مشروح/جلیلی در دانشگاه تهران:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکا نمی تواند با تحمیل تکالیف بیشتر و حقوق کمتر ما را در NPT یک استثنا قرار دهد. اگر ملت ما قرار باشد استثنا باشد، استثنا در پافشاری در حقوق و ایستادگی در برابر زیاده خواهی های آمریکاست.

به گزارش افکارنیوز ، سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامی داشت روز دانشجو که در دانشگاه تهران در حال برگزاری است، با بیان اینکه امروز بسیار خوشحال هستم که در سالروز ۱۶ آذرماه در جمع دانشجویان انقلابی حضور پیدا کرده ام، به تبیین سالروز ۱۶ آذر پرداخت و گفت: ۱۶ آذر بیانگر ۶۰ سال آزادی خواهی ملت است. ۱۶ آذر ۶۰ سال پیشتازی ملت برای آزادی با یک نگاه و افق درازمدت و جامع است.

وی ادامه داد: ۱۶ آذر ۶۰ سال فهم صحیح ملت است و ۱۶ آذر ۶۰سال حق طلبی ملت و مقابله با زیاده خواهی است.

جلیلی با طرح این پرسش که چرا ۱۶ آذرماه مهم است؟ افزود: برای اینکه ۱۶ آذر نشان می دهد که ما نه تنها در برابر ظلم بلکه در برابر تزویر ایستادیم. ۱۶ آذر ۶۰ سال ایستادگی در برابر زور و تزویر دشمن است. اگر تزویر دشمن را نشناسیم، دشمن در اعمال زور هزینه های کمتری را خواهد پرداخت. از این رو ملت در برابر زور باید به گونه ای بایستد که تزویرهای دشمن را درک کند وگرنه نمی توان به این راحتی مبارزه کرد.

وی با طرح پرسش دیگری مبنی بر اینکه ۱۶ آذر در چه مختصاتی اتفاق افتاد؟ اظهار داشت: ۱۶ آذر ۸ سال بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. چند قدرت به اتکای زور مناسباتی را برای جهان تعریف کرده بودند و انحصاراتی را نیز ایجاد کرده بودند.

" پس از جنگ جهانی دوم کسانی جهان را به شهروند درجه یک و دو تقسیم کردند تا از این طریق برای قدرت ها امتیازاتی قائل شوند و مناسبات جهان براساس استکبار و قدرت بود" .

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: اگر سایرین نیز می خواستند پیشرفتی داشته باشند باید به گونه ای حرکت می کردند که منافع چند قدرت لطمه نخورد و حد و حدود پیشرفت دیگران با توافق آنها باشد.

به گزارش تسنیم، وی تاکید کرد: مفاهیمی همانند جلب اعتماد و اعتمادسازی مبتنی بر دیدگاه و رویکرد عمیق آنها برای حفظ منافع شان است.

جلیلی به دیدار اخیر خود با نخست وزیر ژاپن اشاره کرد و افزود: وی به من گفته بود که ما بعد از ۶۵ سال با یک شعار توانستیم وارد انتخابات شویم. شعار ما هم در انتخابات این بود که باید پایگاه نظامی آمریکا برچیده شود. بنابراین با این شعار وارد انتخابات شدیم، اما می گفت امروز دیگر نمی توانیم این شعار را محقق کنیم و من به احتمال زیاد استعفا می دهم که وی بعد از چند ماه استعفا داد.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه امروز آمریکا و قدرت های بزرگ اندیشه های استکباری خود را در قالب یک اندیشه و تئوری به سمت کشورهای جهان سوم هدایت می کنند، اظهار داشت: عده ای به من و شما می گویند که عرصه سیاست خارجی عرصه ایدئولوژی و آرمان نیست. به گزارش تسنیم، کشته شدن ده ها میلیون انسان در قرن اخیر نتیجه همین تفکر است. اینجاست که درک دقیق از رویکرد دشمن ضرورت پیدا می کند که آنها چگونه رفتار خود را در ادبیات رسانه ها شکل می دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: این یک واقعیت است که آنها می خواهند نه بر مبنای حقیقت، بلکه بر مبنای قدرت حکومت کنند اما ما با ۱۶ آذر و ۱۳ آبان منافع آمریکا را با خطر مواجه کردیم و دانشگاه نقش کلیدی در ۱۶ آذر نشان داد که می توان به تنهایی در برابر آمریکا ایستاد.

وی افزود: دانشگاه در ۱۳ آبان نشان داد آمریکا چگونه می تواند مفتضح شود. شهید علم الهدی و هزاران شهید دفاع مقدس نشان دادند که می توان در برابر آمریکا ایستاد و از استقلال و آرمان ها پافشاری کرد. دانشگاه و شهدای هسته ای نشان دادند که در مبارزه با آمریکا می توان پیشرفت کرد.

جلیلی افزود: ۱۶ آذر ۶۰ سال عقب ماندگی آمریکا در درک واقعیات ملت ما را نشان داد. آمریکا ۶۰ سال دچار عقب ماندگی مزمن در درک واقعیت ملت ایران بود.

وی با بیان اینکه آمریکا پشت هر جریانی آزادی یک ملت را نشانه می گیرد، تصریح کرد: وقتی صحبت از آزادی و حقوق یک ملت می شود آمریکا منافع خود را در خطر می بیند و آزادی سایر ملت ها را مخالف راهبرد خود می داند.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: وقتی صحبت از گزینه نظامی می شود، نشان دهنده این است که با دشمنی روبه هستیم که منطقش یک منطق مبتنی بر زور است و نه استدلال. از نظر آمریکا اگر چیزی خلاف نظر آنها عمل شود یعنی اینکه حمله نظامی صورت می گیرد و این منطق آمریکاست و اینکه می گوییم ۶۰ سال عقب ماندگی آمریکا به این دلیل است که آمریکا ۶۰ سال پیش نتوانست یک ملت را از حقوق خود منصرف کند و از دانشجویان ما تودهنی خوردند. امروز که جامعه ما یک نظام جمهوری اسلامی است، نظامی که جمهوریت آن پشتوانه اسلامیت آن است و اسلامیت آن حافظ جمهوریت آن است، یک قدرت بزرگ هستیم.

به گزارش تسنیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در همین کشور وقتی کسانی خواستند رای مردم را وتو کنند، جمهوریت ملت را نادیده بگیرند، ولایت فقیه و اسلامیت نظام مانع وتوی رای مردم شد. مردم ما نظامی را شکل دادند که نظام را برای خود می دانند و همیشه پشتوانه نظام در همه عرصه ها و موانع بودند.

جلیلی خاطرنشان کرد: کسانی که بخواهند با شعارهای مدرن و با یک نگاه های لیبرالیستی همان تفکرات قرون وسطایی را برای محدود کردن آزادی های ملت در پیشرفت و فناوری دنبال کنند، نشانگری همان کودنی و عقب ماندگی ذهنی آمریکاست و آمریکا باید بداند که ملت ما اجازه نمی دهد یک قدرت استکباری بخواهد حقوق ما را تضعیف کند. ملت ما اجازه نخواهد داد یک قدرت استکباری برای حقوق و آزادی ملت ما حدود و شروط تعیین کند.

به گفته وی معاهده NPT هیچ گونه محدودیتی را برای بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای، از جمله چرخه سود و غنی سازی ایجاد نکرده است.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: ملت ما نمی پذیرد یک قدرت استکباری بخواهد تکالیف بیشتری را به مردم تحمیل کند و یا حقوق کمتری را به ملت مان بدهد. آمریکا نمی تواند با تحمیل تکالیف بیشتر و حقوق کمتر ما را در NPT یک استثنا قرار دهد. به گزارش تسنیم، اگر ملت ما قرار باشد استثنا باشد، استثنا در پافشاری در حقوق و ایستادگی در برابر زیاده خواهی های آمریکاست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: امروز در یک حرکت گسترده، رهبری مان، نظام مان و ملت مان به یک افق بلند برای رسیدن به تمدن اسلامی می اندیشند و این را در ۳۴ سال اخیر علیرغم همه موانع دنیا شاهد بوده که پیشرفت های بزرگی برای ملت ایران رقم خورده و آمریکا نمی تواند به خیال خودش ما را از پیشرفت متوقف کند و این یک خیال خام و خواب بی تدبیر است.

وی با بیان اینکه آن چیزی که موفقیت ها را برای جامعه ما به شکل مثال زدنی به ارمغان آورده، اندیشه دینی و وحدت ملت مان بوده است، تصریح کرد: حتما ما با یک نگاه جامع و یک وحدت ستودنی مبتنی بر اندیشه غنی دینی می توانیم پیروزی ها و پیشرفت های بزرگتری را به دست آوریم. امروز دانشگاه و دانشجویان ما در عین تکثر و سلایق و علایق مختلف باید تلاش کنند و موانع اصلی را از سر راه پیشرفت کشور برداریم. باید پشتیبان تمام ارکان نظام، دولت، مجلس و نهادهای مختلف در جهت دفاع از آرمان ها و ارزش ها و حقوق ملت باشیم.

جلیلی در پایان تاکید کرد: ملت ما امسال حماسه های بزرگی را رقم زدند. حماسه سیاسی انتخابات باید با حماسه اقتصادی کامل شود و ظرفیت های مختلف در عرصه های مختلف فعال شود. آمریکا و هیچ قدرت استکباری نمی تواند در صفوف پیشرفت ملت ما رخنه ایجاد کند و روزبه روز از پیشرفت ملت مان غافلگیرتر خواهد شد و این وعده الهی است که برای ما اذیت و آزار ایجاد می کنند، اما نمی توانند مانع پیشرفت ما شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات