این روزها خبر آزادسازی «۸ میلیارد دلار» از دارایی های ایران در کش و قوس تأیید و تکذیب قرار دارد اما سخنگوی دولت بار دیگر تصریح کرد آثار اقتصادی ای که به دلیل این توافق نامه فراهم می شود مطمئنا بیش از ۸ میلیارد دلار است.

به گزارش افکارنیوز ، تا پیش از توافق هسته ای میان ایران و غرب، مقامات دولت تدبیر و امید و برخی نزدیکان آن، گشایش گره مشکلات اقتصادی را در گرو موفقیت سیاست خارجی می دانستند.

در کنار این، برخی رسانه های حامی دولت در ماه های اخیر سعی داشتند حل مشکلات داخلی را به موضوع سیاست خارجی پیوند بزنند و با این خط که «رفع تنش در سیاست خارجی یعنی بهبود وضعیت اقتصادی» توافق با غرب بر سر موضوعات مختلف به ویژه هسته ای را حلال وضع معیشت مردم معرفی کنند.

بالاخره هفته گذشته اولین گام از توافقی که دولتی ها نویدش را می دادند برداشته شد و ایران و کشورهای ۱+۵ توافقنامه ای را امضا کردند تا یکی از وعده های روحانی در خط آغاز تحقق قرار گیرد.

بنابر این گزارش، پس از امضای این توافقنامه، سوال های زیادی درباره منافع توافق با غرب به وجود آمد که سر منشا حاشیه های بسیاری شد؛ حاشیه هایی که نوبخت سخنگوی دولت این روزها در خط مقدم آن قرار دارد.

انتشار خبر آزادسازی ۸ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران توسط آمریکا و تائید و تکذیب های پیرامون آن در روزهای اخیر، حاشیه های فراوانی از رسانه ها گرفته تا صحن مجلس رقم زد.

همه چیز از یک مصاحبه شروع شد

شاید نام علی نقی خاموشی برای بسیاری از فعالان اقتصادی شناخته شده باشد؛ وی که در دورانی رئیس اتاق بازرگانی ایران بود، هم اکنون نیز دستی بر آتش تجارت دارد.

علی نقی خاموشی روز یکشنبه ۳ آذرماه، وقتی در حال انجام مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری ایرنا بود، فکر نمی کرد خبرش دستخوش تائید و تکذیب های گوناگون شود.

رئیس سابق اتاق بازرگانی در این گفت و گو با خبرگزاری رسمی دولت، از آزاد سازی حدود ۸ میلیارد دلار دارایی های بلوکه شده ایران توسط آمریکا خبر داد.

وی افزود: توافق بامداد امروز ایران و کشورهای ۱+۵ آغازی برای باز شدن راه های ارتباطی اقتصاد ایران با جهان است.

خاموشی این توافق را موجب تسهیل روند مراودات تجاری میان ایران و اروپا و حتی آمریکا دانست.

این مصاحبه اما در ادامه منشا سوالی شد که فردای آنروز از سخنگوی دولت پرسیده شد.

وقتی نوبخت با یک «بله» و «سر تکان دادن» ۸ میلیارد را تائید کرد


سخنگوی دولت که برای سخنرانی در همایش «دولت اعتدال و تبیین راهبردها» دوشنبه ۴ آذر به دانشگاه عالی دفاع ملی رفته بود که پس از پایان سخنرانی خود در جمع خبرنگاران قرار گرفت و به سوالات گوناگون آنها پاسخ داد.

یکی از سوالات خبرنگاران درباره فوائد رفع محدودیت تحریم ها بود که نوبخت البته در سخنرانی اش هم به آن اشاره کرد.

وی اظهار داشت: مطمئنا در ادامه، تحریم ها کم خواهد شد و بخشی از منابع کشور قابلیت استفاده در داخل را پیدا می کنند و از این رو توافق هسته ای بر اقتصاد ایران تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته ما برای منابع مالی به وجود آمده، به واسطه این توافق، برنامه داریم و قطعا به دست آمدن این منابع تاثیرات مثبتی برای ما خواهد داشت.

بنابر این گزارش، همه چیز اما دقیقا زمانی که خبرنگاران حاضر فکر می کردند مصاحبه تمام شده، رخ داد.

خبرنگار ایرنا در لحظه خروج سخنگوی دولت از سالن از وی با این عنوان که «آیا خبر آزاد سازی ۸ میلیارد اموال را تائید می کنید؟ » سوالی پرسید که سخنگوی دولت ضمن تائید این سوال با سر گفت: بله!

این بله گفتن کافی بود تا خبر تائید آزادسازی ۸ میلیارد دارایی ایران توسط آمریکا در صدر اخبار رسانه ها قرار گیرد و برخی روزنامه های عمدتا اصلاح طلب، این خبر را به عنوان تیتر یک خود انتخاب کنند.

واکنش طرف غربی: ۸ میلیارد نیست، ۴ میلیارد دلار است!

وزارت خزانه داری آمریکا که مسئولیت اموال بلوکه شده ایران را برعهده دارد، نخستین طرفی بود که به ماجرای آزاد سازی ۸ میلیارد واکنش نشان داد.

این وزارتخانه اعلام کرد: هنوز هیچ پولی از دارایی های ایران آزاد نشده است.

این وزارتخانه همچنین با رد خبر آزادسازی ۸ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده تاکید کرد: رقم پولی که قرار است آزاد شود، همان ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است که در ژنو توافق شده است.

البته این تکذیب آمریکایی ها پایان ماجرا نبود و کار به صحن علنی مجلس رسید.

رسایی: نوبخت می گوید من نگفتم!


اولین جلسه علنی مجلس پس از این اظهارنظر نوبخت درگیر حاشیه های ۸ میلیارد دلاری شد.

حمید رسایی در تذکری آئین نامه ای اظهار داشت: صبح امروز برخی روزنامه ها تیتر یک زدند که آمریکا ۸ میلیارد دلار اموال ایران را آزاد کرده و سخنگوی دولت این موضوع را تأیید کرده است.

وی ادامه داد: بنده امروز از آقای نوبخت در این زمینه سؤال کردم که او گفت این دروغ است و من اصلا چنین چیزی نگفتم و اصلا چنین موضوعی صحت ندارد و من نمی دانم عدد ۸ را از کجا آورده اند.

رسایی تصریح کرد: برخی از این رسانه ها پایگاه دشمن هستند و آقای نوبخت گفت این خبرها برای مردم توقع ایجاد می کند.

این سرآغاز تکذیب خبر آزادسازی ۸ میلیارد دارایی ایران توسط آمریکا بود؛ خبری که تا اینجا دوبار تائید و یکبار تکذیب را در کارنامه خود دارد.

تکذیب رسمی نوبخت؛ توافق ژنو از ۸ میلیارد بیشتر فایده دارد


دو روز بعد، یعنی چهارشنبه، در حاشیه جلسه هیات دولت این نوبخت بود که در مقام تکذیب «تائید» دو روز پیش خود اقدام کرد.

وی خبر نقش شده از جانب خود درباره آزادسازی ۸ میلیارد دلاری را «استماع یک خبرنگار» خواند و گفت: شاید خبری استماع یک خبر خبرنگار باشد و به صورت مبهم از آن برداشت کند.

نوبخت ادامه داد: ظرف دو روز گذشته مطلبی درباره آثار مثبت اقتصادی توافقنامه ژنو مطرح شد که صدا و سیما نیز فایل صوتی آن را پخش کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه عدد ۸ میلیارد اصلا در گزارش من نبود، تصریح کرد: تصویر نیز نشان می دهد که اظهار نظر مطرح شده و پاسخ آن مشخص نیست البته شاید برای برخی رسانه ها مهم باشد که آثار اقتصادی این توافقنامه را بدانند.

نوبخت ادامه داد: آثار اقتصادی که به دلیل این توافق نامه فراهم می شود، مطمئنا بیش از ۸ میلیارد دلار است؛ البته نقض خبر ۸ میلیارد ناقض تاثیرات مثبت برداشته شدن تحریم ها نیست.

چرا دولت خبر ۸ میلیارد دلاری را تکذیب کرد؟


سوال اول ایجاد شده این است که چرا نوبخت در اولین گام، مصاحبه علی نقی خاموشی با رسانه رسمی دولت را تکذیب نکرد؟

بنابر این گزارش، همانطور که حمید رسایی از قول نوبخت مطرح کرد، وی اینگونه اخبار را سبب ایجاد توقع در مردم می داند.

این در حالیست که سایت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور روز سه شنبه هفته گذشته در اوج واکنش ها به خبر آزاد سازی ۸ میلیارد دلار از دارایی های ایران، در خبری به نقل از نوبخت نوشت «درآمد سالانه ۵۰ میلیارد دلاری ایران پس از لغو تحریم ها»

نوبخت در این مصاحبه گفته: با برچیده شدن سازمان تحریم ها، سالانه ۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد کشور سرازیر خواهد شد.

حال این سوال ایجاد می شود که آیا نقل این خبر و اعلام افزایش ۵۰ میلیارد دلاری (که حدود ۶ برابر ۸ میلیارد است) درآمد کشور برای مردم توقع ایجاد نخواهد کرد؟

لغو تحریم ها و سرازیر شدن سرمایه به کشور یکی از موضوعاتی که بود که از روزهای اول دولت تدبیر و امید به عنوان وعده ای قابل تحقق، مطرح شده است ولی ظاهرا این روزها برخی نمی خواهند آثار واقعی توافق ژنو برای جامعه مشخص و واضح باشد.

بنابر این گزارش، البته شاید برخی جریان ها احتمال می دهند تحول اقتصادی مدنظر با کاهش تحریم ها محقق نشود و تبلیغات شدید صورت گرفته پیرامون حل مساله هسته ای و در ادامه آن، حل مشکلات اقتصادی نتیجه مطلوبی نداشته باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات