رئیس جمهور در دیدارِ نخست وزیر سوریه تاکید کرد:

روحانی با اشاره به تلاش های دیپلماتیک وسیع دولت برای جلوگیری از وقوع جنگ در سوریه گفت: ایران در صحنه سیاسی فعال بود و تمام تلاش ها و مساعی خود را به کار گرفت تا از تحمیل جنگ به منطقه و به سوریه جلوگیری کند.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در دیدارِ نخست وزیر سوریه، ضمن ستایش مقاومت ملت این کشور در برابر فشارهای داخلی و خارجی، از تروریسم و افراطی گری به عنوان بزرگ ترین معضلی که منطقه از آن رنج می برد یاد کرد که همه باید برای مقابله با آن، تلاش کنند.

روحانی با اشاره به اینکه اکنون خطرناک ترین تروریست های منطقه ای و فرامنطقه ای، در سوریه اجتماع کرده اند، تاکید کرد: معضل تروریسم و افراطی گری برای همه جهان و به خصوص ملت های منطقه خطرناک خواهد بود و همه کشورها باید برای مقابله با این خطر تلاش کنند.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش های دیپلماتیک وسیع دولت برای جلوگیری از وقوع جنگ در سوریه، گفت: جمهوری اسلامی ایران در صحنه سیاسی فعال بود و تمام تلاش ها و مساعی خود را به کار گرفت تا از تحمیل جنگ به منطقه و به سوریه جلوگیری کند.

رئیس جمهور با اشاره به رایزنی و گفت وگوهای خود با رؤسای کشورهای تاثیرگذار جهانی و منطقه ای در این خصوص که سوریه بتواند با کمترین هزینه و بدون جنگ از این وضعیت عبور کند، یادآور شد: البته دولت و ملت سوریه نیز هوشمندانه بهانه را از قدرت های بزرگ گرفتند تا جنگ و حمله نظامی در این کشور رخ ندهد.

رئیس جمهور با تاکید بر اقدامات کشورمان در رایزنی با کشورهای همسایه در خصوص کاهش مصائب و مشکلات مردم سوریه، گفت: جمهوری اسلامی از همه همسایگان خود خواسته است تلاش های انسان دوستانه را برای کاستن از آلام مردم سوریه به کار بندند و خود نیز در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

روحانی با دوست و برادر خواندن ملت سوریه، ابراز امیدواری کرد روابط دوجانبه تهران و دمشق در همه زمینه ها تحیکم و توسعه یابد.

در این دیدار وائل الحلقی نخست وزیر سوریه نیز با ابلاغ بهترین سلام های گرم رئیس جمهور، دولت و ملت سوریه به روحانی، توافق هسته ای ایران با کشورهای ۱+۵ را تبریک گفت و افزود: این توافق، یک پیروزی تاریخی برای رهبری، رئیس جمهور و ملت ایران است که تاثیرات مثبتی هم در شرایط منطقه و همچنین در اوضاع جهانی بر جای خواهد گذاشت.

نخست وزیر سوریه همچنین تلاش های دولت جدید در ماه های اخیر در سطح جهانی را تجلی گر پیروزی صلح و نرمش قهرمانانه دانست و گفت: این دستاوردها، بیانگر مقاومت ملت ایران، هدایت رهبری و تدبیر دکتر روحانی بود که منجر به تضمین حق طبیعی ایران در مورد دستیابی به انرژی هسته ای صلح آمیز شد.

وائل الحلقی حادثه زلزله بوشهر که منجر به کشته و زخمی شدن جمعی از هموطنان کشورمان شد را به رئیس جمهور و ملت ایران تسلیت گفت.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات