نقیب زاده:

استاد اصلاح طلب دانشگاه تهران گفت: آنجاهایی که اینها (اصلاح طلبان) بعضی از ارکان نظام را مورد هجمه خودشان قرار می دادند، معنایش این بود که قصد کودتا یا واژگونی دارند.

به گزارش افکارنیوز ، احمد نقیب زاده از اساتید مطرح علوم سیاسی دانشگاه تهران است که در دسته بندی های سیاسی مرسوم میان اصلاح طلبان و اصولگرایان، در زمره شخصیت های اصلاح طلب دسته بندی می شود.

وی در گفت وگوی مفصل خود با هفته نامه آسمان که در شماره اخیر این هفته نامه به چاپ رسیده است، با انتقاد شدید از برخی «رفتارهای افراطی اصلاح طلبان» در هشت سال دولت خاتمی می گوید: «آنجاهایی که اینها (اصلاح طلبان) بعضی از ارکان نظام را مورد هجمه خودشان قرار می دادند، معنایش این بود که قصد کودتا یا واژگونی دارند. »

نقیب زاده همچنین می گوید: معتقدم باعث و بانی شکست اصلاح طلبان تا حد زیادی خودشان و رفتارهای غیرمنطقی شان بود.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در بخش دیگری از این گفت وگوی خود تاکید می کند: اقدام رهبری مبنی بر اجازه دادن به روی کار آمدن دولت اصلاحات نشان دهنده این است که در نظر رهبری آرای مردم از چه جایگاهی برخوردار است. اما متاسفانه ما دیدیم که اصلاح طلبان و دوم خردادی ها پاسخ اعتماد و حمایت های رهبری را چگونه دادند.

نقیب زاده همچنین رفتارهای اصلاح طلبان را موجب تشدید مطالبات «قومیت گرایی و قومیتی» می داند و می گوید: در این میان نیروهای لیبرالی از جوی که به واسطه برخی اصلاح طلبان پدید می آمد خوشحال می شدند و زمانی که من نسبت به وضعیتی که به وجود آمده بود و افراط گری هایی که انجام می شد، انتقاداتی را مطرح می کردم، در پاسخ به من می گفتند «بگذارید افراط کنند؛ چراکه هرچه آنها بشتر افراط کنند برای ما راه بازتر می شود. »

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران می افزاید: «استدلال آنها (لیبرال ها) این بود که وقتی اصلاح طلبان افراطی مطالبات جامعه را بالا ببرند، دیگر نظام نمی تواند یقه ما لیبرال ها را بگیرد و حتی می گفتند سطح مطالبات ما (لیبرال ها) کمتر از سطح مطالبات اصلاح طلبان است و البته درست هم می گفتند. »

نقیب زاده در بخش دیگری از گفت وگوی خود با بیان اینکه در هشت سال گذشته به خاطر دولت احمدی نژاد برای اصلاح طلبان محدودیت هایی به وجود آمد، بخشی از علت این ایجاد محدودیت را تلویحاً نتیجه افراط گری خود اصلاح طلبان می خواند و می گوید: اصلاح طلبان در هشت سال گذشته حذف نشدند اما محدودیت هایی را برای آنها اعمال کردند. شکی نیست که انتقام هایی از آنها گرفته شد اما در عین حال حذف نشدند و حضور امروز آنها در صحنه اتفاقا نشان دهنده همین مساله است و معتقدم اگر آنها معتدل تر عمل کنند می توانند به حیات سیاسی خودشان ادامه دهند و همچنان موثر باشند اما اینکه چرا اصلاح طلبان در دوران دولت شان نتوانستند مانند روحانی مشی اعتدال و میانه روی را در پیش بگیرند دلیلش این است که «ذات آنها (اصلاح طلبان) با میانه روی بیگانه است. »

وی می افزاید: اصلاح طلبان در اوایل انقلاب جزء سخت گیرترین نیروها بودند. خیلی از این اصلاح طلبان بسیار بدبین، تندرو و انقلابی بودند. خیلی از اینها پرونده هایی دارند که اگر قرار بود اینها رو شود، مردم از اینها روی برمی گرداندند. اتفاقاً اینها وقتی اصلاح طلب هم شدند درست مثل نومحافظه کاران آمریکایی رفتار کردند. بسیاری از نومحافظه کاران آمریکا تروتسکیست- یعنی چپ افراطی- بودند و بعد که برگشتند راست افراطی شدند. اصلاح طلبان هم دقیقا همینطور بودند. اول انقلابی افراطی و بعد هم لیبرال افراطی شدند. خب طبیعی است که جامعه نه مشی آنها در اوایل انقلاب را پسندید و نه رویکرد افراطی آنها در زمانی که اصلاح طلب شدند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در بخش دیگری از مصاحبه خود تاکید می کند که اگر در انتخابات دوم خرداد ۷۶ به جای خاتمی، ناطق نوری رئیس جمهور می شد اتفاقات بهتری می افتاد.

نقیب زاده در بخش های دیگری از مصاحبه خود با انتقادات شدید از دولت احمدی نژاد می گوید که در هشت سال گذشته ضربه بزرگی به کشور وارد شد.

وی همچنین می گوید: اصلاح طلبان دوام حیات سیاسیشان را مدیون رهبر انقلاب هستند که اجازه ندادند این گروه از عرصه سیاسی کشور حذف شوند.

نقیب زاده در بخش دیگری از سخنان خود احتمال موفقیت دولت روحانی را زیاد عنوان و تاکید می کند: دولت روحانی کم سروصداتر از دولت اصلاحات اما پرتوان تر است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات