اگر اقدام رییس جمهوری سابق از موارد عدم حضور نباشد، دادگاه و مراجع قضایی کیفری می توانند با تجدید جلسه مجددا فرد را به عنوان متهم یا مطلع احضار کنند و در برگه احضاریه جدید قید کنند عدم حضور موجب جلب است و تنها در صورت ابلاغ این احضاریه جدید و عدم حضور مجدد فرد مرجع قضایی کیفری می تواند به درخواست شاکی متهم یا مطلع را جلب کند.

گروه سیاسی - «محمود احمدی نژاد» راشاید باید پرحاشیه ترین مرد تاریخ سیاسی ایران بعد از انقلاب لقب داد، مردی که در کسوت عالیترین شخصیت اجرایی کشور یعنی «رییس جمهور» ۸ سال را با حاشیه هایش را سپری کرد، از سخنان عجیب و پر از اصطلاحات عجیب تا سفرهای غریب، نامه ها و مصاحبه های مختلف و پرحاشیه را نیز باید به این روند اضافه کرد. هنوز اما و اگرهای پیرامون وی ادامه دارد.

به گزارش افکارنیوز؛ دانشگاه عالی ایرانیان و پرونده شکایت مجلسیان از وی شاید مهم ترین حواشی بعد از پایان دوران ریاست جمهوری اش باشد. دادگاهی که پایگاه اینترنتی دولت اعلام کرد که رئیس جمهور به دلیل شکایت «کمیسیون اصل ۹۰ و علی لاریجانی» همچنین فردی به نام «یعقوب خلیل نژاد» تشکیل شد، اما وی در اولین جلسه دادگاه شرکت نکرد.

قرار بود این دادگاه به ریاست قاضی «مدیرخراسانی» و در در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران برگزار شود، شاکیان در غیاب احمدی نژاد اظهارات خود را مطرح کردند؛ این جلسه غیرعلنی و محرمانه بود.

بر اساس ماده ۲۳۳ آیین نامه داخلی مجلس نمایندگان می توانند در خصوص تخلف دولت گزارش را تهیه کرده و آن گزارش را در صحن علنی مجلس به تصویب رسانده و به قوه قضائیه ارجاع دهند. در طول مجلس نهم گزارشات متعددی به این شکل به قوه قضائیه ارسال شد اما تا کنون این گزارشات در قوه قضائیه و در دادگاه ها بررسی نشده است.

لاریجانی در خصوص انتشار خبر احضار رییس دولت سابق به دادگاه در آن زمان گفت: انتشار خبر احضار احمدی نژاد به دادگاه را در شرایط کنونی شیطنت آمیز بود و عنوان کرد که رئیس کمیسیون اصل ۹۰ از احمدی نژاد شکایت شخصی نداشته اند بلکه شکایات مربوط به تخلفات قانونی دولت و با تصویب مجلس بوده است. مطابق اصل ۱۴۰ قانون اساسی رسیدگی به اتهام رییس جمهور و معاونان وی و وزراء در مورد جرائم عادی با اطلاع مجلس و در دادگاه های عمومی انجام می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه معتقد است که «تخلف و نقض قوانین از هیچ مقامی پذیرفته نیست» و می گوید که «تصمیماتی که منجر به عدم اجرای قانون مزبور شده قابل بررسی و پیگیری قانونی است» ، همچنین قانون می گوید که در دو حالت ابلاغ قانون و ابلاغ واقعی. تنها دلایل قانونی ازجمله بیماری، شرایط خاص (زلزله، سیل و توفان) ، عدم امکان حضور در محل به علت دوربودن از مرجع قضایی یا ناتوان بودن از حضور در آن زمان مقرر و سایر موارد از قبیل فوت بستگان نزدیک و… که در قانون تفهیم شده است قانونی و از سوی دادگاه قابل پذیرش است.

صالح نیکبخت، وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه می گوید: اگر اقدام رییس جمهوری سابق از موارد عدم حضور نباشد، دادگاه و مراجع قضایی کیفری می توانند با تجدید جلسه مجددا فرد را به عنوان متهم یا مطلع احضار کنند و در برگه احضاریه جدید قید کنند عدم حضور موجب جلب است و تنها در صورت ابلاغ این احضاریه جدید و عدم حضور مجدد فرد مرجع قضایی کیفری می تواند به درخواست شاکی متهم یا مطلع را جلب کند.

وی در ادامه می گوید: هرچند عدم حضور رییس جمهوری سابق در جلسه دادگاه موجب به وجودآمدن ابهاماتی شده است اما صرف عدم حضور اتهامی دیگر به اتهامات او نخواهد افزود. زیرا احضار هرکس به مراجع قضایی ازجمله دادگاه کیفری استان تهران باید بر اساس احضاریه باشد و این احضاریه به دست شخص یا بستگان و خادمان او برسد و اگر این ابلاغ امکان پذیر نباشد، احضاریه به وی ابلاغ قانونی شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات