تحریم ها و یا حقوق بشر هیچ صحبتی با غربی ها نداشته ایم. لاطائلات شرمن و سایرین را قبول نداریم و مذاکره درباره حقوق بشر نداشته ایم. فقط در حوزه هسته یی مذاکره کردیم و پاسخ آن در موضوع حقوق بشر و سایر مسائل قابل دنبال شدن نیست.

وی با تاکید بر این که «زمانی که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل فرو بریزد سایر تحریم های آمریکا جز کاغذ پاره ای نیست» ، تاکید کرد: تحریم های هسته یی جمهوری اسلامی ایران موجب عزت ایران اسلامی شد.

وی با اشاره به برخی سوالات نمایندگان در خصوص اموال بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران، گفت: درباره اموال و پول های بلوکه شده سوالاتی شده است. بنده نمی توان اقدامات گذشته را برگردانم. از امروز صحبت ها شروع شده است، شرکت هایی که سال ها جواب تلفن ایرانیان را نمی دادند امروز در نوبت مذاکره با ایران هستند و کشورهایی که حاضر به جواب دادن تلفن وزیر خارجه شما نبودند اکنون در صف گفت وگو با ایران ایستاده اند.

ظریف با اشاره با اظهارات مغرضانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی، گفت: نتانیاهو و سران رژیم صهیونیستی میلیاردها دلار هزینه کردند که از ایران چهره دیگری بسازند. این چهره اکنون فرو ریخته است.

وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر کرد و افزود: از همه دوستان مجلس تشکر می کنم و از این که مجلس محترم با چشم باز موضوع را دنبال می کند قدردانی می کنم.

وی در پایان با یادآوری خاطره شهدای انقلاب، جنگ تحمیلی و شهدای هسته یی، گفت: دستاورد جمهوری اسلامی که استقلال و آزادی در راس آن هاست به مدد شهدای انقلاب، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای هسته یی به وجود آمده است. امروز یادشان را گرامی می داریم و بر روح آنان صلوات می فرستیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات