جمهوری اسلامی ایران و روسیه روابط جامع و دراز مدت تهران – مسکو را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه ایران و روسیه روز چهارشنبه در مذاکراتی در تهران همکاری های دراز مدت دو جانبه، منطقه یی و بین المللی دو کشور را در جهت منافع دو کشور، منطقه و جهان توصیف کردند.

ظریف در این دیدار با اشاره به نقش مهم روسیه در منطقه و جهان، سفر لاوروف به ایران را مهم خواند و ابراز امیدواری کرد این دیدار آغاز تحقیق اراده رییسان جمهوری دو کشور برای همکاری های همه جانبه تهران و مسکو در تمامی زمینه ها باشد.

وی با اشاره به دیدار و مذاکرات رییسان جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای در بیشکک و سفرهای متقابل مقامات مختلف دو کشور در حوزه های مختلف و نتایج مذاکرات انجام شده در زمینه همکاری های متنوع از جمله در حوزه های اقتصادی، تجاری، انرژی، علمی و فن آوری تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با تکیه بر شالوده همکاری های گذشته، مناسبات و همکاری ها را در کلیه حوزه های مورد علاقه دو کشور بیش از پیش توسعه دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر ضرورت طراحی چارچوبی برای رایزنی ها و مشورت های منظم در کلیه سطوح و یافتن مکانیزم همکاری های بلندمدت، برگزاری یازدهمین، اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده ای نزدیک را در این راستا مهم توصیف کرد.

ظریف با اشاره به اراده سیاسی موجود در ایران برای داشتن رابطه جامع و دراز مدت با کشور همسایه روسیه، همکاری های دو کشور را به نفع دو کشور، دو ملت، منطقه و صلح و ثبات جهانی دانست.

وی با اشاره به نقش ایران و روسیه در منطقه و جهان، رایزنی ها و همکاری های تهران – مسکو درباره مسائل منطقه یی و بین المللی از جمله افغانستان، سوریه، عراق، خاورمیانه، خزر، هسته یی و اجلاس شانگهای را مهم ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه روسیه نیز دراین دیدار با اشاره به نتایج مثبت و مفید مذاکرات رییسان جمهور ایران و روسیه در حاشیه اجلاس شانگهای در بیشکک، گفت: رییسان جمهور دو کشور بر موثرتر شدن و تقویت روابط دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و منطقه یی تاکید کردند و ما از این که گفت وگوها و مذاکرات سیاسی دو کشور موثرتر شده استقبال می کنیم.

وی با اغتنام از فرصت این سفر برای پیگیری توافقات رییسان جمهور دو کشور، به فعال تر شدن روابط تهران – مسکو در فضای جدید اشاره کرد و گفت: ما با تاکید بر چشم انداز دراز مدت روابط دو جانبه، آماده تقویت همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، منطقه یی و بین المللی هستیم.

سرگئی لاوروف با اشاره به ضرورت تنظیم گفت وگوها و مشورت های نهادینه شده در سطوح مختلف، علاوه بر موضوعات دو جانبه، مسائل منطقه یی و جهانی هم چون فلسطین، عراق، سوریه، افغانستان، آسیای مرکزی، مصر، همکاری های خزر و مسائل هسته یی را از محورهای مورد علاقه برای رایزنی های دو طرف توصیف کرد.

در این دیدار دو طرف درباره برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک تاکید کردند: امکان ایفای نقش مهم ایران در مسائل مربوط به اجلاس شانگهای و اهمیت آن نیز از دیگر محورهای مورد توجه دو وزیر در این مذاکرات بود.

مساله هسته یی توافق ایران و ۱+۵ و همکاری های ایران و روسیه نیز در این مذاکرات مطرح شد و ظریف از همکاری و نقش مهم روسیه دراین ارتباط تشکر و از ادامه آن استقبال کرد.

لاوروف نیز با اشاره به حق ایران برای برخورداری از انرژی هسته یی صلح آمیز از جمله غنی سازی در چارچوب ان. پی. تی بر ضرورت اجرای توافق ژنو بر اساس طرح اقدام مشترک تاکید کرد.

در ارتباط با بحران سوریه، ظریف رایزنی و همکاری نزدیک ایران و روسیه را مهم و ضروری خواند و با تاکید بر ضرورت جلوگیری از رشد و گسترش افراط گرایی، درباره حل بحران سوریه گفت: در مساله سوریه استفاده از زور و دخالت خارجی به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، باید کمک کرد خونریزی متوقف شود، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و مردم سوریه خود سرنوشت خویش را تعیین کنند.

ظریف و لاوروف هم چنین سال ۲۰۱۴ را سالی مهم در افغانستان توصیف کرده، تروریزم و گسترش تولید قاچاق مواد مخدر را از جمله مشکلات داشتند.

همکاری کشورهای ساحلی دریای خزر و برگزاری اجلاس سران خزر در آستاراخان در سال آینده نیز دراین دیدار مورد توجه قرار گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات