ادعاهای محمدرضا خاتمی مبنی بر اینکه انتخاب روحانی به عنوان رییس جمهور، پیروزی اصلاح طلبان است در حالی مطرح می شود که رئیس جمهور قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری خود را نامزدی مستقل معرفی کرد.

به گزارش افکارنیوز ، محمدرضا خاتمی دبیرکل حزب منحله مشارکت در گفت وگو با یک روزنامه اصلاح طلب، مدعی شده است انتخاب روحانی به عنوان رییس جمهور، پیروزی اصلاح طلبان است؛ اصلاح طلبان در حوادث ۸۸ از حق خود گذشتند و مردم هم پاداش طلب اصلاح طلبان را در ۲۴ خرداد دادند.

خاتمی همچنین انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ را شبیه ۲ خرداد ۷۶ دانسته و مدعی شده است که صحبت ها، برنامه ها و مواضعی که آقای روحانی گرفته، در عمل نشان می داد که برنامه، برنامه ای اصلاح طلبانه است.

ادعای تکراری خاتمی در مصادره به مطلوب کردن رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری در حالی مطرح می شود که حسن روحانی بارها، چه در ایام انتخابات و چه بعد از آن و در کسوت ریاست جمهوری، خود را فردی مستقل معرفی کرده که نماینده هیچ جریان و حزب خاصی نیست.

همزمان با زمزمه جدی حضور روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ رئیس دولت یازدهم که آن زمان ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشت؛ در حاشیه یازدهمین کنگره حزب مردم سالاری

در در پاسخ به این سوال که آیا نامزد طرح دولت وحدت ملی هاشمی رفسنجانی است تاکید کرد که در صورت حضور در انتخابات وابسته و برآمده از هیچ حزب و گروهی نخواهد بود و بصورت مستقل شرکت می کند.

اصلاح طلبان که پس از فتنه ۸۸ و درگیر شدن بخش عمده ای از نیروهای خود در این فتنه، شمایل قهر با نظام را در پیش گرفته بودند، درست یک سال و نیم پس از این فتنه و در انتخابات مجلس نهم با استراتژی «چراغ خاموش» وارد عرصه شدند.

البته در مواقعی برخی اصلاح طلبان نظیر خباز نماینده مردم کاشمر در مجلس هشتم رسما فعالیت چراغ خاموش را تکذیب و مدعی بود که اصلاح طلبان به صورت رسمی وارد انتخابات خواهند شد چون شرکت در انتخابات را حق خود می دانستند.

بنابر این گزارش، اصلاح طلبان و در راس آنها عارف در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با انتخاب پرچم اصلاح طلبی وارد انتخابات شدند، هرچند که در ادامه و پس از اقبال عمومی به حسن روحانی، وی از چرخه انتخابات کناره گیری کرد.

بدون شک حضور در دو انتخابات اخیر نشان می دهد که اصلاح طلبان به این نتیجه رسیده اند که تنها راه زنده ماندن این جریان نیاز به حضور در انتخابات دارند و شرکت یا عدم شرکت آنها در انتخابات نه تنها به ضرر یا نفع نظام نیست بلکه تاثیر مستقیم در سرنوشت این جریان خواهد داشت.

این ادعاها پیش از این نیز از سوی برخی افراطیون اصلاح طلب مطرح شده بود که از سوی برخی چهره های شاخص از جمله آیت الله علم الهدی مورد نقد قرار گرفت؛ این عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با فارس تأکید کرد: اینکه یک جریان سیاسی بخواهد روحانی و انتخابات را مصادره کند برای مردم فهیم ما قابل توجیه نیست؛ مردم غیور جمهوری اسلامی ایران از دولت مطالباتی داشته که خواسته خود را در گفتمان روحانی یافتند نه اینکه مردم به دنبال جریان خواهی و جریان طلبی باشند؛ این تقسیم بندی ها در آرای مردم تاثیرگذار نبوده است؛ اینکه یک جریان سیاسی بخواهد روحانی و انتخابات را مصادره کند، بی منطق است.

شعار اعتدال آقای روحانی خط بطلانی بر سهم خواهی و انتظارات واهی اصلاح طلبان و فتنه گران تندرو به شمار می رود که در فتنه ۸۸ با زیر پا گذاشتن قانون و عبور از آن سودای براندازی را در سر می پروراندند که در این زمینه می توان به سخنرانی آقای روحانی در سی و دومین همایش افق رسانه ملی اشاره کرد.

رئیس جمهور در سی و دومین همایش افق رسانه ملی طی سخنانی ضمن تأکید بر قانون گرایی در تعریف اعتدال می گوید: «اکثریت مردم ایران رای به اعتدال، عقلانیت، خرد ورزی، خرد جمعی، مشورت، حرکت در مسیر کارشناسی و دوری از افراط و خودسری دادند. این رای کاملا روشن است و هیچ ابهامی وجود ندارد. همه باید تسلیم این رای باشیم. دولت آینده هم باید تسلیم این رای باشد و در چارچوب اعتدال حرکت کند، دولت آینده هم باید از افراط و تفریط پرهیز کند و این پیام برای همه است.

وی با بیان اینکه دولت راه اعتدال را برمی گزیند، افزود: اعتدال طیف وسیعی دارد و از باورها و اعتقادات آغاز می شود تا هنجارها، رفتارها و اعمال و از مسائل سیاسی و اقتصادی شروع می شود تا مسائل اجتماعی و فرهنگی؛ پس طیف اعتدال یک طیف گسترده و وسیع است.

رئیس جمهور بر این اساس تأکید می کند: من معتقدم همواره ملت ایران راه میانه روی را از مشروطه تا امروز پسندیده است و من باور دارم مردم همواره از افراط و تفریط رنج برده اند و مشکلات فراوانی را تحمل کرده اند. هیچ کس در ایران فراتر از قانون نیست.

رییس جمهور منتخب ملت ایران با بیان اینکه در این انتخابات مردم خواستند به همه بگویند اخلاق، عدالت، اعتدال و قانون، گفت: هیچ کس در این کشور فراتر از قانون نیست و همه مقامات بدون استثناء ذیل قانون تعریف می شوند؛ قانون خدا یعنی اسلام و قانون جمهوری اسلامی که برای همه لازم الاتباع است؛اعتدال بدون قانون گرایی امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه قانون گرایی مبنای حرکت دولت آینده خواهد بود چون اعتدال بدون قانون گرایی امکان پذیر نیست، گفت: اعتدال بدون شفافیت و بدون ارتباط دوسویه دولت با مردم و مردم با دولت ممکن نیست.

روحانی همچنین پس از اخذ حکم تنفیذ از ولی امر مسلمین، اظهار داشت: کشور به عزم ملی برای دور شدن از افراط و افراط گیری در سیاست گذاری و مدیریت و تمرکز حاکمیت بر قانون و قانون گرایی نیاز دارد، گفتمانی که در انتخابات از رای اکثریت برخوردار شد همین اعتدال بود، اعتدال و تعامل و سخن مشترک همه جریان ها و آرمان های بزرگ ملت ایران است.

وی تأکید کرد: اعتدال مشخصه بارز فرهنگ ایرانی و اسلامی است اعتدال به معنای عدول از اصول و محافظه کاری در برابر تغییر و تحول نیست اعتدال رویکرد خرد ورزانه، فعالانه و صبورانه در جامعه برای دور شدن از ورطه افراط و تفریط است، مسیر استقرار و استمرار مردمسالاری دینی از اعتدال می گذرد تحول خواهی بر مدار اعتدال می چرخد.

افراطیون اصلاح طلب که در فتنه سال ۸۸ و پس از آن کارنامه نه چندان روشنی از خود برجای گذاردند این بار قصد دارند با مصادره به مطلوب کردن دولتی که شعار اصلی خود را اعتدال برگزیده است، دوباره به عرصه سیاسی کشور بازگردند، خطری که دولتمردان جدید می توانند با تدبیر و تیزهوشی آن را خنثی کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات