رئیس جمهور با اشاره به دیدگاه های مشترک ایران و روسیه در مقابله با تروریسم گفت: تروریسم و افراطی گری از مسائل مهم و مشترک بین دو کشور است که ضرورت دارد، همکاری های دوجانبه برای مقابله با همه ابعاد آن گسترش یابد.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور، عصر امروز (چهارشنبه) با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام گرفته از سوی دو طرف برای اجرایی شدن توافقات رؤسای جمهور ایران و روسیه در بیشکک گفت: هدف ما رسیدن به روابطی استراتژیک و بسیار نزدیک با روسیه است، ایران همچون روسیه آماده رسیدن به توافق جامع بلند مدت میان دو کشور است که زمینه های همکاری های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی را در بر بگیرد.

وی در این دیدار که موضوعاتی چون ضرورت برقراری صلح و امنیت، مبارزه با تروریسم و افراطی گری، مسائل و چالش های منطقه ای و تحولات سوریه و مذاکرات هسته ای ژنو مطرح شد، اظهار داشت: در زمینه مذاکرات هسته ای ژنو، ایران همواره بر دو اصل تأکید دارد، اصل اول عدم پذیرش تبعیض و بهره مندی یکسان از تمامی حقوق مندرج در ان. پی. تی به خصوص حق غنی سازی در داخل خاک ایران و اصل دوم تأکید بر صلح آمیز بودن و صلح آمیز ماندن فعالیت های هسته ای ایران.

رییس جمهور کشورمان افزود: مفهوم توافق نامه ژنو، این است که تمام حقوق ایران از جمله حق غنی سازی در آن به رسمیت شناخته شده و اگر کشورهایی بخواهند تفسیر دیگری از این توافق مطرح کنند، به اعتماد فی مابین و تلاش های اعتمادساز موجود لطمه وارد کرده اند.

روحانی با اشاره به دیدگاه ها و تلاش های مشترک دو کشور در خصوص مبارزه با تروریسم و افراطی گری گفت: بحث تروریسم و افراطی گری از مسائل مهم و مشترک بین دو کشور است که ضرورت دارد، همکاری های دوجانبه برای مقابله با تمامی ابعاد آن گسترش یابد.

رییس جمهور با بیان این نکته که حضور نیروهای خارجی سبب بی ثباتی و عدم امنیت منطقه و گسترش تروریسم شده است، اظهار داشت: حضور نیروهای خارجی در منطقه از مشکلات بزرگی است که همواره مورد توجه ایران و روسیه بوده و ضرورت دارد، تعاملات مشترک ما در این خصوص توسعه یابد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که پس از دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر در امور دفاعی و فضایی روسیه بلندپایه ترین مقام روسی است که در دو هفته اخیر به ایران سفر کرده، در این دیدار با اشاره به اینکه این سفرها گام های بلندی در جهت اجرایی شدن توافقات روحانی و پوتین در بیشکک است، گفت: روسیه پای بند به اجرای توافقات صورت گرفته بین رؤسای جمهور دو کشور در بیشکک است و من در این سفر نحوه اجرای کامل این توافقات را مورد بررسی قرار دادم.

وی افزود: طرفین توافق کردند دستور کار جامع نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور را سریعاً تدوین کنند و روسیه آمادگی خود را برای استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکاناتش در توسعه روابط با ایران را به کار گیرد.

لاوروف با تأکید بر این که همکاری های منطقه ای و بین المللی با ایران برای روسیه از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: در خصوص تفسیر سند ژنو ما با ایران هیچ اختلاف نظری نداریم و در خلال مذاکرات آتی ۱+۵ همواره بر این امر تأکید خواهیم کرد، چرا که در دکترین سیاست خارجی روسیه به داشتن حق غنی سازی کشورها و فعالیت ها و فناوری صلح آمیز هسته ای در چارچوب قوانین بین المللی تأکید شده است.

در این دیدار ابعاد گوناگون همکاری های دو جانبه ایران و روسیه در زمینه های اقتصادی، صنعتی، تجاری، بانکی، فناوری های هسته ای، علمی و همکاری های رسانه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات