رئیس جمهور اسبق کشورمان با بیان این که «اگر روزی یاد شهیدان، جانباران، رزمندگان و آزادگان در جامعه ما ضعیف شد آن روز باید نگران شد» ، به انتقاد از برخی تلاش ها برای سوء، استفاده های سیاسی و گروهی از شهدا، جانباران و ایثارگران پرداخت و تاکید کرد که این ارزش ها و عزیزان، یک بار مصرف نیستند که بتوان از آن ها به نفع یک حزب و گرایش استفاده کرد و باید از سوء استفاده آن جلوگیری شود.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی که در پاسداشت مقام شهدا در بیت شهیدان اسماعیلی حاضر شد، با اشاره به همزمانی این ایم و ماه صفر، اظهار داشت: «به تعبیر حضرت امام (ره) محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است و در آستانه اربعین حسینی قرار داریم که عاشورای او الهام بخش همه حرکت های خداخواهانه آزادی طلبانه و رهایی بخش در طول تاریخ اسلام و به یک معنا در تاریخ انسان ها بوده است، چنانکه گاندی بزرگ می گوید من چیز تازه ای جز آنچه در عاشورا و از امام حسین آموخته ام برای مردم هند نیاورده ام، البته گاندی از نظر شناسنامه ای هندو بود، ولی خداشناس بزرگی بود و واقعا فرادینی و فرا مذهبی بود. »

وی با بیان این که «اباعبدالله (ع) و عاشورا الهام بخش همه حرکت های رهایی بخش و آزادی بوده است، حتی برای کسانی که مسلمان نیستند» ، افزود: «ما در آستانه اربعین این بزرگوار هستیم و خود شما و خانواده های عزیز جانبازان و ایثارگران می دانید تاثیری که عاشورا تا چه اندازه بر اراده حرکت و تصمیم رزمندگان و ایثارگران و شهدای ما نقش داشت و این عزیزان تا چه اندازه به اباعبدالله و عاشورا عشق داشتند و چه پیوند تناتنگ و عمیقی میان امام حسین (ع) و دفاع مقدس ما و جانبازان ما شهیدان ما و ایثارگران ما بوده و هست. »

رئیس دولت اصلاحات با ابراز خرسندی از حضور در جمع خانواده های شهدا در ماه صفر گفت: «من به پدر، مادر و برادران شهیدان اسماعیلی ارادت دارم و افتخار می کنم که در حضور جمعی از خانواده هائی هستیم که ۲،۳، ۴ و حتی ۵ شهید را تقدیم انقلاب کرده اند. »

خاتمی با بیان این که مردم ایران در سراسر کشور به نوعی با شهدا در ارتباط هستند، یا مستقیما خود شهید داده اند یا با واسطه ای به آن ها منتسب هستند، افزود: «درجای جای ایران عزیز، جانبازان و نیز خانوا ده های شهدا حضور دارند که امروز نمونه اش را در این جمع می بینیم که خدمت همه آنها ارادت داریم و خوب است اینجا یاد آن عزیزان را گرامی بداریم و عرض ادب و ارادتی خدمت پدر و مادر و بستگان آن شهیدان کرده باشیم. »

وی تصریح کرد: «امروز در بیت جناب آقای اسماعیلی هستیم که سه شهید را سخاوتمندانه و با دست و دلی باز نثار خدا کردند. جناب آقای قمی که ۵ شهید داشتند از جمله مادر بزرگوارشان که در جریان حادثه مکه شهید شدند. جناب آقای سپهری که ۴ شهید داشتند، جناب آقای سلیمی که ۲ شهید را تقدیم انقلاب کرده اند، جناب آقای صباغی که ۲ شهید داشتند، جناب آقای صفا که یک شهید تقدیم کردند، جناب آقای رباطی که یک شهید در اختیار انقلاب قرار دادند که این عزیزان نمونه ای از خانواده های بزرگوار شهدا در سراسر کشور هستند. »

رئیس بنیاد باران تاکید کرد: «اگر روزی یاد شهیدان جانبازان رزمندگان و ازادگان در جامعه مان ضعیف شد و اگر فاصله ذهنی و روحی مان با دفاع مقدس زیاد شد باید نگران باشیم؛ چرا که مایه انقلاب و علت بقای آن و توانمدی انقلاب ما در کاری است که شهیدان کردند و اوج عظمت انقلاب ما در دفاع مقدس آشکار شد، اگر ما با آن فاصله بگیریم باید نگران آینده مان باشیم که آیا ما می توانیم با دور شدن از چشمه و منشا بتوانیم آن دستاورد که اصل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است نگه داریم یا نه؟ »

وی با بیان این که «باید همواره در جامعه ما ذکر و یاد شهیدانمان، یاد و ذکر جبهه های ما و یاد و ذکر جانبازان و ایثارگران ما زنده باشد» ، اظهار داشت: «البته آن طرف قضیه هم هست که اگر خدای نکرده از این سرمایه عظیم که منشا عظمت کشور و ملت ما و انقلاب ماست سوء استفاده بشود و به نام شهیدان و جانبازان و ایثارگران در جهت سیاست های خاص بهره برداری شود و کسانیکه مخالفتی با بعضی سیاست ها و روش ها دارند به عنوان کسانیکه با شهادت و دفاع مقدس مشکل دارند مورد فشار قرار بگیرند، از آن هم باید نگران باشیم. »

خاتمی تاکید کرد: «در عین حال که باید یاد شهیدان و جبهه ها و بچه های جنگ را زنده بداریم، باید جلوی این که از این سرمایه عظیم سوء استفاده بشود، را گرفت. »

وی با ابراز خرسندی از توجه فراوان مردم به شهدا و ایثارگران گفت: «امروز هم که نگاه می کنیم در سطوح بالا و سطوح محوری می بینیم که با جبهه ها و شهیدان ما پیوند مستحکمی وجود دارد، رهبر ما امروز جانباز انقلاب است و ایشان نسبت به جنگ و رزمندگان همیشه عنایت داشتند، امروز هم همین طور است عنایتی که ایشان به شهدا و خانواده های شهدا دارند، زیاد است. »

رئیس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها اظهار داشت: «آیت الله هاشمی رفسنجانی با آن سابقه بلند مبارزاتی، از یاران نزدیک امام بودند در دوران دفاع مقدس به عنوان امین امام و قائم مقام فرمانده کل قوا در جنگ حضور کارساز و نقش ممتازی داشتند و جناب آقای روحانی به عنوان قائم مقام آقای هاشمی، به عنوان کسی که همه تلاشش را در دوران جنگ در اختیار این جبهه ها قرار داده بود و نقش ممتازی داشت امروز رییس جمهور ماست. »

یکی از افتخاراتم عضویت در ستاد عملیات جنگ است

وی یادآور شد: «من خودم در دولت جناب آقای مهندس موسوی بودم و دیدم که عنایت به جنگ چقدر زیاد بود و این افتخار را داشتم که در چند ماه آخر جنگ، قبل از پذیرش قطعنامه که بنا شد ارتباط میان جبهه و دولت تنگاتنگ باشد و به این نتیجه رسیدیم که دولت بشود ستادعملیات جنگ و ستاد فرماندهی کل قوا و آقای مهندس موسوی رئیس ستاد شد و چند تن از وزرا، معاونان آن ستاد شدند؛ من هم یکی از آنان بودم علاوه بر اینکه ما قبل از آن هم با جنگ در رابطه بودیم ولی یکی از افتخارات بزرگ بنده این است که این انتصاب و خدمت رسمی را داشتم. »

رئیس جمهور اسبق کشورمان تصریح کرد: «ما تلاشمان این بود که با جبهه و جنگ و ایثارگران ارتباط مستحکمی باشد، یادم هست شاید بیش از یک هفته از فتح فاوو نگذشته بود شاید اولین گروه غیر جنگی که آنجا رفت با حضور خود بنده گروهی فرهنگی بود، بسیاری از سرودهایی که می بینید در آنجا اجرا شد حتی کلاس های خوشنویسی و فرهنگی و هنری برای پر کردن اوقات فراغت برادران رزمنده، برقرار شد و این کار از سوی وزارت ارشاد و بنده انجام شد. »

خاتمی با بیان این که «از بهترین هنرمندان ما از جمله سینماگران ما کسانی هستند که در جریان جنگ در جبهه ها حضور داشتند و با جبهه ها در ارتباط بودند و همین ها فیلم های بزرگی ساختند» ، ادامه داد: «بسیاری از ادبا و شعرای ما، همین هایی که امروز هم هستند و عزیز هم هستند، بعضی ها از دنیا رفته اند مثل مرحوم سید حسن حسینی، مرحوم قیصر امین پور و دیگرانی که هستند حتی عزیزانی مثل اوستا، مثل آقای قدسی خراسانی وخانم سپیده کاشانی و خیلی های دیگر که اسم نمی برم می دانم در رابطه با جبهه و جنگ چه تلاشی می کردند چه به صورت مراسمی که در اینجا می گذاشتند چه آنکه می رفتند در میان جبهه ها و کار می کردند می خواهم بگویم این ارتباط الحمدالله بوده است، ولی فعالیتم به صورت بارز به عنوان معاون تبلیغاتی و فرهنگی ستاد فرماندهی کل قوا بود که موجب بیشتر شدن انس ما با جبهه و جنگ شد. »

به گزارش روابط عمومی دفتر سید محمد خاتمی ؛ وی در ادامه به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: «قبل از آنکه مهندس موسوی مسئولیت را بپذیرند، یادم هست در سال ۶۴ که بودجه را می بستیم توقعاتی دوستان ما داشتند، بر آورد ما آن بود که برای سال ۶۵ مجموع درآمد ارزی ما ۶ میلیارد دلار باشد که هم بایستی جنگ را اداره کنیم و هم ملکت را! حالا این را مقایسه بکنید با سالی ۱۲۰-۱۱۰ میلیاردی که همین ۸ سال اخیرنصیب دولت شد. در آن سال ها دولت با کمال سخاوت و یک جا نصف درآمد ارزی اش را برای جنگ اختصاص داد و با نصف دیگ کل مملکت را قرار شد اداره بکند و کرد. یعنی همه از صدر تا ذیل نسبت به جنگ احساس مسئولیت می کردیم. »

رئیس دولت اصلاحات افزود: «در آن روزها خود حضرت امام؛ رئیس جمهور آن روز و رهبر امروز ما، آقای هاشمی که رییس مجلس بودند، آقای روحانی به عنوان معاون ایشان، آقای مهندس موسوی، ما و همه در خدمت جنگ بودیم. »

خاتمی در بخش دیگری از سخنانش به مطرح بودن بحث خشونت و عدم خشونت در دنیا اشاره کرد و گفت: «ما می دانیم خشونت ها بصورت ایجاد کودتاها در کشورها، اشغال سرزمین ها، نابود کردن خانه های مردم، آواره کردن افراد، کشتارهای وسیع و سرکوب ها در دنیا زیاد است و شاید خیلی از کسانیکه مدعی دموکراسی هستند و بیشتر شعار صلح می دهند و اینکه در دنیا باید صلح باشد هستند به این خشونت ها دامن می زنند، اما متاسفانه نسبتی هم به شرقی ها و بخصوص به مسلمانان داده می شود که خشونت طلب و خشونت گرا هستند. »

وی تصریح کرد: «حتی گاهی با کمال بی انصافی می خواهند بگویند اصلا اسلام دعوت به خشونت می کند برای اینکه جهاد و شهادت در اسلام هست، غافل از اینکه اگر ما درست ببینیم جهاد و شهادت اسلامی درست ضد خشونت است، نه خشونت گرا و امام حسین (ع) مظهر آن است و در مقابل خشونت ایستاد، گفتند تسلیم خشونت شو! گفت نمی شوم و شهیدش کردند. »

رئیس جمهور اسبق کشورمان ادامه داد: «ایران ما مورد تجاوز قرار گرفت آن هم با پشتیبانی قدرت های بزرگ، اما ملت ما گفت من در مقابل تجاوز می ایستم، تجاوز بدترین شکل خشونت است و شهید کسی است که زندگی اش را برای آرامش بندگان خدا و برای رفع خشونت از زندگی بندگان خدا برای رفع تنگناهای زندگی مردم و برای اینکه مردم با عزت و آزادی و با معنویت و اخلاق زندگی کنند فدا می کند، این نهایت لطافت کار هست که در اسلام وجود دارد. »

رئیس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها، تاکید کرد: «ما نباید طوری رفتار کنیم که خدای نکرده این طور تلقی شود که ایمان داشتن و اسلام داشتن مساوی خشونت است، نخیر! ایمان و اسلام داشتن یعنی با خشونت مبارزه کردن. کاری نداریم که بعضی فرقه ها هستند که جز با ترور، جز با خشونت، جز با حذف و سرکوب اصلا نمی توانند زندگی بکنند، این با روح اسلام مخالف است. »

خاتمی تصریح کرد: «انقلاب اسلامی انقلاب رحمت است و مهربانی. این انقلاب ضد خشونت است، انقلاب ضد ساواک و ضد حکومت نظامی است، انقلاب ضد سر نیزه است، انقلاب ضد حاکمیت مستشاران خارجی در کشور و تحقیر ملت ایران است، این انقلاب انقلاب خشونت گرا نیست، این انقلاب دفع کننده خشونت است.

وی در ادامه با یادآوری این که انقلابیون ۵۷ در اولین گام حتی قبل از این که انقلاب پیروز شود گفتند می خواهیم جمهوری اسلامی برقرار کنیم، افزود: این یعنی مردم بر سرنوشت خودشان حاکم بشوند یعنی حاکمان بر آمده از اراده مردم باشند، یعنی حاکمان در مقابل مردم مسئول باشند و مردم آزاد باشند که از حاکمانشان انتقاد بکنند، آن ها را بازخواست بکنند و جمهوری اسلامی یعنی این و نیز علاوه بر همه اینها که در همه جمهوری ها هست اخلاق، صداقت و عدالت و راستی در آن حاکم باشد این انقلاب انقلاب خشونت است؟ این انقلاب، انقلاب خشونت گراست یا ضد خشونت است؟ »

وی یادآور شد: «این عین حرمت، کرامت انسان و محبت به او است، این انقلاب اسلامی ماست، بچه های ما برای این انقلاب شهید شدند، یک زورگوی متجاوز با توهمات و افکار باطل به سرزمین ما تجاوز و بخش هایی از آن را را اشغال کرد و متاسفانه قدرت های چپ و راست دنیا پشت سر او قرار گرفتند، اما مردم ما ایستادند و زیر بار ذلت نرفتند، بچه ها و زندگی شان را دادند، آواره شدند، اسیر و شهید دادند برای این که جلوی تجاوز و خشونت بایستند؛ این است رمز و راز عظمت کاری که ما کردیم و باید انجام دهیم. »

رئیس بنیاد باران با بیان این که «خانواده های شهیدان، بهترین و بزرگترین سرمایه های ما هستند» ، اظهار داشت: «ما همگی مدیون و مرهون خون شهیدان و ایثارگران و آزادگانمان هستیم و به همین دلیل هم همانگونه که بی اعتنایی به این قشر و از یاد بردن این قشر باید ما را برانگیزاند هرگونه سوء استفاده ای هم از این سرمایه عظیم باید ما را نگران کند و سعی بکنیم با محبت و مهربانی و همدلی نگذاریم این سرمایه ها را از دست بدهیم، همچنانکه دینمان، اخلاق، انقلاب و شهادت را نباید از دست داد و زیر سئوال برد، این ارزش ها و اعتقادات یک بار مصرف نیست که به نفع یک حزب و گروه یا جریان و گرایش بخواهد مورد استفاده قرار بگیرد همه باید احساس مسئولیت بکنیم، آنها فراتر از احزاب و گروهها و جریانات هستند. برای اصل عزت مردم حاکمیت مردم بر سرنوشت و حاکمیت اخلاق، ادب، راستی و عدالت برجامعه شهید شدند و باید حرمت آنها را نگه بداریم و دین خودمان را نسبت به انها ادا بکنیم. »

خاتمی در ادامه با تاکید بر این که «شما خانواده های بزرگ شهدا در درگاه خداوند رو سفید هستید» ، ادامه داد: «شهید ارزشش بالاتر از این است که شهید دادگان چشم داشت عوض مادی داشته باشند، البته که وظیفه حکومت و مردم این است که به خانواده های شهدا و ایثارگرانش برسند، آن وظیفه ماست، اما خانواده شهید و ایثارگر شانش بالاتر از این است که در مقابل سرمایه معنوی که داده است یک دستاورد مادی کوچکی داشته باشد و الحمدالله شما نشان داده اید که صبور و شکیبائید، شما شیعیان واقعی ابا عبدالله هستند فرزندانتان کسانی هستند که عشق ابا عبدالله را داشتند و الگوهایشان فرزندان ابا عبدالله بودند. »

وی در بخش پایانی سخنانش به ذکر مصیبت حضرت علی اکبر (ع) پرداخت و اظهار داشت: «شما جوان دادید، ابا عبدالله هم جوان داد آن هم جوانی مثل علی اکبر که الگو واسوه جوانان ما در جبهه ها و همه ایثارگران و رزمندگان بود. علی اکبر که بود؟ او کسی بود که حضرت ابا عبدالله می گفت او شبیه ترین افراد از نظر ظاهر و خلقت و اخلاق و گفتار و منطق به حضرت محمد (ص) بود و هر وقت دلمان برای جدمان تنگ می شد به او نگاه می کردیم. »

وی افزود: «یک جوان برازنده، آن هم جوانی که آئینه شخصیت پیامبر (ص) بوده، این جوان جوان ارزشمندی است، با آن خلوص و معرفت و بزرگی که علی اکبر داشته که نمونه اش را در مسیر کربلا نشان داد، حضرت ابا عبدالله در مسیر مکه به کربلا خوابشان برد، علی اکبر مثل پروانه دور پدر می چرخید و ایشان از خواب بیدار شد و گفت انا لله و انا الیه راجعون، این کلمه استرجاع معمولا جایی گفته می شد که مصیبتی و خطری در کار هست، حضرت علی اکبر نگران شد، آمد کنار پدر و پرسید می بینم استرجاع می کنید آیا مشکلی هست؟ فرمودند نه من خواب دیدم، یا به من این طور الهام شد این کاروان می رود در حالیکه مرگ بالای سر آن است و به سوی مرگ می رود، این جوان پر از شور زندگی، قاعدتا باید از مرگ نگران شود ولی او علی اکبر است معرفت دارد نگفت بابا برگردیم یا… یک دغدغه دارد و آن اینکه آیا ما بر حق هستیم یا نه؟ رو به پدر کرد و گفت آیا ما بر حقیم؟ امام فرمود آری؛ گفت ای پدر اگر بر حقیم ما باکی از مرگ نداریم. »

خاتمی خاطر نشان کرد: «این روحیه ای بود که در کاروان اباعبدالله و فرزندان او از جمله علی اکبر حاکم بود، عین این مساله را در جوانان و جبهه هایمان می بینیم، اینها برای ما ارزش است و ابا عبدالله است که فرزند و گوهر را می شناسد و وقتی اباعبدالله بر سر پیکر او آمد و روی پای پدر جان داد، این تعبیر را گفت که نشانه اهمیت علی اکبر است: بعد از تو خاک برسر دنیا و زندگانی، امیدوارم خداوند به همه شما عزت و سعادت و سلامت بدهد. »

سید محمد خاتمی عصر پنج شنبه با همراهی علی خاتمی و محمدرضا تابش در منزل شهیدان اسماعیلی حاضر شد و علاوه بر دیدار با خانواده این شهیدان با جمعی از خانواده شهدایی که به مناسبت حضور وی در خانه شهیدان اسماعیلی حاضرشده بودند، دیدار و گفت وگو کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات