در حال بروز رسانی/رحمانی فضلی در گفت وگوی ویژه خبری:

وزیر کشور در گفت وگوی ویژه خبری گفت: رویکرد وزارت کشور را توسعه محور قرار دادیم.

به گزارش افکارنیوز ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور شب دوشنبه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری به ارائه گزارش ۱۰۰ روزه درباره عملکرد وزارت کشور و اقدامات و برنامه های ۱۰۰ روزه این وزارتخانه در دولت یازدهم پرداخت و اظهار داشت: وزارت کشور شاید وسیع ترین و بزرگترین و تقریباً جامع ترین وزارتخانه از نظر وظایفی در بین سایر وزارتخانه هاست.

وزیر کشور تصریح کرد: این وزارتخانه در اقصی نقاط کشور یعنی روستاها حضور دارد؛ حوزه های فعالیتی به صورت کلی به حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی که به عنوان یک حوزه مستقل ایجاد کردیم وجود دارند.

وی ادامه داد: تلاش ما این بوده که در چارچوب برنامه های آقای روحانی و قول هایی که داده بود و همچنین نگاه هایی که داشت و برنامه هایی که بنده در این چارچوب به نمایندگان ارائه کردم برنامه جامعی تهیه و عملیاتی کنیم.

رحمانی فضلی گفت: اولین موضوع بحث رویکرد ما در وزارت کشور بود. همانگونه که از شعارهای آقای روحانی این بر می آید و تأکید داشت و نیاز جامعه ما هم بود از این رو رویکرد وزارت کشور را رویکرد توسعه محور قرار دادیم.

وزیر کشور تصریح کرد: توسعه به معنای عام آن به معنی در نظر گرفتن همه جنبه های مختلف مورد نیاز جامعه در حوزه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی با محوریت مسائل اقتصادی به گونه ای که بتوانیم در یک برنامه چهارساله در راستای برنامه های دولت امر توسعه را در استان ها محقق کنیم.

وی اضافه کرد: برای این منظور نیاز بوده در انتخاب یاران و همکارانمان در وزارت کشور دقت لازم را انجام دهیم و ساختار وزارت کشور را متناسب با همین نگاه عوض کنیم. به لطف خداوند در این مدت در ساختار وزارت کشور تغییراتی ایجاد کردیم؛ معاونت هماهنگی اقتصادی را ایجاد کرده و معاونت عمرانی را به معاونت توسعه و عمران شهری و روستایی تبدیل کردیم.

رحمانی فضلی یادآور شد: حوزه اجتماعی و فرهنگی را پیشنهاد معاونت دادیم که الآن به صورت مرکز است؛ تلاش کردیم در انتخاب یاران خود در وزارت کشور مبتنی بر انتخاب افرادی با نگاه اعتدالی منبعث از نظرات ریاست جمهور، برنامه های مدون کسانی که در حوزه های مختلف انتخاب می شوند، تجربه های مفید، قدرت تعامل با مردم و مسئولان موضوعاتی بود که مبنا قرار گرفت.

وزیر کشور افزود: ما فرآیند طولانی و یک مقدار پیچیده ای را برای تعیین مدیران به کار گرفتیم که البته زحمت دوستان من در وزارت کشور و دولت زیاد شد اما در حال حاضر استاندارانی در استان ها داریم که می توانیم با قطعیت بگوییم نگاه اعتدالی دارند، تجربه مفید دارند و دارای قدرت تعامل هستند و با هماهنگی و اجماع نسبی انتخاب شدند که این انتخاب هم از طرف نمایندگان مجلس و هم نمایندگان ولی فقیه و گروه های سیاسی و متنفذین استان ها بوده است.

وی در پاسخ به این سؤال که شاخص ها و ملاک ها برای انتخاب مدیران و استانداران چیست، اظهار داشت: این شاخص ها را قبلاً نیز بیان کردم؛ مدیران ما باید نگاه اعتدالی داشته باشند دارای تجربه مفید بوده و برنامه های آقای روحانی را قبول داشته و قدرت تعامل با مردم، گروه های سیاسی و مسئولان در سطح استان، کشور داشته باشند.

رحمانی فضلی تأکید کرد: همچنین مدیران باید افراد پاکدستی باشند که تلاش کردیم با همین ویژگی ها نیروهایی را انتخاب کنیم و فکر می کنم تا آخر هفته بتوانیم همه مدیران خود را در سطوح استان ها انتخاب کنیم.

وزیر کشور گفت: در ستاد نیز تقریباً همه مدیران و ۸۰ درصد انتخاب شده اند که دارای این ویژگی ها هستند و سعی کردیم در حوزه های دیگر پیش رو یعنی فرمانداران شهرها و حتی شهرداران هم که انتخابشان بر عهده ما نیست و بر عهده شوراهاست، افرادی که دارای این روحیه باشند انتخاب شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که مهمترین اقداماتی که در حوزه تأمین امنیت داخلی طی این ۱۰۰روز صورت گرفته چه بوده است، گفت: در برنامه های ما و برنامه آقای روحانی بحث امنیت جامعه پایدار مطرح شد که در آن به دنبال این هستیم تا بتوانیم با بسیج و تجهیز همه امکانات استفاده از همه ظرفیت ها در حوزه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شرایط را به گونه ای مهیا کنیم که موضوع امنیت یک موضوع مستمر دائمی و پایدار باشد.

وی تأکید کرد: این تلاش را ما در حوزه های مختلف انتخاب دادیم برای مثال تلاشمان این بوده که مناطق غربی و شرقی کشور را که عمدتاً جزء مناطقی هستند که مجاورت با کشورهای همسایه داشته و مرزهایی هستند که دچار آسیب بودند شورای توسعه امنیت شرق و غرب را که شامل تمام استان های مجاور مرز می شود جلسات مستمر برگزار کنیم.

رحمانی فضلی تأکید کرد: مصوبات مختلفی در آنجا داشتیم از استانداران و مسئولان امنیتی کشور دعوت شده و پروژه هایی برای این مناطق داریم که با موفق شدن آنها می توانیم اطمینان دهیم که هم حوزه سرمایه گذاری در این مناطق فعال خواهد شد و هم بحث تولید و اشتغال به راه می افتد و مطالبات مردم پاسخ داده می شود.

وزیر کشور ادامه داد: در کوتاه مدت با توجه به آسیب های منطقه شرق کشور از نظر اشرار و مواد مخدر مواجه بودیم و بیشتر از همه مردمان خوب آن مناطق یعنی استان سیستان و بلوچستان را آزار می داد.

وی با بیان اینکه بنده دو بار در این مدت کوتاه به استان سیستان و بلوچستان سفر کردم، یادآور شد: یک بار با همه فرماندهان مناطق فرماندهان مرزی، نیروی انتظامی، جلسه برگزار کردیم و یک بار شورای امنیت را در این استان برگزار کردیم و بنده از مرز بازدید دقیقی به وسیله هلیکوپتر داشتم.
ادامه دارد…
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات