برنامه تلویزیونی روحانی برای ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت، به محاکمه شبانه احمدی نژاد و همکارانش در روزی تبدیل شد که قرار بود رئیس دولت سابق صبح آن روز در دادگاه حضور یابد.

به گزارش افکارنیوز ، ارائه اولین گزارش رئیس جمهور از ۱۰۰ روز فعالیت دولت تدبیر و امید که شامگاه سه شنبه صورت گرفت، حاشیه هایی داشت که برخی از آنها در پی می آید:

* سخنرانی حسن روحانی برای ارائه گزارش ۱۰۰ روزه از عملکرد دولت یازدهم، ساعت ۲۱ و ۴۰ دقیقه آغاز شد و به صورت مستقیم از شبکه های یک سیما و خبر و رادیو ایران پخش شد.

* پوشش ویژه BBC فارسی

*شبکه تلویزیونی BBC فارسی نیز با قطع برنامه های عادی خود اقدام به پخش مستقیم سخنان روحانی کرد.

البته کار BBC با اتمام برنامه تمام نشد. پایان سخنان روحانی، آغاز کار اصلی BBC فارسی بود تا با دعوت از کارشناسان مختلف، به ارزیابی سخنان رییس جمهور بپردازد که عمده اظهارات آنها مربوط به سیاه نمایی از وضع ایران، خصوصا در حوزه اقتصادی و معیشت، با توجه به سخنان روحانی بود.

* فیلم تبلیغاتی با طعم نیش و کنایه

*پخش یک فیلم تبلیغاتی طولانی شبیه فیلم های انتخاباتی برای روحانی در ابتدای برنامه با چاشنی طعنه هایی به دولت قبل از نکات تأمل برانگیز در این برنامه بود.

* اجرای برنامه و طرح سؤالات بر عهده سه تن از مجریان تلویزیونی بود که دو تن از آنها برای مردم شناخته شده هستند؛ محمدرضا شهیدی فر (مجری برنامه تعطیل شده پارک ملت) و محمود احمدی افزادی (مجری سابق برنامه نگاه یک) .

نفر سوم خانم سپانلو مجری-کارشناس اقتصادی بود که سؤالات بخش اقتصاد را از روحانی پرسید.

* دکور اشرافی و کتب «دا» روی طاقچه

* این مصاحبه در یکی از سالن های مجموعه نهاد ریاست جمهوری که مجری برنامه آنجا را دفتر رئیس جمهور معرفی کرد و دکوراسیونی بسیار مجلل داشت، انجام شد.

در طاقچه پشت سر رئیس جمهور نیز تصویری از امام و رهبری در یک قاب، یک گلدان کوچک و کتاب «دا» و یک جلد کتاب دیگر (احتمالا قرآن)  در کنار سه پرچم (درفش)  جمهوری اسلامی ایران قرار داشت.

* چرا ۱۰۰؟

*در آغاز برنامه، یکی از مجریان از رئیس جمهور پرسید که چرا عدد ۱۰۰ را برای ارائه گزارش اولیه از عملکرد دولتش انتخاب کرده و سؤال خود را اینگونه کامل کرد که آیا این عدد در زندگی شما خوش یمن بوده یا نشان کثرت است و یا همینطوری بر اساس شعارهای انتخاباتی آن را برگزیده اید؟

روحانی پاسخ داد: عدد ۱۰۰ یک معیار در نمره دادن است و در ادبیات و شعر ما نیز جایگاه دارد و دوره ای است که نه آنقدر کوتاه است که نتوان برنامه ریزی و کار کرد و نه آنقدر بلند که گزارش عملکرد آن طولانی شود.

* سکوت ۱۰۰روزه رییس جمهور

*شهیدی فر پس از طرح سؤالات مقدماتی از همکاران روحانی که قرار است آنها نیز گزارش عملکرد ارائه دهند، اینگونه استقبال کرد که می خواهند جور «سکوت ۱۰۰ روزه رئیس جمهور» را بکشند.

وی در ادامه با لحنی طعنه آمیز گفت: البته به نظرم این یک طراحی بود که در این مدت به جای شلوغ کردن، یک ارزیابی داشته باشید و شاید هم بر اساس اقتضای شرایط، اینگونه تصمیم گرفته اید.

*پس از طرح دو سؤال از سوی شهیدی فر که مجری اصلی این برنامه بود، خانم سپانلو با بیان اینکه عجله دارم تا سریعاً وارد مسائل اقتصادی شوم، اولین سؤال خود را درباره فوری ترین اقدام دولت در عرصه اقتصاد عنوان کرد.

* انبارها پُر است

روحانی با بیان اینکه در آغاز کار دولت، وضعیت کالاهای اساسی نگران کننده بود، گفت: ذخایر کالاهای اساسی در شرایط نامناسبی قرار داشت اما امروز وضعیت بسیار مطلوبی داریم و برای آینده دور هم خرید کرده ایم و انبارها پُر است.

* حمله آغاز می شود

این جمله در واقع کلیدی برای گشایش باب هجمه و نقد عملکرد دولت سابق بود و از آن پس، رئیس جمهور ۴۵ دقیقه از سخنان خود را به بیان مشکلات و انتقاد از احمدی نژاد و همکارانش اختصاص داد.

* خزانه خالی بود

*روحانی در سخنانش با بیان اینکه در ابتدای تحویل دولت، یک خزانه خالی و میزان زیادی بدهی را به ارث گرفته به بیان آماری در این زمینه پرداخت.

*رئیس جمهور گفت: شرایط رکود تورمی که دولت آن را تحویل گرفت در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده اگرچه بیان این مسئله به معنای هراس از مشکلات نیست و ما با حول و قوه الهی و پشتیبانی مردم مشکلات را حل می کنیم.

*روحانی افزود:  ۱۲ مرداد که دولت را تحویل گرفتم موجودی خزانه هزار و دویست و هشتاد میلیارد تومان بود و آخر ماه باید هفت هزار و پانصد میلیارد حقوق پرداخت می کردیم اما فقط دو هزار و هشتصد و هفتاد میلیارد تومان در خزانه موجودی داشتیم.

وی تأکید کرد: برای جبران این کسری بیش از چهار هزار و شصت میلیارد تومان از بانک استقراض کردیم و در واقع مهمترین مشکل، عدم تأمین درآمدها بود.

* دولت قبل بدهکارترین بود

*رئیس جمهور با بیان اینکه هر هفته از همکارانش گزارش وضعیت تورم را می خواهد، گفت: دولت نهم و دهم در هشت سال گذشته پر درآمدترین دولت بوده و هفتصد و پنجاه میلیارد دلار درآمد ارزی و نفت و گاز داشته که رقم بی سابقه بوده اما متأسفانه بدهکارترین دولت بوده است.

* پنبه ی سفرهای استانی زده شد

*در حالیکه رهبر معظم انقلاب بارها حمایت خود را از سفرهای استانی دولت سابق اعلام داشته و آن را اقدامی بی سابقه از صدر مشروطه تا کنون دانستند، روحانی با انتقاد از این مسئله گفت که دولت گذشته در طول هشت سال سفر استانی ۱۱ هزار میلیارد تومان تعهد ایجاد کرده که با پول و امکانات آن دوره، عملیاتی کردن آن ۱۶ سال طول می کشد.

روحانی همچنین گفت که دولت گذشته در عرصه پروژه های عمرانی نیز ۴۰۰ هزار ملیارد تومان تعهد ایجاد کرده که سالیان سال تحقق آنها طول خواهد کشید.

* بلدورز بر روی مسکن مهر

*در حالیکه برخی نظرسنجی ها از ابراز رضایت مردم از طرح مسکن مهر حکایت دارد و دولت هنوز هیچ جایگزینی برای آن در نظر نگرفته، روحانی این سیاست دولت نهم و دهم را نیز به شدت مورد انتقاد قرار داد.

او گفت: اینکه مردم صاحب مسکن شوند کار خوب و ارزشمندی است و ما منکر ساخت مسکن برای مردم نیستیم اما نباید از جیب مردم هزینه آن را بپردازیم.

رئیس جمهور گفت: تا کنون ۴۳هزار میلیارد تومان برای ساخت مسکن مهر در کشور از بانک مرکزی استقراض شده در حالیکه کل پایه پولی کشور از ابتدای خلق پول، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است.

روحانی البته گفت که دولت وی متعهد است که پروژه های باقیمانده از مسکن مهر در دولت قبلی را تمام کند اما حتماً برای مسکن مردم طرح جایگزین ارائه خواهد کرد.

هنگامی که روحانی از خزانه خالی و واقعی نبودن ارقام بودجه ۹۲ سخن گفت و به ارائه آمار و ارقامی در خصوص وضع موجود پرداخت، با لبخندی عجیب درباره بدهی ها سخن می گفت که البته لبخند او نیشخندهای شیطنت آمیز شهیدی فر را در پی داشت.

روحانی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه تورم، مالیات فقراست، دولت سابق را به بی تدبیری و بی حساب و کتاب بودن متهم کرد و از آن پس به بیان برنامه های خود برای تغییر در وضع موجود پرداخت و گفت که مهار رشد نقدینگی که در دولت قبل هفت برابر شده بود در سه ماهه فعالیت دولت وی متوقف شده روند نزولی را طی می کند.

* خانم مجری از آقایان پیشی می گیرد

*در بخشی از گزارش، وقتی روحانی قصد داشت درباره برنامه هایش برای مهار تورم صحبت کند، از مجریان برنامه سؤال کرد که رشد اقتصادی را چه رقمی اعلام کرده است؟

جالب اینکه مجریان مرد برنامه نتوانستند به این سؤال پاسخ دهند و خانم سپانلو این رقم را منفی پنج اعلام کرد و گفت که معنای این سخن آن است که اقتصاد ما ۶درصد کوچک شده است.

روحانی با بیان اینکه حافظه شما خوب است و چون اقتصادی هستید، بیشتر دقت دارید، به تأئید نظر او پرداخت و گفت این حرف شما دقیقاً درست است و باید گفت سفره مردم ۶درصد خالی شده است.

* دوپینگ شهیدی فر به نفع روحانی

*در خلال برنامه شهیدی فر با ذکر برخی عبارات و جملات در واقع با یک دوپینگ به کمک روحانی می آمد و به مرور جملات وی رنگ و بوی تعارف گرفت و مسیر مصاحبه را به یک گعده شبانه تغییر داد.

یکی از جملات با مزه او وقتی بود که همکار وی گفت: «آقای روحانی! تخصص شما در بحث تحریم است» که شهیدی فر بلافاصله گفت: «البته تحریم تخصص آمریکایی هاست، تخصص آقای دکتر برداشتن تحریم است. »

* پیچ تورم

پس از شهیدی فر نوبت احمدی افزادی بود که وقتی به بحث کنترل تورم در اقتصاد رسید، خطاب به روحانی گفت: «اتفاقاً به بحث خوبی رسیدیم و اینجا سر پیچ است» که روحانی به خنده پاسخ داد: «شما الآن سر پیچ هستید. »

* بازی با توپ روحانی/ ظریف در نوک خط حمله

احمدی افزادی در تکمیل جمله خود به روحانی گفت: «شما از ابزار سیاست خارجی که تخصص شماست خوب استفاده کردید و با این توپ گل اقتصادی زدید که البته آقای ظریف هم نوک حمله و فوروارد خوبی بود. »

*هنگامی که بحث ایرانیان مقیم خارج از کشور مطرح شد، روحانی آنها را سرمایه انسانی بسیار بزرگ برای کشور معرفی کرد که چون از آب دور شده اند، قدر آن را می دانند و به کمک کشور خود می آیند.

احمدی افزادی در واکنش به این جمله به رئیس جمهور گفت: «عمدتاً در چنین مقاطعی منظور از سرمایه، بحث مالی است» که روحانی پاسخ داد: «به هر حال کشور، مال آنهاست و هرکمکی در عرصه علمی و مالی و معنوی انجام دهند برای کشورشان است. »

* رئیس جمهور افزایش قیمت دلار در آغاز دولتش را نیز اقدامی قانونی بر جای مانده از دولت گذشته دانست و از اینکه مردم با وجود گرانی کالاها به حمایت و یاری دولت پرداختند، تقدیر کرد.

* مشکلات ناشی از چیست؟

* روحانی البته در ادامه سخنانش گفت: «مشکلات اقتصادی ما عمدتاً ناشی از بی تدبیری بوده است نه تحریم ها و کسی که می گفت قطعنامه ها کاغذپاره ای بیش نیست وابستگی ما به واردات را بیشتر کرد در حالیکه وقتی در قدرت ها در حال مبارزه هستیم، باید به خود متکی باشیم و رهبری به همین دلیل اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند. »

* اشتغال زایی دولت قبل برای چینی ها

وی البته در این بخش از سخنانش نیز به دولت گذشته کنایه ای زد و آنجا که بحث اتکا به داخل و اشتغال زایی را مطرح کرد، گفت: «البته دولت قبلی برای خیلی ها هم شغل ایجاد کرد که چینی ها و کره ای ها بودند. »

*رئیس جمهور در این برنامه آمار و ارقام را از حفظ و بدون قرائت متنی که کنار دستش قرار داشت، ارائه کرد و گفت این آمار و ارقام را بر اساس اطلاعاتم گفتم و هرجا لازم باشد از متن نیز استفاده می کنم.

* کلید شیخ دیپلمات

*وقتی که مجری برنامه از روحانی پرسید آیا کلید شما همه درها را می گشاید یا کلید شیخ دیپلمات هم در قفل گیر می کند، رئیس جمهور اظهار داشت: کلید برای مردم و همه جا دست مردم است؛ احمدی افزادی پرسید آیا این را برای تعارف می گویید که روحانی گفت نه واقعا مردم ما دنیایی از شورند و انسان در برابر آنها احساس کوچکی می کند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: البته یک قفل نیست بلکه قفل هاست و یکی اش باز شده اما عده ای در دنیا مثل بچه هایی که شبها شکر را در آب حل و در قفل ها می ریختند تا صبح باز نشود عمل می کنند و در داخل هم شاید برخی کودکانه با مسائل مواجه می شوند اما بحمدالله در مسائل ملی وحدت و انسجام خوبی را شاهدیم.

* جامعه خسته و فرسوده!

*احمدی افزادی در بخشی از سخنانش خطاب به روحانی مدعی شد شما در انتخابات ۲۴ خرداد جامعه خسته و کمی فرسوده را تحویل گرفتید و آن را ترمیم کردید و نشاط و امید را به جامعه بازگرداندید، چگونه می خواهید انسجام ملی را حفظ کنید؟

رئیس جمهور پاسخ داد همه باید به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم و همه احساس آرامش کنند که البته در جامعه آرامشی به وجود آمده است.

* عبور آخرین وزیر از پیچ و خم پارلمان

* وقتی روحانی برای نمونه، به آرامش در حوزه ورزش اشاره کرد، مجری برنامه به او گفت اتفاقاً در ورزش که شور و هیجان است و رئیس جمهور پاسخ داد درست است که مردم گاهی می گویند روحانی «مچکریم» اما ما برای این پیروزی هایی که ورزشکاران ما می آفرینند کاری نکردیم و فقط سایه سیاست را از ورزش برداشتیم وگرنه وزیر ورزش ما آخرین نفری بود که از کوچه پرپیچ و خم پارلمان عبور دادیم.

وقتی روحانی در ادامه سخنانش گفت: در حوزه فرهنگ نیز ما کاری نکرده ایم و بلکه فقط اندکی از فضای امنیتی را کنار زدیم که البته باید بیشتر کنار برود شهیدی فر از او پرسید که چگونه می خواهید فضای امنیتی را بردارید؟

رئیس جمهور هم پاسخ داد اکنون فضای امنیتی کم شده اما در سایه گذر زمان و وحدت می توان به شرایط بهتری رسید.

*وقتی که رئیس جمهور در بخشی از سخنانش اظهار داشت: اصلاً از نزاع خوشم نمی آید، شهیدی فر گفت اما هنر برخی این است که نزاع ایجاد کنند و روحانی هم پاسخ داد این بی هنری است و نباید نام آن را هنر گذاشت.

* سالهای عجیب و غریب

روحانی در ادامه سخنانش کنایه ای به نحوه تعامل دولت گذشته با قوای مقننه و قضائیه زد و گفت: شما در آن سال های عجیب و غریب دیدید که قبلاً روابط قوا تا مرز شکایت از همدیگر در دادگاه رفت اما این دولت به دنبال تعامل سازنده قواست.

در این هنگام مجری برنامه از روحانی پرسید آیا این به خاطر آن نیست که شما عقب نشینی می کنید یا سخت نمی گیرید یا مسائل را تأخیر می اندازید تا فضا آرام شود که وی پاسخ داد من عقب نشینی نمی کنم اما دولت تلاش می کند تا امید و آرامش و کرامت در جامعه حفظ شود.

* هیچ چیز پنهان نیست

*رئیس جمهور در بخشی از سخنانش اسرائیل را رژیم نامشروع و اشغالگر که بنیانش بر ظلم و جور و دعواست، معرفی کرد و گفت که این رژیم به همراه یک عده جنگ طلب از توافقات ژنو ناراضی هستند اما همه دوستان ایران و همه ملت ها به دلیل آنکه آرامش و امید بر منطقه حکم فرما شده از این توافق خوشحالند.

وقتی مجری برنامه از روحانی پرسید آیا در ورای توافق ژنو موضوع پنهانی وجود دارد وی با صراحت این مسئله را رد کرد و گفت هیچ چیز پنهانی وجود ندارد و سند همین است که منتشر شده اما امکان دارد ضمائم اجرایی داشته باشد.

* تفسیرهای سرهنگی

رئیس جمهور البته بدون اشاره به مقصود خود اظهار داشت: برخی در بحث هسته ای تفسیرهایی دارند که از یک سرهنگ بر می آید نه از یک حقوق دان.

* کنایه به سیما

*روحانی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص نقد دولت اظهار داشت: انتقاد حق رسانه هاست و ما واقعاً از نقد بدمان نمی آید اما رفتار صدا و سیما با دولت الآن مانند رفتارش با دولت های قبلی در آخرین ماه های فعالیتشان است.

* فرهنگ مظلوم

*مسائل فرهنگی آخرین بخش این برنامه بود که وقتی شهیدی فر می خواست درباره آن و وضعیت ناگوارش به زعم خود سخن بگوید، روحانی بلافاصله به او گفت فرهنگ مظلوم است که به آخرین بخش گزارش ما افتاده است.

شهیدی فر وقتی که روحانی اظهار داشت: هیچ فیلتری در عرصه فرهنگ بهتر از افکار عمومی مردم نیست، با بیان اینکه گروه هایی از جامعه انتظار ویژه ای از شما دارند، با آنها چه می کنید؟ در واقع به دنبال موضع گیری رئیس جمهور نسبت به جریان منتقد دولت بود.

روحانی هم پاسخ داد: ما دنبال آشتی هستیم؛ در گذشته از کارشناسان فاصله گرفته بودند و درب سازمان مدیریت قفل شده بود اما این دولت با کارشناسان آشتی کرده و فضا با دیروز متفاوت شده است.

*وقتی که شهیدی فر با بیان اینکه با آمدن دولت جدید خانه سینما بازگشایی شد، نظر روحانی را درباره سایر موارد مشابه پرسید، رئیس جمهور پاسخ داد: هرخانه ای که باید باز شود و بر آن قفل است، کلید دست مردم است خودشان باز کنند.

* مجری های تعارفی و خیال راحت روحانی

*تعارفات مکرر مجریان با رئیس جمهور که به جای چالش و طلب گزارش عملکرد،  به حرف های رایج روزانه درباره مشکلات و تعریف و تمجید طرفین ختم شد، دامن روحانی را نیز گرفت و وقتی شهیدی فر گفت: آقای روحانی! شما دارای ویژگی های شخصیتی خاص هستید و ما به حرف شما رسیدیم که هم سانتریفیوژهایمان بچرخند هم کارخانه های ما، روحانی نیز مجری های این برنامه را لشگری از مجریان خوب که از مصاحبت خسته نشده معرفی کرد.

* مچکریم

* روحانی در ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه حرف هایش را با این جملات تمام کرد که الیس الصبح بقریب؛ من سپیده را می بینم که به روز روشن منتهی خواهد شد و اگر مردم در گذشته گفتند روحانی «مچکریم» من هم می گویم از شما «مچکرم» .

* کلیپی که پخش نشد

* قرار بود در پایان این برنامه مانند آغاز آن، کلیپی تبلیغی برای روحانی (که در روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده) ، پخش شود که البته با نظر مسئولان رسانه ای ریاست جمهوری این امر صورت نگرفت و برنامه نیز به دلیل همزمانی با پخش مسابقه فوتبال بین دو تیم بارسلونا و آژاکس در ساعت ۲۳: ۳۰ به پایان رسید.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات