رئیس جمهور در گزارش خود تصریح کرد «دنبال آشتی است و می خواهد با همه آشتی کند. » این رویکرد خوبی است، باید از آن استقبال کرد و این رویکرد متضمن وحدت ملی و وحدت نخبگان است. اما اگر اینطور است چرا دو سوم گزارش عملکرد قهر و کینه توزی با دولت گذشته است؟ این با دنبال آشتی بودن نمی خواند. نقد دولت گذشته حق است، باید از آن دریغ نکرد اما نقد با گوشه و کنایه، طنز و هجو از سوی رئیس دولت که باید سخن او مقوم وحدت ملی باشد چه معنی دارد؟

به گزارش افکارنیوز ، سردبیر روزنامه رسالت ضمن ارائه این پرسش ها به نقد گزارش رئیس جمهور درباره عملکرد صد روزه دولت پرداخت و نوشت: آقای روحانی فوری ترین کار دولت را تامین کالاهای اساسی دانست.

برخی از روزنامه های دوم خردادی از این گزارش تیتر زدند که تنها سه روز گندم داشتیم! به نظر می رسد در این مورد شعور مخاطب نادیده گرفته شده است. تامین کالاهای اساسی برای کشور چیزی نیست که با ۴ یا ۵ روز تدبیر قابل حل باشد. مساعی دولت گذشته در انباشتن انبارها نادیده گرفته شده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: آقای روحانی دوباره موضوع خالی بودن خزانه را مطرح کردند. متاسفانه خبرنگاران یا مجریانی که آنجا بودند یک کلمه به نقدهای مشفقانه ای که به این سخن در مطبوعات و رسانه ها مطرح شده بود، اشاره نکردند.

خزانه کشور محل دریافت ها و پرداخت های دولت است. صفر بودن آن حتی منفی بودن آن دلیل بر خالی بودن آن نیست. حال آنکه رئیس جمهور اذعان دارند وقتی خزانه را تحویل گرفتند به اصطلاح مانده حساب آن ۱۲۸۰ میلیارد تومان بوده است.

آشکارترین دلیل نادرست بودن این ادعا این است که دولت طی هشت ماه گذشته پرداخت های خود را سر موعد عمل کرده است.

اگر خزانه خالی بود که کارمندان دولت و قضات و نیروهای لشکری و کشوری باید می رفتند خانه می نشستند تا دولت برود دنبال خزانه پر. از سوی دیگر رئیس جمهور محترم گله خزانه خالی را دارند، از طرف دیگر در همین گزارش وعده دو بسته کالایی را تا پایان سال، به اقشار کم درآمد می دهند. اگر خزانه خالی و دولت با کسری روبه روست این دو بسته کالایی را آن هم بدون مصوبه مجلس از کجا می خواهند بدهند؟


در ادامه این تحلیل آمده است: رئیس جمهور از موضوع کسری یارانه ها در سال جاری گفتند. بدون اینکه برای ادعای خود سندی ارائه دهند. منتقدین دراین باره سند ارائه داده اند که دولت کسری ندارد. اما نه رئیس جمهور، نه مسئولین مربوط در این مورد حاضر نشدند توضیح دهند.

منتقدین به طور شفاف گفتند مهم ترین منابع حاصل از قانون هدفمندی یارانه ها فروش نفت خام در داخل، میعانات گازی و نفتی و گاز طبیعی است جمع جبری این سه قلم براساس صورت های مالی شرکت ملی نفت نه تنها پاسخگوی تامین منابع قانونی هدفمندی یارانه هاست بلکه مقدار زیادی هم مازاد دارد که دولت باید به عنوان درآمد عمومی به خزانه واریز کند.

اما رئیس جمهور همه این نقدها را نادیده گرفت و پاسخی به آن نداد و حرف خود را در مورد کسری یارانه ها تکرار کرد.


انبارلویی در ادامه نوشت: رئیس جمهور محترم مطالبی در مورد مهار تورم و کنترل حجم نقدینگی مطرح فرمودند، که در خور تقدیر است. اما مردمی که هر روز برای خرید به بازار می روند، می توانند در مورد این توفیق دولت در کنترل گرانی، تورم و… داوری کنند.

انبارلویی همچنین خاطر نشان کرد: سه تن از مجریان صدا و سیما در این گزارش، رئیس جمهور را یاری کردند. متاسفانه برخلاف اصول حرفه ای خبرنگاری گزارش یکصد روزه را تبدیل به یک گفتگوی خودمانی کردند و آن را از مرتبت «دیالوگ» به «مونولوگ» فرو کاهیدند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات