حسین شمسیان

یک هفته قبل، وقتی کیهان در واکنش اظهارات مقامات آمریکایی پس از امضاء توافقنامه هسته ای میان ایران و شش کشور طرف مذاکره نوشت: «آمریکا قابل اعتماد نبود، توافق ژنو یک ساعت دوام آورد» بعضی ها خرده گرفتند و ادعا کردند که کیهان پیش داوری کرده و هنوز خبری نشده، موضوع را مورد تردید و تشکیک قرار داده است! اما اکنون و تنها یک هفته پس از امضاء توافقنامه، چندین و چند سند مهم و غیرقابل انکار جدید در دسترس است که صحت تیتر آن روز کیهان را تأیید می کند و هر انسان منصفی را به تأیید وا می دارد.

به این چند نمونه توجه کنید:
۱- آسوشیتدپرس از تدوین لایحه جدید تحریم ها علیه ایران خبر داد و نوشت: این لایحه ایجاب خواهد کرد که دولت اوباما هر سی روز یک بار تأیید کند که ایران به توافق ژنو پایبند است و در هیچ عملیات تروریستی دست نداشته است (! ) و بدون این تأیید، تحریم های جدید وضع خواهد شد! گفتنی است آمریکایی ها حزب الله لبنان، حماس و همه نهضت های اسلامی را «تروریست» می نامند!

۲- دنیس راس عضو ارشد شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: دادن حق غنی سازی به ایران توهم ایرانیان است (! ) تنها راه کاهش واقعی تحریم ها، عقبگرد در برنامه هسته ای و ایست کامل آن است!

۳- رویترز هم نوشت: هرچند کشورهای غربی متعهد به لغو تحریم بیمه ایران شده اند، اما لغو این تحریم ها چندین ماه زمان می برد (! ) و نیازمند تغییر رسمی در قوانین اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکاست!

۴- شورای اتحادیه اروپا طی اطلاعیه ای تصمیم این اتحادیه را برای اعمال تحریم های جدید اعلام کرد و ۱۷ شرکت کشتیرانی ایران را مشمول تحریم های جدید دانست.
۵- رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که جمهوری خواهان و دموکرات ها در هفته های آینده خواهند کوشید تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب کنند!

۶- نیویورک تایمز نوشت: به اعتقاد کاخ سفید، راه کنترل ایران مهار برنامه هسته ای و «تغییر ماهیت نظام» بطور همزمان است (! ) با یک معامله هسته ای و تقویت گروه های نزدیک به آمریکا در ایران، می توان ماهیت نظام را تغییر داد (! ) و با مهار قابلیت های هسته ای می توانیم روی «تغییر انقلابی در ایران» حساب کنیم!

اینها فقط چند نمونه از اظهارات و اقدامات غرب و رسانه هایی است که نمایندگان و سخنگویان مقامات غرب محسوب می شوند و بررسی دقیق و همه جانبه آنچه ذکر شد - و البته ده ها سند دیگر که از حوصله این نوشتار خارج است - به روشنی نشان دهنده عهدشکنی غربی ها و درستی پیش بینی کیهان است.
اما ممکن است برخی در واکنش به اخباری که بدون هرگونه تحلیل و بصورت واقعیاتی عریان و گزنده از ماهیت طرف غربی تقدیم شد، به این نکته اشاره کنند که در غرب کسانی هستند که معتقدند باید زودتر از این ها با ایران توافق می شد و ایران در اثر این توافق به پیروزی هایی دست یافته است.

صرفنظر از ماهیت توافقنامه - که متن آن منتشر شده و برای همگان قابل بررسی و ارزیابی است - در پاسخ باید گفت که هم آنها که برای ما رجز می خوانند و چند نمونه از رجزخوانی هایشان را خواندید و هم آنها که معتقد به دست یابی ایران به توفیقاتی در ژنو هستند در یک هدف مشترکند و آن چیزی نیست جز تضعیف در نهایت حذف ایران از معادلات جهانی قدرت و سیاست. هر ۲ گروه غربی یک هدف مشترک دارند ولی برای رسیدن به آن راه های مختلفی در نظر دارند.

یک گروه به صراحت می گوید تحریم ها و فشارها کارساز بوده و ایران را بر سر میز مذاکره کشانده است و حال که چنین است هیچ امتیازی به آنها ندهیم! حتی از نوشتن کلمات مبهم و غیرقابل تحقق هم خودداری کنیم و همین جا یک بار برای همیشه تکلیف ایران را روشن کنیم! اما گروه دوم می گویند ما ده سال پیش باید با ایران توافق می کردیم آن موقع ایران چند ده سانتریفیوژ داشت اما حالا حدود ۲۰ هزار! پس باید با ترفند زیرکانه ای، ایران را از توسعه برنامه هسته ای و پیشرفت در این امر جلوگیری کنیم! ملاحظه می کنید که هر دو یک هدف را دنبال می کنند اما با ۲ زبان و روش مختلف.

اکنون آنچه باید از رفتار غربی ها نتیجه بگیریم این است که آنها به هیچ وجه قابل اطمینان و اعتماد نیستند و حتی برای یک توافق قابل تفسیر و تأویل با ده ها پرسش و اما و اگر نمی توان به آنها اعتماد کرد و این ناشی از خوی استکباری آنهاست که هرگز تغییر نمی کند چه ده سال پیش و چه امروز! روحیه خود برتربینی و کدخدایی که باعث می شود آنها خود را ارباب بدانند و به دنیا به چشم رعیت نگاه کنند و طبیعی است که شکستن هر عهدی را با رعیت جایز می شمارند! این نکته ای است که مسئولان دستگاه دیپلماسی ما به خوبی بر آن واقفند و وزیر محترم امور خارجه هم روز قبل بر عدم اعتماد مردم ایران به غرب به خاطر همین رفتارها اشاره کرده بود. یقیناً تلاش آنان و همه آنانی که در راه سربلندی ایران اسلامی تلاش کنند، مورد تقدیر خواهد بود.

از دیگر سو مردم فهیم ما این موضوع را به خوبی می دانند که پیشرفت های هسته ای و دیگر پیشرفت های ایران اسلامی در همین سال های تحریم سخت و در سایه مجاهدت فرزندان غیور و گمنام این مرز و بوم حاصل شده است در سایه جهاد خاموش مجاهدانی چون شهید شهریاری (که این روزها در سالگرد شهادت مظلومانه اش هستیم) ما به پیشرفت هایی دست یافتیم که غرب هرگز فکرش را هم نمی کرد و به همین خاطر است که با هر روشی در صدد توقف ما در همین نقطه است. اما شهریاری ها با خونشان به ما آموختند که غرب قابل اعتماد نیست و ما خودمان می توانیم به آنچه می خواهیم دست یازیم.

و بالاخره باید به این واقعیت که شواهد فراوانی از آن حکایت می کند توجه داشت که حریف نه فقط آنگونه که ادعا می کند، توانمند نیست، بلکه به قول برژینسکی در نشست شورای آتلانتیک (دسامبر ۲۰۱۱) دوران ابرقدرتی آمریکا به سر آمده و از قله - به زعم وی- ۲۰۰۱ به دره ۲۰۱۱ کشیده شده است… که شرح این ماجرا به درازا می کشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات