محافل غربی می گویند آمریکا و غرب در مذاکرات ژنو بر گنجاندن برخی ابهامات عمدی در متن توافق اصرار داشته اند.

به گزارش افکارنیوز ، هشام ملحم پژوهشگر امور آمریکا در واشنگتن در این باره گفت: ابهامی عمدی در توافق ژنو گنجانده شد. ایران می خواهد بگوید از حق غنی سازی به طور کلی کوتاه نیامده است.

با توجه به اینکه دو طرف درباره گنجاندن یا خودداری از درج عبارت حق غنی سازی به توافق نرسیدند، ابهام عمدی ایجاد شد زیرا اگر قرار بود هر دو طرف به اصرار خود ادامه دهند، ممکن بود این عبارت کل مذاکرات را به شکست بکشاند. بنابراین توافق کردند که سخن صریحی در این باره گفته نشود اما هر کس تفسیر خود را از آن بیان کند.

ملحم در مصاحبه با العربیه افزود: مسأله مهم برای آمریکا و متحدانش وجود ۲۰۰ کیلو اورانیوم با غنای بالا بود که قرار شد طی ۶ ماه آینده خنثی شود.

روزنامه فرانسوی لیبراسیون نیز به نقل از برونو ترتره عضو بنیاد مطالعات استراتژیک فرانسه، به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران را انکار کرد و گفت: چنین حرفی اشتباه است.

توافق، حق ایران را به رسمیت نشناخته است چرا که به رسمیت شناختن حق غنی سازی می توانست به دو چیز منجر شود. اگر این حق به طور رسمی ثبت می شد تهران می توانست با هر گونه محدودیت برنامه غنی سازی مخالفت کند و به خصوص این سابقه بدی را برای تمام دولت های عضو معاهده NPT به وجود می آورد که به الزامات آن پایبند هستند. با وجود تردیدها، آمریکایی ها نیز این چالش را کاملاً درک کرده بودند.

در عوض برای اولین بار مقدماتی درج شده است تا ایران عملاً یک برنامه غنی سازی داشته باشد.
شبکه دولتی انگلیس بی بی سی نیز در تحلیلی مدعی شد: عدم گنجایش صریح عبارت «شناسایی کننده حق غنی سازی اورانیوم» در ایران و توسط ایران این امکان را به جان کری وزیر خارجه آمریکا و سنگین وزن ترین بازیگر گروه ۵+۱ داده که بگوید در سند ژنو چیزی به عنوان «حق غنی سازی» برای ایران گنجانده نشد.

از سوی دیگر پذیرش غنی سازی ۲۰ درصد و عدم ذکر توقف غنی سازی ۵ درصد عملاً برای دولتمردان ایران این امکان را داده که بگویند پس حق غنی سازی به رسمیت شناخته شد.

شاید به دلیل همین ابهامات و موقتی (۶ ماهه) بودن توافق است که تحلیلگران غربی نسبت به دشوارتر شدن مذاکرات اصلی هشدار می دهند. در این باره خبرگزاری فرانسه از قول سوزان مالونی عضو مؤسسه بروکینگز نوشت: تحلیل گران از توافق موقت بنیادین واشنگتن با ایران برای مهار برنامه هسته ای این کشور در ازای لغو تحریم ها استقبال کرده اما هشدار دادند مذاکرات برای دستیابی به یک توافق قطعی دشوارتر نیز خواهد بود.

«کنت پولاک» عضو ارشد مرکز سیاست خاورمیانه «سابان» موسسه «بروکینگز» نیز گفت قابل قبول است که فکر کنیم ایران و جامعه بین المللی اکنون می توانند بر روی یک توافق کامل ظرف شش ماه آینده فعالیت بکنند اما باید این مساله را هم بدانیم که این اقدام ها بسیار دشوارتر از این توافق تازه خواهد بود.
وی هشدار داد: پیچیدگی ها بزرگتر هستند و امتیازهایی که دو طرف درخواست خواهند کرد بسیار عذاب آورتر خواهد بود.

این گزارش می افزاید: یک مسئله مهم باقیمانده، مقاومت ایران درباره حق غنی سازی اورانیوم است.
پولاک گفت: چنانچه تهران بر ایستادگی در مورد اصول - خصوصا حق آن برای غنی سازی و لغو تمامی تحریم ها - اصرار ورزد، ممکن است پیشبرد مذاکرات غیرممکن شود.

البته بیان دقیق و درست اظهارات پولاک این است که اگر آمریکا بر محروم سازی ایران از حق غنی سازی (طبق NPT) اصرار ورزد پیشبرد مذاکرات غیرممکن می شود.

جان کری در جریان کنفرانس مشترک مطبوعاتی با همتای انگلیسی خود خاطرنشان کرده است: پس از حصول توافق، موقت کار دشوار بر سر برنامه بحث برانگیز هسته ای ایران تازه شروع شده است. اکنون واقعا بخش مشکل کار شروع می شود.

وی بلافاصله پس از اعلام توافق در مصاحبه با خبرنگاران گفت ایران حق غنی سازی را ندارد و توافق چنین حقی را به رسمیت نشناخته است! این در حالی بود که دکتر ظریف تصریح کرد توافق نامه حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناخته و وزیران خارجه روسیه و فرانسه نیز این اظهارات ظریف را تأیید کردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات