رییس مجلس گفت: جراحی های اقتصادی که قطعا به نفع ملت و کشور است، وقتی در کشمکش سیاست داخلی گرفتار می شود کسی شجاعت برای اقدام ندارد. اینگونه اصلاحات با افکار پوپولیستی اتفاق نمی افتد.

به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی امروز مجلس گفت: اگر بودجه جاری کشور تا این حد متورم نبود، آیا کشورهای زیاده خواه غربی می توانستند تا این حد گردن کلفتی نسبت به مسئله هسته ای ایران داشته باشند و با ابزار تحریم حرف زور بزنند؟

وی افزود: همه دولت ها در ادوار مختلف پس از انقلاب از کوچک کردن دولت و کاهش هزینه جاری سخن گفتند. سؤال اینجاست کدام موفق شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز متاسفانه درآمد کل کشور برابر هزینه جاری ادارات شده است و چیزی برای عمران کشور باقی نمانده است تا مردم از آن منتفع شوند. چرا این وضع وجود دارد. ریشه آن این است که دولت ها و مجالس همگی با رای مردم سر کار می آیند و این نوع جراحی های اقتصادی که قطعا به نفع ملت و کشور است، وقتی در کشمکش سیاست داخلی گرفتار می شود کسی شجاعت برای اقدام ندارد.

لاریجانی ادامه داد: اینگونه اصلاحات با افکار پوپولیستی اتفاق نمی افتد افکار پوپولیستی نوعی عوام زدگی است نه مردمی بودن و نه رعایت مصالح کشور که نمونه این گونه تصمیمات را در نحوه اجرای هدفمند کردن یارانه ها می توان دید که به جای ایجاد مجال جهت توسعه و عمران کشور، عملا هزینه جاری کشور به میزان حداقل ۲۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وی افزود: سالهاست که سیاست اصل ۴۴ ابلاغ شده و قانون آن به تصویب رسیده آیا واقعا امروز صنعت و اقتصاد کشور در دست ملت است یا سایه بخش های دولتی و شبه دولتی همچنان اقتصاد را به بیماری مزمن کم بهرگی مبتلا کرده است.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: اکثر پروژه های عمرانی کشور از سنخ پروژه های ذیل اصل ۴۴ است که باید به بخش خصوصی واگذار شود.

لاریجانی ادامه داد: در شرایط فعلی که بر حسب گزارش رئیس جمهور، حدود ۴۰۰ هزار میلیارد بودجه عمرانی در دست اجرا داریم و از طرف دیگر حداکثر ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی می توانیم برای سال آینده در نظر بگیریم، تصمیم بگیریم این پروژه ها را به مردم واگذار کنیم نه اینکه این ثروت را معطل نگاه داریم و بعد از سال ها تاخیر اگر ساخته شود، تازه باید طبق اصل ۴۴ آنها را واگذار کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان اظهار داشت: در آستانه بودجه سال آینده قرار داریم و شما قدرت تغییر شرایط را بر این اساس دارید.

لاریجانی تصریح کرد: در همین بحث هسته ای ملاحظه کنید تشکیلات سازمان ملل چه آژانس و چه شورای امنیت که با کمک های مالی کشورها منجمله ایران اداره می شود، تصمیم به تحریم ایران و این همه فشار بر ایران گرفته اند.

وی افزود: سازمان های بین المللی در این مدت چه مشکلی را از کشورهای اسلامی حل کردند، به عنوان مثال مشکل مردم فلسطین در سازمان ملل حل شد یا سازمان ملل از اشغال عراق و افغانستان جلوگیری کرد یا در مسئله جنگ ۳۳ روزه ۲۲ روزه و ۸ روزه علیه مردم لبنان و فلسطین اقدامی توسط سازمان ملل انجام شد.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: امروزه پس از ۱۰۰ سال حدس مدرس در مورد سازمان های بین المللی به واقعیت پیوست و سازمان ملل متحد امروزه به سازمان ایالات متحده بیشتر شباهت یافته است.

ادامه دارد…
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات