لاریجانی خطاب به غربی ها

رئیس قوه مقننه در کاشمر با تأکید بر اینکه در مورد مسئله هسته ای پنهان کاری نداشته و دنبال سلاح اتمی هم نیستیم، تصریح کرد: مذاکره مسیر مناسبی برای حل و فصل این موضوعات است

به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی در هفتاد و ششمین سالگرد شهادت آیت الله مدرس و روز مجلس در محل زیارتگاه آن شهید در کاشمر اظهار داشت: چند سال پیش که امکان شرکت در این مراسم برای من وجود داشت به علت برخی مسائل و شرایط، موفق به حضور در این مکان نشدم اما عشق مردم به شهید مدرس مرا باز هم به اینجا کشاند.

وی با تقدیر از اقدام آستان قدس رضوی در ساخت زیارتگاه برای شهید مدرس در کاشمر، گفت: شهید مدرس حق پدری بر گردن ملت ایران دارد.

لاریجانی با اشاره به اینکه هنوز آن طور که باید از این شهید قدردانی نشده، افزود: سخنان آن شهید بزرگوار که یا در دسترس نیست و یا در رسانه ها کامل منعکس نشده، راه گشای بسیاری از مشکلات است.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی، شهید مدرس در تاریخ ایران و زمان مشروطه کارهای بزرگی انجام داد و عملاً یک تنه در برابر زورگویی و قلدری رضاخان ایستاد.

لاریجانی با اشاره به اینکه مجلس از نگاه شهید مدرس، جوهره قانون گذاری اسلام بود، یادآور شد: این در حالی بود که افرادی مانند تقی زاده اعتقاد داشتند برای پیشرفت باید مطیع غربی ها شد.

وی افزود: شهید مدرس در شرایطی در مجلس سوم حضور داشت که شرایط خاصی به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم بر کشور حاکم بود و بسیاری از کشورها با وجود آنکه ایران اعلام بی طرفی کرده بود باز هم کشور را اشغال کرده بودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در همان زمان بود که روس ها حرم امام رضا (ع) را به توپ بستند و تزارهای روس با حرکت به سمت قزوین به حکومت وقت اعلام کردند باید هزینه آنها را هم بدهد، در غیر این صورت ۲۴ ساعته تهران را اشغال می کنند.

به گفته لاریجانی، با این فشارها احمدشاه و صدراعظم وی صمصام از مجلس خواستار اختیار تام برای دولت شدند تا بتوانند با دولت روسیه قرارداد ببندد که در آن شرایط سخت تنها شهید مدرس بود که مردانه ایستاد و در مجلس اعلام کرد که اگر خواست خدا این است که استقلال خود را از دست بدهیم نباید با دست خود این کار را انجام دهیم و باید مقاومت کنیم.

حرکت شهید مدرس با رهبری امام تکمیل شد

رئیس مجلس شهید مدرس را تشکیل دهنده پایه های تاریخ معاصر ایران دانست و گفت: در زندگی این شهید چند نکته وجود دارد که نخستین آن حرکت شهید بود که در ادامه با رهبری امام در انقلاب اسلامی تکمیل شد، به نحوی که دیگر کسی نمی تواند نسبت به کشور ما قلدری از خود نشان دهد.

لاریجانی امام (ره) را مظهر شجاعت دانست و افزود: اقدامات امام در مسیر تفکر شهید مدرس بود که به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید.

به گفته وی، ایستادگی در برابر زورگویان و اجانب از دیگر درس های آن شهید والامقام و سرمایه بزرگی است که باید مسئولان و توده مردم از آن ایستادگی درس بگیرند.

وی در ادامه گفت: مرحوم مدرس در نطق های خود همواره بر استقلال اقتصادی کشور تاکید داشت و اینکه کشور در زمینه های اقتصادی باید روی پای خود بایستد که مبادا نان و گوشت خود را از کشورهای خارج تهیه کنیم.

مذاکره از ابتدا رویکرد ایران بود نه بعد از تحریم ها

لاریجانی افزود: غرب بیش از ۱۰ سال است که در ماجرای هسته ای ما سنگ اندازی و ماجراجویی می کند اما حرف ما این است که نمی توانید جوانان و ملت را از دانش هسته ای محروم کنیم.

لاریجانی خطاب به کشورهای غربی گفت: مبادا در مورد جمهوری اسلامی ایران اشتباه کنید، اگر امروز ما برای حل مسئله هسته ای از راه مذاکره آماده ایم، نگاه دائمی ایران بوده نه برخلاف تصور شما که فکر می کنید بر اثر فشارها این تصمیم گرفته شده است؛ گرچه این ادبیات سخیف توسط برخی از سران کشورهای غربی به کار گرفته می شود.

اگر قرار است هسته ای تعطیل شود پس چرا مذاکره؟


لاریجانی با تأکید بر اینکه در مورد مسئله هسته ای پنهان کاری نداشته و دنبال سلاح اتمی هم نیستیم، تصریح کرد: مذاکره مسیر مناسبی برای حل و فصل این موضوعات است اما اگر تصور شما تعطیلی فعالیت های هسته ای ایران است پس چرا مذاکره می کنید؟

وی افزود: ملت ما سرافراز و پای اعتقاد خود ایستاده، راه مذاکره هم برای فهماندن این موضوع به شماست تا با تغییر رفتار، این مسئله را حل کنید.

به گفته لاریجانی، برخی حرف ها ظاهر فریبنده ای دارد که به نفع ملت است اما باطنش این گونه نیست. اگر پولی داریم باید صرف و خرج فعال کردن بخش تولید شود چراکه اشتغال در گرو تولید است اما سئوال اینجا است که چگونه خرج کنیم تا اقتصاد مولد داشته باشیم.

رئیس قوه مقننه در ادامه یادآور شد: آیا فعال کردن بخش تولید سبب چرخش اقتصاد می شود یا توزیع پول نفت؟ توزیع پول بین مردم تنها تورم زا است و اثری در زندگی ندارد.

مردم خود را صاحب سهام عدالت نمی دانند

وی گفت: باید زمینه سرمایه گذاری و بستر حضور مردم در این بخش فعال شود باید در این زمینه هم از روش های درست استفاده کرد نظیر سهام عدالت که مردم آن طور که باید و شاید خود را مالک سهام نمی دانند. این روش ها غلط است و باید از راه های صحیح استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر حل هرچه سریع تر مشکلات مدیریتی یادآور شد: نگاه مجلس به دولت جدید مثبت است اما به شرطی که سیاست ها و راهکارهای کلان نظام و رهبری در اداره امور فراموش نشود و تحقق یابد.

زمانی دست پر از مذاکرات خارج می شویم که روی اقتصاد کار کرده باشیم

لاریجانی افزود: راهی جز رونق تولید برای مبارزه با بیکاری وجود ندارد و باید شرایط رونق اقتصادی را فراهم کرد.

به گفته رئیس قوه مقننه، زمانی با دست پر در مذاکرات می توانیم مانور بدهیم که روی اقتصاد و تولید ملی کار کرده باشیم؛ لذا باید معادلات را درست تشخیص داد.

لاریجانی افزود: امیدواریم در بودجه سال آینده این مشکلات رفع و از ظرفیت ها استفاده شود تا با تسهیل سرمایه گذاری و ورود نیروهای کارآفرین، معضل تورم و بیکاری حل شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات