فارین پالیسی منتشر کرد:

این نمودار تمام مقاله های خبری انگلیسی زبان جهان که توسط گراف دانش جهانی (جی دی ای ال تی) مانیتور شده را نشان می دهد. نتیجه نمودار، شبکه ای از همه کسانی بود که در پوشش اخبار جهان از ایران در طول ۷ ماه گذشته حضور داشتند.

به گزارش افکارنیوز ، در حالی که توافق ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ و حواشی این توافق جزو تیترهای اول خبرگزاری های دنیاست، پایگاه فارین پالیسی در گزارشی اقدام به تحلیل گزارشها و اخبار ایران در طول ۷ ماه گذشته در فضای وب کرده است.

 این گزارش می نویسد: «برنامه هسته ای ایران مدت ها است که از بالاترین تیترهای سیاست خارجی جهان است و اخیرا بالاتر هم رفته است البته به دلیل این توافق اخیری که در ژنو انجام شد. جزئیات این توافق به خودی خود بسیار جالب است اما روی هم رفته، داستان های خبری درباره ایران که در فضای سایبری جهان موجود است می تواند به ما بگوید که تا چه حد از می توانیم درباره این کشور بدانیم. به وسیله استفاده از تحلیل های «بیگ دیتا Big data» ، از پوشش رسانه ای دنیا، که مرکب است از تکنیکهای بصری سازی اینترنتی است، می توانیم در فضای سایبر ارتباط بین هر سرخط خبری را مطالعه کنیم- حال به هر صورتی که روی ایران مانور داده باشد.

نموداری که در زیر آمده، تمام مقاله های خبری انگلیسی زبان جهان که توسط گراف دانش جهانی (جی دی ای ال تی) مانیتور شده را نشان می دهد. هر مطلبی که از افراد، سازمان ها، مکان ها، حوادث و… بین ماه های آوریل و اکتبر سال جاری در مورد ایران آمده تحلیل شده است. لیستی از هر شخصی که در این مطالب نام برده شده بود تهیه شد. نتیجه این شد که میان همه این اسامی ارتباطی معنادار وجود دارد. نتیجه پایانی نمودار، شبکه ای از همه کسانی بود که در پوشش اخبار جهان از ایران در طول ۷ ماه گذشته حضور داشتند.


این نمودار شبکه ای سپس با استفاده از تکنیک هایی، اشخاصی که در ارتباط نزدیک با هم بودند را در یک گروه قرار می دهد. در مرحله بعد هر چه این افراد به هم نزدیک تر بودند هم رنگ تر و هر چه دورتر بودند ناهم رنگ تر شدند.

رنگ بنفش نشان دهنده ایالات متحده و متحدان او، به طوری که اوباما در مرکز و آبی تیره ای که به سمت مرکز پایینی کل شبکه می رود نشان دهنده ادوارد اسنودن است. حالا یافته بسیار عجیب اینجاست: درحالی که کاملا آشکار است که اسنودن هیچ ارتباطی با مذاکرات اتمی ایران و ایالات متحده نداشته، نقش بزرگ تر از معمول او در گفت و گوهای جهانی درباره سیاست خارجی امریکا، او را بخشی از مفهومی کرده است که در مذاکرات با ایران گنجیده است.

به ویژه اینکه، این پوشش رسانه ای، اسنودن را به شکست شیوه های امنیتی داخلی سازمان امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) با برخی از شیوه های مورد استفاده ایالات متحده در تلاش برای خرابکاری در تلاش های هسته ای ایران مرتبط می سازد. این رسانه ها هم چنین از گزارشاتی استفاده کرده اند که اسنودن فاش ساخته و نشان می دهد که سازمان های جاسوسی ایالات متحده احتمالا در حمله ویروسی استاکس نت به ایران دست داشته اند.


خوشه آبی- سبز در پایین سمت راست، در ارتباط با اسرائیل است. در حالی که خوشه آبی روشن در بالا سمت چپ مرتبط با گزارش های بین المللی است. دسته زرد سمت چپ شکل، کل جایی است که اسامی ایرانیانی چون حسن روحانی، {آیت الله} علی خامنه ای، محمد جواد ظریف و محمود احمدی نژاد تکرار شده است. سیاست مداران ایرانی ای چون اسفندیار رحیم مشایی، محمدرضا عارف و غلام علی حداد عادل نیز در این خوشه نقش اساسی دارند. »با توجه به اینکه این گزارش توسط یکی از معتبرترین پایگاه های خبری تحلیلی غرب منتشر شده است، ارتباط موجود میان خود این گزارش، ویروس استاکس نت، ادوارد اسنودن و جاسوسی های همیشگی ایالات متحده از جمهوری اسلامی نشان دهنده این مهم است که خطر قطعی تحت نظر بودن در اینترنت همواره برای هر کاربر ایرانی اعم از شهروند عادی یا مسئول، و برای هر سازمان ایرانی وجود دارد. نکته مهم تر آنکه برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی و مقابله با دروغ پردازی رسانه ها علیه ایران باید جریانهای رسانه ای در جهان رصد و بررسی شده و استراتژی های مقابله با آنها به نحو دقیقی طراحی شود، مساله ای که به نظر می رسد شایسته توجه بیشتری است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات