دکتر محمدرضا عارف در جلسه" هم اندیشی سمن ها" که با موضوع بررسی اصلاح قانون و نظارت بر سمن ها در بنیاد امید ایرانیان برگزار شد گفت: باید از تیم مذاکره کننده هسته ای در ژنو تشکر کنیم.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر محمدرضا عارف در جلسه" هم اندیشی سمن ها" که با موضوع بررسی اصلاح قانون و نظارت بر سمن ها در بنیاد امید ایرانیان برگزار شد، با اشاره به توافقات ژنو گفت: باید از تیم مذاکره کننده هسته ای در ژنو تشکر کنیم چرا که براساس عزت، حکمت، مصلحت و عقلانیت با تمام پیچیدگی های موجود یک تنه به مصاف کشورهای مدعی رفتند و در چارچوب مصالح کشور، از تمام سرمایه اجتماعی که در انتخابات ۲۴ خرداد خلق شد به خوبی استفاده کرده و به دنیا تفهیم کردند که باید با ایران از در گفت وگو و احترام وارد شد.

عارف خاطرنشان کرد: آنچه در گام اول به دست آورده ایم یک برنامه ۶ ماهه برای توقف و کاهش تحریم ها دربرابر توقف گسترش فعالیت های هسته ای است که با گام نهایی که لغو همه تحریم ها و ادامه فعالیت های هسته ای ایران در پرتو اعتمادسازی نسبت به صلح آمیز بودن ماهیت آن امکان پذیر می شود، تکمیل می شود که انشالله مراحل بعد هم با موفقیت همراه شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با گرامیداشت هفته بسیج افزود: سازمان های مردم نهاد خود یک بسیج اجتماعی هستند و امیدواریم با طرحی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود از ظرفیت سمن ها به خوبی استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: انقلاب با پشتوانه مردم به وجود آمده است و جایگاه مردم باید در تمام امور پررنگ باشد و قانون اساسی ما نیز بر این مساله تاکید ویژه دارد اما متاسفانه به دلیل برخوردهای سلیقه ای با سازمان های مردم نهاد، از این سمن ها عملکرد پررنگی دیده نشده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در هشت سال اصلاحات سمن ها پیشرفت خوبی داشتند گفت: اما در همان زمان نیز به قدر کافی فعالیت چشمگیری از سمن ها دیده نشد. امروزه باید توانایی سازمان های مردم نهاد را باور کنیم و برخی از مسئولیت ها را به آنها واگذار کنیم چرا که انگیزه سازمان های مردم نهاد نسبت به سازمان های دولتی بیشتر است و عموما دغدغه منافع مالی ندارند و دولت می تواند بهره برداری بیشتری از آن ها انجام دهد.

عارف با اشاره به اینکه رفتار سلیقه ای جز هزینه و خسران نتیجه ای در پی نخواهد داشت افزود: امیدواریم در دولتی که با پشتوانه و حمایت مردمی روی کار آمده است سازمان های مردم نهاد بیش از پیش پررنگ تر فعال شوند چرا که امروزه در بحث آسیب های اجتماعی با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم و در برحی موارد به سمت بحران حرکت می کنیم و دولت به تنهایی نمی تواند با این مسائل مقابله کند و حتما نیازمند سازمان های مردم نهاد است و باید از مجلس تشکر کنیم که به سراغ بررسی این طرح آمده است.

وی با اشاره به روز جهانی" حذف خشونت علیه زنان" نیز اظهار کرد: در کشورهای مدعی دموکراسی و آزادی، خشونت علیه زنان بیشتر است و در همان اندازه که در کشورهای در حال توسعه و عقب مانده تبعیض در مساله زنان دیده می شود در کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد. در روزهای گذشته گزارشی از خشونت علیه زنان در فرانسه دیده شد و اگرچه در ظاهر خشونت فیزیکی دیده می شود اما علیه زنان خشونت های نرم نیز وجود دارد و ما باید با الگوگیری از تعالیم اسلام در مورد حذف خشونت علیه زنان نه تنها در کشور خود بلکه در همه دنیا تلاش کنیم و می توانیم موثر باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات