فیگارو:

یک روزنامه فرانسوی نوشت: پرونده هسته ای، آخرین بدگمانی و اتهام غرب نسبت به ایران نیست و در مقابل اهداف جمهوری اسلامی نیز با توافق ژنو تغییر نخواهد کرد.

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه فیگارو در تحلیلی می نویسد: توافق موقتی ژنو با ایران هیچ گاه امکان پذیر نبود اگر به پرونده هسته ای محدود نمی شد.

با این حال، موضوع مهم در جای دیگری نهفته است؛ در معادلات جدید منطقه ای در خاورمیانه، چه نقشی به ایران محول خواهد شد؟ مقامات جمهوری اسلامی با الهام گرفتن از مقوله هسته ای و تبدیل آن به یک نهضت ملی موفق شده اند از ده سال پیش تاکنون غرب را به چالش بکشند و جایگاه منحصر به فردی را در منطقه برای حکومت خود به وجود آورند.

فیگارو می افزاید: این استراتژی به خوبی عمل کرد، تا اینکه تحریم های غربی علیه ایران اعمال شد و تاثیرات مخربی بر اقتصاد ایران گذاشت. فیگارو با تصریح بر اینکه «هیچ چیز نشان دهنده آن نیست که اهداف جمهوری اسلامی ایران تغییر کرده باشد، » می نویسد: ایران به شکلی نگران کننده توانسته به اهداف خود نایل شود.

ایران با سود بردن از اعلام جنگ احمقانه جرج بوش به عراق صدام حسین، از دشمن اصلی خود رهایی یافت و یک دولت شیعه اسلام گرا را به ریاست متحد خود، نوری المالکی، در بغداد مستقر کرد. در لبنان، حزب الله اهرم های قدرت را به دست گرفته، در حالی که در سوریه، شبه نظامیان شیعه لبنانی در زمانی که به شدت حکومت سوریه مورد تهدید بود، وارد عمل شدند.

این روزنامه ادامه می دهد: خواست جمهوری اسلامی برای صدور انقلاب محرز است و یکی از آرمان های اصلی آیت الله خمینی بود. در حال حاضر در انتظار نشانه هایی از سوی ایران هستیم که تاکنون غایب بوده اند؛ ترک این اصول و گرایش به ارزش هایی که برای ما حائز اهمیت است.

اما آن طور که از شواهد امر برمی آید، تغییر رویه ایران صرفاً یک تغییر تاکتیکی است. اینکه فکر کنیم آیت الله خامنه ای از آرمان انقلاب اسلامی و آیت الله خمینی اندکی کوتاه می آید، یک توهم است.

فیگارو در ادامه با اشاره به توافق ژنو می نویسد: گفته می شود که این خبر خوبی است. بی شک همین طور است. ولی به یک شرط؛ اینکه جمهوری اسلامی بداند مقوله اتمی تنها موردی نیست که موجبات بدگمانی نسبت به ایران را ایجاد کرده.

مطمئن باشید که پیام فقط در صورتی که خوب فرمول بندی شود، قابل درک خواهد بود. و البته این طور نیست. فعلاً همه در خشنودی و رضایت به سر می برند و هیچ کس به این مسئله اشاره نمی کند. اسرائیلی ها و سعودی ها حق دارند نگران باشند.

حتی در صورتی که ضمانت هایی برای برنامه هسته ای ایران تعیین شده باشد، ولی اقدامات حزب الله همچنان یک موضوع نگران کننده برای اسرائیل است.

حسن نصرالله، رهبر حزب الله، یک روز قبل از نشست ژنو ابراز کرد که حزب الله تا زمانی که لازم باشد در سوریه خواهند ماند. پرونده سوریه نشان خواهد داد که آیا توافق با ایران یک حرکت ساده لوحانه بوده یا خیر.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات