دستور کار آمریکا برای دور بعدی مذاکرات هسته ای با ایران چیست؟ روزنامه واشنگتن پست به بررسی این پرسش پرداخت.

به گزارش افکارنیوز ، دیوید ایگناتیوس در این تحلیل می نویسد: آمریکا نمی خواهد هیچ راکتور آب سنگینی در ایران فعالیت کند که البته شامل راکتور اراک نیز می شود.

این راکتورها می توانند پلوتونیوم تولید کنند که در ساخت بمب کارایی دارد و یک بخش خطرناک و غیرضروری در برنامه های هسته ای صلح آمیز محسوب می شود.

وی ادامه می دهد: ایالات متحده ایران را برای کاهش شمار سانتریفیوژها تحت فشار قرار می دهد.

در حال حاضر اندکی بیش از ۱۹ هزار سانتریفیوژ در ایران وجود دارد که آمریکا می خواهد تعداد آنها به نصف برسد.

واشنگتن هم اکنون می گوید که در توافق جامع تر راه برای حق غنی سازی ایران به منظور استفاده صلح آمیز باز است.

اما مذاکره کنندگان در دور آتی مذاکرات به دنبال کاهش تعداد سانتریفیوژها خواهند بود. آنها می خواهند تعداد سانتریفیوژها به اندازه ای کاهش یابد که تنها برای یک برنامه هسته ای غیر نظامی محدود کفایت کند.

ایالات متحده موضوع تعطیلی سایت غنی سازی فردو در نزدیکی قم را مطرح خواهد کرد. مقامات آمریکایی خواهند گفت که موقعیت احداث این سایت با تأکید ایران بر صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای اش همخوانی ندارد.

واشنگتن پست خاطرنشان می کند: ایالات متحده با جدیت پایبندی ایران به تعهداتش به موجب توافق مقدماتی را زیر نظر می گیرد. ایران متعهد شده که به بازرسان اجازه بازرسی روزانه از سایت های هسته ای را بدهد.

این در حالی است که این امکان وجود دارد در جریان این بازرسی ها، بازرسان به موارد جدیدی برخورد کنند که می تواند مبنای مذاکرات دیگری را تشکیل دهد.

در ادامه یادداشت ایگناتیوس می خوانیم: در نهایت، آمریکا و شرکای مذاکره ای اش باید با مهارت ساختاری را برای دور بعدی مذاکرات طراحی کنند.

یک کمیسیون مشترک از کارشناسان که بر روند اجرای توافق شش ماهه نظارت دارد می تواند در این زمینه مؤثر باشد. در همین حال مذاکرات جامع بین ایران و گروه ۵+۱ آغاز می شود.

البته باید دید که آیا در مرحله دوم نیز واشنگتن ساختاری موازی برای گفت وگوهای دوجانبه و محرمانه با ایران را مانند مرحله اول حفظ می کند یا خیر.

در مرحله دوم، محرمانه نگاهداشتن موضوعات دشوارتر خواهد بود چرا که کشورهایی که از گردونه خارج می مانند به این موضوع اعتراض خواهند کرد.

در پایان این تحلیل می نویسد: یکی از کارت های خطرناک این بازی مذاکره ای، اسرائیل است. اوباما از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل خواسته فضای بیشتری برای دیپلماسی در نظر گرفته و تیمی را به واشنگتن اعزام کند تا در مورد استراتژی مرحله بعد با مقامات آمریکایی رایزنی کند.

شاید ایالات متحده و اسرائیل به یک کانال مخفی نیاز داشته باشند که خارج از فضای پرتنش و مملو از فشار کنونی، زمینه گفت وگو را فراهم می کند.

بله گرفتن از ایران برای توافق مقدماتی در ژنو ۳ خیلی سخت بود، اما باید گفت که این تازه آغاز یک راه دشوار است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات